SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jadwiga Emilewicz na czele nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Anna Streżyńska odwołana

Jadwiga Emilewicz została powołana przez prezydenta na stanowisko ministra w nowo utworzonym Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Poprzednio Emilewicz była wiceministrem rozwoju. Najprawdopodobniej nie będzie już osobnego resortu cyfryzacji, a kierująca nim Anna Streżyńska jest  zaskoczona tą decyzją.

Jadwiga EmilewiczArticle

W ramach zmian w rządzie powołano dwa nowe resorty: przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Tym drugim będzie kierował Jerzy Kwieciński, poprzednio wiceminister rozwoju.

Nie podano na razie, jakie dokładnie będą kompetencje nowych resortów. Sama nazwa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wskazuje, że będzie ono zajmowało się szerszym zakresem dziedzin niż Ministerstwo Cyfryzacji.

Jadwiga Emilewicz była wiceministrem rozwoju, jest związana z Polska Razem Jarosława Gowina

Poprzednio, od końca 2015 roku, Jadwiga Emilewicz była wiceministrem rozwoju. Koordynowała m.in. programy Innowacyjna Gospodarka i Inteligentny Rozwój, promocję, Funduszy Europejskich oraz kwestie związane z podejmowaniem działań sprzyjających wzrostowi konkurencyjności oraz innowacyjności gospodarki polskiej oraz instrumentów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto sprawowała nadzór nad Urzędem Patentowym RP oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Koordynowała również działania w sprawie poprawy jakości powietrza w miastach, o czym kilka dni temu opowiadała na antenie Telewizji Trwam.

Z kolei o wspieraniu przedsiębiorczości i innowacyjności mówiła pod koniec ub.r. na antenie Radia Opole i podczas konferencji Impact Fintech.

Jadwiga Emilewicz jest związana z partią Polska Razem Jarosława Gowina. Z jej listy startowała m.in. w 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ub.r. wymieniano ją jako możliwą kandydatkę Zjednoczonej Prawicy w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Krakowa.

W latach 1999-2002 Jadwiga Emilewicz pracowała w departamencie spraw zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r. została kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie. Jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego i przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.

Była prezesem Fundacji Lepsza Polska. Jest działaczką społeczną, autorką wielu publikacji naukowych.

Ukończyła studia w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaczęła pisać doktorat na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2003 roku wykłada w Wyższej Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

Anna Streżyńska odwołana z funkcji minister cyfryzacji

W ramach roszad w rządzie nie będzie już działało Ministerstwo Rozwoju, którym kierował poprzednio Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie z funkcji minister cyfryzacji została odwołana Anna Streżyńska. Kierowała tym resortem od listopada 2015 roku Pod jej kierownictwem ministerstwo prowadziło prace nad wspólnym serwisem, w których dostępne będą wszystkie usługi administracyjne oferowane w internecie (witryna ma ruszyć w br.). Przygotowano też strategię wprowadzenia w naszym kraju standardu telekomunikacyjnego 5G, właśnie rozpoczęły się jej konsultacje. Uruchomiono aplikację mobilną mObywatel (z dowodem osobistym w formie cyfrowej).

Na dwulecie swojej pracy w resorcie Anna Streżyńska poinformowała, że administracja państwowa uruchomiła w tym okresie ponad 500 usług cyfrowych.

O niepewnej pozycji Anny Streżyńskiej w rządzie spekulowano od kwietnia ub.r., po tym jak minister cyfryzacji w wywiadzie w Radiu ZET stwierdziła, że nie zgadza się ze wszystkimi działaniami ekipy rządzącej. - Bardzo często się nie zgadzam fundamentalnie z przyjętym podejściem do konkretnych rozwiązań gospodarczych, czy do konkretnych rozwiązań związanych z infrastrukturą, cyberbezpieczeństwem - powiedziała Streżyńska. Jako jej potencjalnych następców jeszcze w poniedziałek wymieniano Piotr Nowaka i Krzysztof Szubert.

Streżyńska w latach 2006-2012 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, doprowadziła w tym okresie m.in. do zawarcia z Telekomunikacją Polską (obecnie Orange Polska) porozumienia, w ramach której firma na stałych warunkach udostępniała swoje łącza innym podmiotom. W latach 2012-2015 była związana z Wielkopolską Siecią Szerokopasmową, kolejno jako przewodnicząca rady nadzorczej i prezes spółki.

W latach 1995-1997 Anna Streżyńska pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w latach 1998-2001 była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka, a od 2000 roku także dyrektorem departamentu w tym resorcie. Od 2001 do 2004 roku była dyrektorem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Anna Streżyńska zaskoczona likwidacją Ministerstwa Cyfryzacji

Krótko po godz. 13, zaraz po zakończeniu zaprzysiężenia nowych ministrów, Anna Streżyńska na Twitterze stwierdziła, że jest zupełnie zaskoczona tym, że Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie już działało jako samodzielny resort.

Przypomnijmy, że w latach 2011-2015 funkcjonowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (po powołaniu rządu PiS administrację przeniesiono do kompetencji resortu spraw wewnętrznych). Wcześniej za dużą część kwestii z zakresu cyfryzacji odpowiadało Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo Cyfryzacji zostaje, nowy minister niebawem

Po południu dziennikarze RMF FM i Radia ZET podali, że według ich ustaleń Ministerstwo Cyfryzacji nadal będzie funkcjonowało jako samodzielny resort. Jego nowy szef ma zostać powołany za kilka dni.

Tymczasowy nadzór nad ministerstwem sprawuje premier Mateusz Morawiecki.

Dołącz do dyskusji: Jadwiga Emilewicz na czele nowego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Anna Streżyńska odwołana

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Baba, która ma z technologią tyle wspólnego, co obsługa kompa i smartfona, a z przedsiębiorczością tyle, co umiejętność zrobienia zakupów w hiperze. Jaki rząd, takie ministry...
odpowiedź
User
linia Partii
linią Partii – zawsze, po linii i na bazie spod płaszczyka i z ramienia. Filozoficznie: Do roboty! (Hej, młoty...)
odpowiedź
User
Karol
Pierwszą decyzją ma być dokończenie ustawy o sygnalistach. Przecież nie ma przedsiębiorczości bez szeroko pojętej komunikacji i zaufania ze strony państwa.
odpowiedź