SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet na górze Mont Everest

Satelita AAP-1 wykorzystany do realizacji dostępu do Internetu

W zeszłym tygodniu uruchomiona została pierwsza kafejka internetowa znajdująca się w bazie na górze Mont Everest. W celu realizacji połączenia pomiędzy kafejką a Internetem wykorzystano satelitę AAP-1 należącego do AMERICOM ASIA-PACIFIC, spółki joint venture pomiędzy Lockheed Martin a SES AMERICOM. W celu uruchomienia kafejki spółka bezpłatnie przeznaczyła szerokie pasmo na satelicie.

Kafejka Internetowa jest głównie rezultatem wizji Tseringa Gyaltezena, Szerpa i wnuka jednego z uczestników pierwszego w historii zdobycia Mount Everestu w 1995 roku. Kanał internetowy łączący kafejkę z resztą świata został zrealizowany przy połączeniu WiFi pomiędzy obozem na lodowcu a naziemną stacją satelitarną zainstalowaną około 3 kilometrów od obozu na wysokości blisko 5.000 metrów. Następnie satelita AAP-1 realizuje połączenie pomiędzy stacją naziemną a teleportem w Taipei, który z kolei jest połączony światłowodem do internetowej sieci szkieletowej. Chociaż Tsering Gyaltzen jest motorem projektu kafejki, jej istnienie zawdzięcza się znacznemu wsparciu Komitetu ds. Kontroli Zanieczyszczeń w Sagarmatha, spółki AMERICOM ASIA-PACIFIC, firm Cisco Systems, Teleport Access Services, Inc. oraz WorldLink Communications Pct.Ltd. z Nepalu.

Deepak Mathur, Dyrektor Zarządzający spółki AMERICOM ASIA-PACIFIC, powiedział: "Uczestnictwo w tym projekcie to dla nas wielka radość i honor. Ponieważ byliśmy pierwszymi świadkami jego wdrażania, wszystko, co dotyczy kafejki, jest dla nas niezmiernie interesujące: począwszy od niezwykle przedsiębiorczego Tseringa poprzez mistyczną naturę Mount Everestu, aż do możliwości prezentacji unikatowych zalet i potencjału satelitarnej technologii telekomunikacyjnej i współpracy z grupą znanych firm. Wszystko to, aby ponownie zdobyć szczyt".

Satelita AAP-1 na pozycji orbitalnej 108.2 East działa w paśmie Ku. Zasięgiem pokrywa Chiny, północno-wschodnią Azję, Filipiny i Indie. Satelita dysponuje 28 transponderami w paśmie 36 MHz. Służy do transmisji programów telewizyjnych i radiowych, aplikacji DTH, transmisji danych i realizacji połączeń VSATowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet na górze Mont Everest

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl