SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestycje, M&A i biznes

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji finansowych, a także dotyczących inwestycji oraz z zakresu M&A z sektora telekomunikacja-media-technologie z okresu 8-12 sierpnia br.

Inwestycje, M&A i biznes

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Asseco Poland, zwołane na 6 września, ma zgodzić się na przeprowadzenie skupu akcji własnych w celu umorzenia. Na buy-back spółka ma przeznaczyć do 600 mln zł.

"Spółka uprawniona jest do nabycia maksymalnie 25.596.623 akcji własnych (...) łączna kwota przeznaczona przez spółkę na sfinansowanie ceny  z tytułu dokonywanego nabycia, nie będzie większa niż 600 mln zł." - czytamy w treści uchwały. Kapitał Asseco Poland dzieli się obecnie na 77.565.530 akcji. W czwartek kurs zamknął się na poziomie 37,50 zł. Upoważnienie do skupu akcji będzie obowiązywała przez 60 miesięcy. Walne utworzy też specjalny fundusz przeznaczony na skup akcji a środki na nim będą pochodzić "z części kapitału zapasowego utworzonego z części zysku netto wypracowanego przez spółkę w poprzednich latach obrotowych".

źródło: ISB

Zarząd spółki medialnej TVN przewiduje, że za kilka tygodni rozpocznie spotkania z inwestorami zainteresowanymi przejęciem kontrolnego pakietu akcji spółki od Grupy ITI, poinformował prezes TVN Markus Tellenbach. Według niego, zainteresowanych podmiotów będzie więcej niż pięć.

"Zakładam, że może to być kilka tygodni" - powiedział Tellenbach, odpowiadając na pytanie agencji ISB o to, kiedy mogą się rozpocząć pierwsze spotkania zarządu spółki z inwestorami zainteresowanymi przejęciem kontrolnego pakietu akcji TVN. Prezes zakłada, iż zainteresowanych - wśród nich najważniejszych grup medialnych Europy - będzie więcej niż pięciu. Nie chciał jednak szerzej komentować procesu sprzedaży. Tellenbach powiedział też, że obecnie TVN nie rozważa sprzedaży żadnych aktywów. W lipcu główny akcjonariusz spółki, grupa ITI, poinformował, że "analizuje różne strategiczne opcje związane z należącym do niej pakietem kontrolnym akcji TVN" a media informowały, że rozesłano materiały informacyjne do potencjalnych inwestorów branżowych, którzy mogliby być zainteresowani przejęciem tego pakietu.

źródło: ISB

Grupa Hyperion prowadzi negocjacje w sprawie współpracy programowej swojej spółki zależnej Telestar (nadawca kanału iTV) z innymi nadawcami telewizyjnymi, poinformował prezes Robert Kwiatkowski w rozmowie z agencją ISB. Z jego wypowiedzi wynika, że rozmowy dotyczą też powiązań kapitałowych.

"Nadchodzi czas konsolidacji sektora, gdyby nie zawirowania na rynku kapitałowym nastąpiłaby już wcześniej" - powiedział ISB Kwiatkowski. Dodał, że należący do Hyperiona Telestar również prowadzi takie rozmowy. Dotyczą one przede wszystkim współpracy programowej, ale też możliwości powiązań kapitałowych. "Mamy do zaoferowania m.in. bardzo cenne doświadczenia w zakresie interaktywności" - zaznaczył Kwiatkowski.  Nie powiedział z kim rozmawia Hyperion, ale zaznaczył że ciekawe spółki z branży są na giełdzie lub na nią się wybierały. Kwiatkowski poinformował też, że Hyperion pracuje nad uruchomieniem kolejnego kanału telewizyjnego. Dodał, że liczy też, że dzięki nowemu brokerowi reklam, którym jest Atmedia, iTV znacząco zwiększy przychody reklamowe.

źródło: ISB

Spółka telekomunikacja Yureco zadebiutuje 17 sierpnia na rynku NewConnect, poinformował agencję ISB prezes Jerzy Dudkowski. Dodał, że Yureco, które przejęło ostatnio spółkę Bluel, planuje kolejne akwizycje. Spółka koncentruje się na miastach o wielkości ok. 50 tys. mieszkańców.

"Jednym z celów emisyjnych jest przejmowanie lokalnych podmiotów świadczących usługi dostępu do sieci Internet wraz z infrastrukturą. Planujemy akwizycję firm posiadających do 2000 użytkowników. Ostatnio przejęliśmy P.P.H.U Bluel dzięki czemu nasz zasięg zwiększył się o 13 miast i 3 dzielnice Wrocławia, a liczba abonentów wzrosła o ponad 600. Dzięki przejęciom rozszerzamy naszą działalność na nowe miejscowości. Zakup infrastruktury dodatkowo ułatwia nam kontakt z lokalnymi władzami, co również przyczynia się do zwiększania liczby klientów instytucjonalnych" - powiedział ISB Dudkowski.

źródło: ISB

Hyperion nadal liczy na korzystne dla swojego głównego akcjonariusza – grupy MNI – rozwiązanie w sprawie przejęcia Telefonii Dialog, wynika z wypowiedzi prezesa Roberta Kwiatkowskiego dla agencji ISB. Dialog został wystawiony na sprzedaż przez KGHM, który poinformował, że decyzję w sprawie wyboru oferty podejmie po zakończeniu przez UOKiK postępowania w sprawie zgody na sprzedaż Polkomtela.

"Jako prezes Hyperiona, liczę na dobre rozstrzygnięcie dla MNI w sprawie Dialogu" - powiedział ISB Kwiatkowski. Dodał, że aktywa Hyperiona mogłyby być zabezpieczeniem, gdyby MNI finansowało transakcję długiem. Nie chciał jednak szerzej komentować transakcji, w której mógłby uczestniczyć właściciel 33% akcji Hyperiona. Wcześniej media informowały, że MNI złożyło najwyższą ofertę na akcje Dialogu, a jej wartość jest zbliżona do 1 mld zł. Jednak później zarząd MNI wycofał się z planów ogromnej emisji akcji, która miała finansować to przejęcia i analitycy jako faworyta do przejęcia Dialogu wymieniają Netię.

źródło: ISB

Fundusz SpeedUp Venture Capital Group (VCG) ma ok. 27 mln zł na inwestycje w młode spółki z branży technologicznej (ICT), ponadto planuje przejęcia funduszy oraz rozważa wejście na NewConnect lub GPW w zależności od koniunktury na rynkach finansowych, wynika z wypowiedzi dla agencji ISB partnera zarządzającego funduszu Bartłomieja Goli.

„SpeedUp Investments dysponuje obecnie 9 mln zł, a SpeedUp IQbator kwotą 18 mln zł. Zainwestowaliśmy niedawno w sześć nowych spółek 3,5 mln zł. Do końca roku w naszym portfelu mogą pojawić się kolejne nawet trzy startujące firmy z branży technologicznej. Prowadzimy również negocjacje w sprawie przejęcia funduszu dysponującemu kilkunastoma milionami złotych środków europejskich z Działania Operacyjnego 3.1, a także budowy kolejnego funduszu zasilonego środkami zewnętrznych inwestorów. Grupa w takiej postaci mogłaby pozyskać kapitał w drodze emisji akcji na NewConnect lub GPW, w zależności od koniunktury na rynkach światowych" – powiedział ISB Gola. Ponadto dodał, że z dwóch wcześniejszych inwestycji – spółek Dwiepaczki.pl oraz Droppa fundusz planuje budowę podmiotu, który pozyska kapitał na NewConnect.

źródło: ISB

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestycje, M&A i biznes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl