SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat i Plus oferują internet LTE w standardzie TDD

Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel m.in. sieci telekomunikacyjnej Plus, wdraża w swojej sieci LTE Plus Advanced technologię TDD. Jest ona oferowana w oparciu o pasmo 2600 MHz.

Article

Standard TDD internetu mobilnego LTE jest oferowany przez grupę Cyfrowy Polsat z wykorzystaniem w sumie 95 MHz różnych nośnych LTE.

Na potrzeby TDD, a także podobnej technologii FDD, operator używa też nieco innych fragmentów pasm, dzięki czemu łącznie oferuje już dostęp do internetu z wykorzystaniem 60 MHz w paśmie 2600 MHz (nośna 20 MHz FDD oraz dwie nośne 2x20 MHz TDD). Podobnie jak w przypadku innych nośnych LTE, nowe zasoby częstotliwościowe można również agregować z innymi nośnymi FDD.

Co dają technologie TDD i FDD?

TDD (Time Division Duplex) i FDD (Frequency Division Duplex) to dwa różne sposoby realizacji transmisji danych w LTE. Różnica między nimi polega na sposobie wykorzystania częstotliwości do transmisji do i od klienta: technologia FDD używa dwóch, na stałe rozdzielonych, fragmentów pasm do transmisji w obu kierunkach w tym samym czasie, natomiast technologia TDD używa jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Cyfrowy Polsat zapewnia, że dzięki obu standardom w konkretnych lokalizacjach zapewniona jest wyższa pojemność sieci internetowej LTE. Obecnie w całym kraju działa już kilkadziesiąt stacji operatora obsługującej technologię LTE TDD.

Telekom podkreśla, że ze standardu LTE TDD 2600 MHz będzie mogło korzystać wielu użytkowników smartfonów, ponieważ czołowi producenci tych urządzeń coraz częściej uzupełniają je o obsługę tej technologii. Obsługuje ją też oferowany przez Cyfrowy Polsat klientom modem ODU-IDU 300 do internetu domowego.

Na koniec września br. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 1,81 mln jednostkowych usług (RGU) internetu w modelu abonamentowym i 152,5 tys. w modelu prepaidowym.

W trzech kwartałach br. firma zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat i Plus oferują internet LTE w standardzie TDD

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Może oprócz zapewnień operatora jakieś opracowania naukowe? Po pierwsze ciężko w to uwierzyć, po drugie opowieści, że koniec 800MHz niewiele zmieni też są dyskusyjne.
18 8
odpowiedź
User
Lepiej
Aero2 też to dotyczy?
8 8
odpowiedź