SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inwestycje w 5G mają przynieść Polsce 4,2 mld w dekadę

Według raportu Analysys Mason, zrealizowanego  we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies wynika,  że inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro, a do 2040 krajowa gospodarka zyska na wdrożeniu sieci piątej generacji blisko 17 mld euro.

Article

W Polsce w 2023 roku już 90 proc. populacji i 58 proc. terytorium kraju znajdzie się w zasięgu 5G - wynika z opracowania Analysys Mason, zrealizowanego  we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies.

Raport podkreśla, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz), która jest niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie w cyfryzacji przemysłu, obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku.  W ciągu kolejnych 5 lat w zasięgu sieci 3,5 GHz znajdzie się już trzy czwarte Polaków i blisko połowa terytorium naszego kraju.   

Zyski z 5G

Dzięki rosnącemu zasięgowi 5G, największe wpływy do krajowej gospodarki wygenerują inteligentne fabryki i górnictwo, odpowiednio 3,4 mld euro i 3,6 mld euro. Natomiast pokrycie siecią 5G obszarów wiejskich przyniesie zyski rzędu 8,6 mld euro, głównie w wyniku rozwoju rolnictwa oraz zapewnieniu szerokopasmowego internetu w miejscach do tej pory trudnodostępnych dla tradycyjnej infrastruktury sieciowej.

Będzie to wymagało dodatkowych inwestycji w wysokości około 1 mld euro, z czego 0,3 mld euro pochodzić powinno z dotacji publicznych.

- Polska i Europa stoją u progu nowej ery. Dzięki sieciom 5G, które mają napędzać falę cyfrowych innowacji, łączność ta ma kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego po pandemii. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, konieczne jest wdrożenie sieci na szeroką skalę, szczególnie w częstotliwości 3,5 GHz  - mówi Gabriel Solomon, szef działu Government Industry Relations w firmie Ericsson w regionie Europy i Ameryki Łacińskiej. - Dlatego też, decydenci powinni przyspieszyć przydziały częstotliwości dla pasma 5G oraz zmniejszyć utrudnienia związane z wdrażaniem infrastruktury 5G - dodaje.

Gospodarki 27 badanych w raporcie krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, dzięki cyfrowej transformacji opartej  na technologii 5G mogą zyskać w sumie 250 mld euro.

Dołącz do dyskusji: Inwestycje w 5G mają przynieść Polsce 4,2 mld w dekadę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl