SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Rostowski: Polska przygotuje ścieżkę schodzenia z deficytem poniżej 3 proc. PKB

Polska przygotuje wyliczenia i prognozy związane z zejściem z deficytem sektora do 3 proc.PKB w 2012 roku, poinformowali minister finansów Jacek Rostowski oraz komisarz ds. gospodarczych i walutowych Komisji Europejskiej (KE) Olli Rehn.

Jacek Rostowski, fot. MF

Jacek Rostowski, fot. MF

"Aby zapewnić średnioterminowe zrównoważenie w finansach publicznych KE zaleciła obniżenie długu publicznego do 3% do 2012, przy czym podkreśliła, że cel ten jest możliwy do zrealizowana. Podczas dzisiejszych spotkań omawialiśmy środki i działania, które mają zostać podjęte, aby ten cel został osiągnięty. Jest to dla nasz cel kluczowy i Polska w tej chwili przygotuje bardzo konkretną odpowiedź zawierającą wyliczenia, a także prognozy, które są ze spełnieniem owych procedur związane" - powiedział Rehn na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem Rostowskim.

Minister finansów wyjaśnił natomiast, że ogólną polityką Polski jest szybkie zrównoważenie finasów publicznych i szybkie zejście z deficytem poniżej 3% metodą obniżania wydatków. Podstawową zasadą jest wprowadzenie reguły wydatkowej, wedle której był konstruowany tegoroczny budżet, a także projektowane będą budżety na lata 2012/2013.

"Tutaj oszczędności były przez ostatnie 3 lata, są i będą na porządku dziennym w Polsce. Konkretne działania zostały przedstawione, a ich skutki, obliczenia oraz prognozy ich efektów są właśnie materią rozmów z ekspertami KE" - dodał Rostowski.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora general government wyniósł na koniec 2009 roku 7,2% PKB wobec 7,1% szacowanych w kwietniu. GUS podał też wówczas, że Ministerstwo Finansów prognozuje, iż deficyt ten wyniesie w 2010 roku 7,9% PKB, ale do dziś nie opublikowano ostatecznych danych za ubiegły rok.

Natomiast wiceminister finansów, Dominik Radziwiłł powiedział niedawno, że nie ma żadnego zagrożenia dla finansów kraju, a rząd przygotowuje ścieżkę schodzenia z poziomem deficytu sektora finansów publicznych, który w 2013 r. ma wynieść już 1,9% PKB. Rząd ma przygotowaną ścieżkę redukcji deficytu do 5,7% w tym roku, 3,4% w 2012 roku i 1,9% w 2013 roku. W jego ocenie, szczegółowy plan zostanie załączony do wysłanej w lutym do Komisji Europejskiej (KE) aktualizacji programu konwergencji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: Polska przygotuje ścieżkę schodzenia z deficytem poniżej 3 proc. PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl