SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeksy GPW zakończyły tydzień kosmetycznymi zmianami

Po dobrych danych z Chin, Polski i USA, ale słabszych z Niemiec, WIG20 zakończył dzień niewielkim spadkiem głównie dzięki postawie KGHM, PKO BP i Telekomunikacji, podsumowują analitycy.

Indeksy GPW zakończyły tydzień kosmetycznymi zmianami

„Sesja nie była specjalnie interesująca, choć obroty akcjami WIG20 przekroczyły 1,2 mld PLN. Zaczęliśmy dzień od spadku pomimo korzystnych danych o PMI dla sektora produkcji w Chinach, gdzie osiągnął poziom najwyższy od czterech miesięcy, i Polski gdzie odczyt PMI był najwyższy od trzech lat. Być może rynek korygował wczorajsze wzrosty, kiedy na fixingu wyciągano za uszy kursy największych firm przed końcem kwartału" – ocenił analityk Open Finance, Łukasz Wróbel.

Poprawa była widoczna po publikacji danych z Niemiec, gdzie z kolei PMI dla sektora produkcji spadł do 55,1 pkt. Ale wobec przyzwoitego odczytu tego wskaźnika dla całej strefy euro, ta negatywna informacja nie wpłynęła istotnie na poczynania inwestorów. Na GPW zwyżka była na tyle silna, że WIG20 zanotował nowy szczyt intra-day, co oznacza, że znalazł się na najwyższym od dwóch lat poziomie.

„Później do końca sesji niewiele się już działo, nawet niezłe dane z USA nie wpłynęły na postawę inwestorów w Warszawie. Chodzi o wzrost dochodów i wydatków Amerykanów (powyżej oczekiwań), lepsze od prognoz były też odczyty dynamiki inwestycji budowlanych i indeksu zaufania konsumentów mierzonego przez Uniwersytet Michigan. Nieznacznie rozczarowały dane o ISM dla sektora przemysłu. WIG20 zakończył sesję nieznacznym spadkiem w porównaniu do czwartkowego zamknięcia, a przed głębszą zniżką uchroniła go postawa trzech spółek" – dodał Wróbel.

KGHM podrożał o 1,8 proc. do 119,4 PLN (najwyższa cena od grudnia 2007) po wzroście cen miedzi do dwuletnich maksimów, PKO BP zyskał 1,3 proc., a Telekomunikacja 1,2 proc. Mimo przewagi papierów spadających (13 z 20) wystarczyło to do utrzymania indeksu w pobliżu szczytu.

„Warto przypomnieć, że WIG20 jest jednym z nielicznych indeksów na świecie, który wyrównał już tegoroczne szczyty, a nawet nieznacznie je przekroczył. Możliwe zatem, że czeka nas kilkudobowy przestój w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia na większych rynkach" – zaznaczył analityk OF.

Wig 20 zniżkował 0,03% i wynosi 2614,45 pkt. WIG zyskał 0,06% i wynosi 45265,02 pkt. Obroty wyniosły 1,6 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeksy GPW zakończyły tydzień kosmetycznymi zmianami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl