SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

iPhone może więcej. Lista ukrytych funkcji ułatwiających życie

Produkowane przez Apple smartfony iPhone mają wielu zwolenników, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Urządzenia posiadają jednak szereg mniej znanych funkcji i opcji, które pozwalają na rozszerzenie przydatności iPhone’ów i uczynienie z nich bardziej użyteczne i wygodniejsze w obsłudze narzędzia. Wśród nich są dodatkowe możliwości obsługi aplikacji, wygodne skanowanie dokumentów, czy też korzystanie z funkcji radaru.

Fot. Apple/Materiały prasoweArticle

iPhone’y są obecnie jednymi z najchętniej kupowanych smartfonów na świecie. Urządzenia produkowane przez Apple znajdują się w segmencie drogich modeli, a mimo tego wielu użytkowników nie wie w jaki sposób wykorzystać ich pełen potencjał. Dlatego warto poznać ukryte funkcje smartfonów Apple, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność i wygodę używania tych urządzeń.

Co warto wiedzieć?

Dostosowywanie Centrum sterowania systemu iOS

Jedną z funkcji przydatnych w iPhone’ach z systemem operacyjnym iOS 15 jest możliwość przystosowania Centrum sterowania do potrzeb użytkownika. Dzięki temu można zdecydować o tych aplikacjach i opcjach, do których dostęp będzie najszybszy. Wśród tych możliwości jest także umieszczenie konkretnych programów na ekranie blokady iPhone’a.

Aby dostosować aplikacje, należy przejść do Ustawień, a następnie do Centrum sterowania. Później trzeba wybrać sekcję Więcej kontroli i zaznaczyć opcje, które będą przydatne w danej chwili.

Dodatkowe elementy sterujące

Wraz z włączoną funkcją Back Tap można przypisać szereg różnych funkcji realizowanych stuknięciem palcem na plecach telefonu. W ten sposób da się np. szybko obsługiwać aparat fotograficzny iPhone’a.

Przewidziano także połączenie tej funkcji ze Skrótami, aby jeszcze bardziej dostosować ją do swoich potrzeb. Back Tap można znaleźć w menu w sekcji Dostępność w systemie.

Ukryty gładzik

Aby ułatwić przeglądanie treści, iPhone ma ukryty gładzik, za pomocą którego można łatwo i precyzyjnie nawigować po tekście na ekranie. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać spację, aby klawiatura zamieniła się w gładzik.

Aparat iPhone'a jako skaner dokumentów

W nowych iPhone’ach jest także dostępna opcja skanowania dokumentów, dzięki której można szybko zapisać w pamięci smartfona wybrane treści dostępne w formie papierowej, lub elektronicznej (np. na ekranie komputera).

Aby skorzystać z tej opcji, należy w smartfonie otworzyć aplikację Notatki, następnie kliknąć funkcję tworzenia nowej notatki, a później kliknąć w ikonę aparatu i wybrać funkcję Skanuj dokumenty. W ten sposób tekst widoczny w obiektywie zostanie przeniesiony do pamięci iPhone’a.

Przeciąganie między aplikacjami

Mało znaną funkcją jest możliwość przeciągania i upuszczania plików pomiędzy aplikacjami iPhone'a. Dzięki tej opcji można szybko i łatwo zaimportować obraz lub wideo ze zdjęć lub strony WWW, a nawet plik PDF i pozostawić je w aplikacji takiej jak Notatki lub Wiadomości.

Aby z tego  skorzystać, należy kliknąć  w plik, który chce się przenieść, i przeciągnąć go w kierunku góry lub dołu ekranu. Następnie, nadal „trzymając” ten plik jednym palcem, należy przesunąć w górę od dołu ekranu innym palcem, otworzyć aplikację docelową i umieścić w niej plik.

Czytaj także: We wrześniu nowe iPhone'y. Apple odświeży kolorystykę

Lampa błyskowa do powiadomień

iPhone ma także mało znaną funkcję, która oferuje użytkownikom lampkę powiadomień. Dioda LED iPhone'a może być ustawiona tak, aby migała w przypadku alarmów, takich jak wiadomości i inne powiadomienia. Opcja może być przydatna w skąpym oświetleniu lub w przypadku, gdy smartfon leży odwrócony ekranem w dół albo pracuje w trybie wyciszonym.

Aby zastosować tę funkcję, trzeba przejść do sekcji Ustawienia, a następnie kliknąć w Dostępność i przejść do opcji Audio/Wideo. W kolejnym kroku trzeba użyć przełącznika przy Dioda Flash do Powiadomień.  

Ukrywanie niechcianych aplikacji

Zamiast próbować znaleźć miejsce lub folder dla wszystkich aplikacji, których właściciel iPhone’a nie używa, łatwiej jest po prostu zmienić jej lokalizację. Można wycofać aplikację z ekranu głównego bez usuwania jej całkowicie, korzystając z Biblioteki aplikacji.

Aby skorzystać z tej funkcji, należy nacisnąć i przytrzymać aplikację, która ma zostać ukryta. Po kilku sekundach powinno pojawić się menu z wieloma opcjami. Z tego menu opcji trzeba wybrać pozycję Usuń aplikację. Wykonanie tej czynności spowoduje pojawienie się drugiego menu, w którym należy kliknąć na Usuń z ekranu głównego.

Radar w iPhonie

iPhone z systemem iOS 15 oferuje także możliwości korzystania z wbudowanego sensora LiDAR, który pozwoli smartfonowi zachowywać się jak radar. iPhone będzie dzięki temu skanował otoczenie, i w wypadku wykrycia np.  innego człowieka powiadomi o tym użytkownika. Funkcja może okazać się przydatna np. w ciemności, lub dla osób mających kłopoty ze wzrokiem. Opcję uruchomienia funkcji radaru można włączyć w ustawieniach dostępności w telefonie.

Assistive Touch

Inną mało znaną funkcją w iPhonie jest Assistive Touch. Chodzi o opcję, która pozwala na łatwe sterowanie telefonem za pomocą tylko jednego przycisku. Dzięki niej, zamiast nawigować po opcjach iPhone’a gestami da się rozmaite funkcje telefonu obsłużyć wspomnianym przyciskiem. Aby uruchomić tę możliwość trzeba przejść do Ustawień, następnie kolejno do sekcji Dostępność oraz Dotyk, i aktywować opcję  Assistive Touch.

Czytaj także: Apple poświęca produkcję iPadów. Priorytetem firmy jest iPhone 13

Dołącz do dyskusji: iPhone może więcej. Lista ukrytych funkcji ułatwiających życie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arek
Może i może...ale nie ma czasami podstawowych funkcji ustawień znanych z Androida...czy Symbiana ;)
odpowiedź
User
promoWoopeJB
Bravo, the excellent message
odpowiedź