SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski potwierdza odejście z TVP. "Decyzja mojego środowiska politycznego"

Jacek Kurski potwierdził w poniedziałek na Twitterze, że odchodzi z Telewizji Polskiej.

fot. Jacek Kurski / screen "Wiadomości" z 11.10.2020 Article

"Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP" - napisał w poniedziałek o 14:00 Jacek Kurski. Nie sprecyzował jednak, o jakie wyzwania chodzi.

 

Jacek Kurski został w poniedziałek zdymisjonowany ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej przez Radę Mediów Narodowych.

Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych zgłoszony przez PO, wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego został zgłoszony przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. Poparli go wszyscy członkowie Rady

Nowym szefem TVP będzie Mateusz Matyszkowicz, obecnie jedyny członek zarządu firmy.

Spekuluje się, że Kurski ma przejść do czynnej polityki.

"Jacek Kurski w rządzie? Nie zdziwiłbym się." - stwierdził Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". "A może Jacek Kurski zostanie premierem?" - zapytał Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski.

 

- Znając logikę obozu rządzącego JKurski wyląduje na lukratywnej posadzie w SSP i z gwarancją warszawskiej jedynki w wyborach do Europarlamentu - prognozuje Konrad Piasecki z TVN24. - Odwołanie Kurskiego nie zmieni niczego w propagandowej machinie TVP. Tu nie ma żadnych złudzeń - ocenił Rafał Madajczak z Gazeta.pl.

Jacek Kurski na czele TVP przed ponad 6 lat

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku, został powołany przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Jesienią 2016 roku wygrał konkurs na to stanowisko przeprowadzony przez Radę Mediów Narodowych i został powołany na 6-letnią kadencję.

Rada Mediów Narodowych zdymisjonowała Kurskiego na początku marcu 2020 roku. Ogłoszono to równocześnie z podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji budżetu dającej TVP i Polskiemu Radiu prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej.

Kurski pozostał jednak w TVP jako doradca szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego (który na kilka miesięcy przejął obowiązki prezesa). Do zarządu spółki ponownie został powołany na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a na stanowisko prezesa objął w sierpniu 2020 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski potwierdza odejście z TVP. "Decyzja mojego środowiska politycznego"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grochek
Koniec Disco polo koniec PiS i TVP
1 5
odpowiedź
User
Jamek
Precz pusta..ka
1 2
odpowiedź
User
Grzesiok
Nie będziemy na niego głosować nawet widzowie
1 2
odpowiedź