SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ujawniła zarobki Jacka Kurskiego. Poseł Nowoczesnej: przez pięć lat ponad 2,7 mln zł

Z wyliczeń przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapki wynika, że prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski jako szef publicznej telewizji zarobił przez pięć lat swojej prezesury ponad 2,7 mln zł.

Jacek KurskiArticle

Dane pochodzą z odpowiedzi na interpelację poselską z 19 lutego, w której Adam Szłapka zadał pytanie na temat wynagrodzenia Jacka Kurskiego.

TVP za pośrednictwem ministra kultury przekazała, że Kurski zarobił:

- w 2016 roku łączną kwotę brutto stanowiącą 5,92-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2015 roku (według obliczeń Adam Szłapki daje to 304 tys. 78,92 zł);
 - w 2017 roku łączną kwotę brutto stanowiącą 10,33-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 roku (co stanowi 545 tys. 892,60 zł);
- w 2018 roku łączną kwotę brutto stanowiącą 15,36-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 roku (811 tys. 704,72 zł);
- w 2019 roku łączną kwotę brutto stanowiącą 14,36-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 roku (758 tys. 859,36 zł);
- w 2020 roku łączną kwotę brutto stanowiącą 5,49-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 roku (290 tys. 121 zł).

Według wyliczeń szefa Nowoczesnej, Jacek Kurski przez pięć lat prezesury w TVP miał zarobić w sumie około 2,7 mln zł.

W sprawozdaniach TVP inne zarobki zarządu

Są to wyliczenia własne Adama Szłapki, oparte na pomnożeniu wielokrotności, które podała TVP, przez kwoty przeciętnych pensji w poszczególnych latach i 12 miesięcy.

Kwoty zarobków Kurskiego podane przez posła które mocno różnią się od opisywanych przez nas danych ze sprawozdań finansowych Telewizji Polskiej  Według raportu z 2017 roku Jacek Kurski zarobił 333,2 tys. zł (rok wcześniej 304 tys. zł), a ówczesny wiceprezes TVP Maciej Stanecki - 333,9 tys. zł (wobec 303 tys. zł w 2016 roku).

W innych sprawozdaniach publicznego nadawcy podawano łączne zarobki wszystkich członków zarządu. W 2019 roku wyniosły one 2,18 mln zł, wobec 811,8 tys. zł w 2018 roku. Sprawozdanie za ub.r. TVP opublikuje zapewne w połowie br.

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej w styczniu 2016 roku na mocy decyzji ówczesnego ministra skarbu państwa. Jesienią 2016 roku został powołany na 5-letnią kadencję po wygraniu konkursu przeprowadzonego przez Radę Mediów Narodowych.

Na początku marca ub.r. Kurski został zdymisjonowany, jednocześnie z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę rekompensaty abonamentowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Pozostał w TVP jako doradca pełniącego obowiązki prezesa Macieja Łopińskiego. Na początku czerwca Rada Mediów Narodowych ponownie mianowała Kurskiego do zarządu, a w sierpniu - na stanowisko prezesa.

Szłapka chce informacji od TVP o zarobkach czołowych dziennikarzy

W październiku 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do skargi szefa Nowoczesnej Adama Szłapki na odmowę przekazania przez Telewizję Polską danych m.in. o zarobkach czołowych dziennikarzy programów informacyjnych i publicystycznych oraz kosztach organizacji Sylwestra Marzeń w Zakopanem. Według sądu są to informacje publiczne.

- Sąd uwzględniając skargę powołał się w pierwszej kolejności na art. 61 Konstytucji RP. Zgodnie z nim, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. A do takich zalicza się również TVP - poinformował Adam Szłapka i zapowiedział: - Sprawę ich wydatków będziemy drążyć dalej!

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP ujawniła zarobki Jacka Kurskiego. Poseł Nowoczesnej: przez pięć lat ponad 2,7 mln zł

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
nie oglądam TVP
odpowiedź
User
3cityBOY
Panie Adamie. Od razu proszę podać ile zarobił Juliusz Braun przez lata swojej prezesury, i inni prezesi telewizji komercyjnych. Wtedy będzie jakiś poziom odniesienia i skala wielkości tych zarobków. Jak porównuje pana zarobki do moich to pana uposażenie z pieniędzy podatnika wygląda naprawdę okazale. Pozdrawiam.
odpowiedź
User
Salaput
Pan Posel Szalapka to moze by sie tak wzial za prace w sejmie, jakies nowe ustawy, pomysly dla dobra kraju, a nie sxuka zadymy.
Nie place poslom z moich podatkow za nierobstwo tylko za prace na rzecz kraju. Czy pan posel za swoja pensje, horandalna jak na posla cos dokonal 😥 prosimy wymienic prace posla za ktore zaplacil mu narod.
odpowiedź