SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Rostowski: dzięki reformie OFE dług publiczny zacznie spadać od 2012 r.

Dzięki przeprowadzanym przez rząd zmianom w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy w tym roku 55%, poinformował minister finansów Jacek Rostowski, podtrzymując wcześniejsze szacunki. Zapowiedział też, że wskaźnik ten zacznie maleć od przyszłego roku.

Jacek Rostowski, fot. MF

Jacek Rostowski, fot. MF

"Po przeprowadzeniu reform w systemie emerytalnym, Polska z pewnością nie przekroczy w tym roku progu zadłużenia w wysokości 55% PKB. W przyszłym roku to zadłużenie spadnie i będzie już systematycznie spadać" - powiedział Rostowski na czwartkowym "Forum Bankowym".

Rostowski szacował niedawno, że dług publiczny wyniósł w 2010 r. ok. 53,3% PKB wobec oczekiwanych wcześniej ok. 53,5% PKB.

Według przyjętej w październiku ub.r. "Strategii", państwowy dług publiczny (wg metodologii krajowej) w 2010 r. osiągnie 750,8 mld zł tj. 53,2% PKB i tym samym nie przekroczy progu 55%. Przekroczenie relacji 55% nie jest również przewidywane w horyzoncie "Strategii", tj. w latach 2011-2014.

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy, która przewiduje obniżenie części składki emerytalnej przekazywanej do OFE do 2,3% płacy brutto w tym roku z obecnych 7,3%; docelowo, od 2017 roku, ma ona wynieść 3,5% płacy. Reszta środków ma pozostawać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na indywidualnych, odrębnie waloryzowanych subkontach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: dzięki reformie OFE dług publiczny zacznie spadać od 2012 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
www.kochamzus.pl
OJOJOJ głowa boli od tak zmniejszonego deficytu - tylko te zabrane do ZUSU następne 5% z Ofe, jest przecież dodatkowym obciążeniem skarbu państwa na PRZYSZŁOŚĆ. Pieniądze w OFE by były, a teraz znów wracamy do punktu wyjścia - że może ktoś kiedyś nam coś odda... Pomarzyć zawsze wolno
odpowiedź