SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy obchodzą blokadę współdzielenia kont Netfliksa. Mają kilka sposobów

W ostatnich dniach Netflix zablokował dostęp do swoich treści użytkownikom, którzy logują się za pomocą hasła osoby spoza gospodarstwa domowego. Pomysłowość Polaków nie zna jednak granic. Sięgają m.in. po usługi VPN, przeglądarkę internetową na ekranie telewizora, aby dalej bez dopłat korzystać z serwisu streamingowego.

Serwis streamingowy NetflixArticle

Jeszcze kilka lat temu Netflix zachęcał swoich użytkowników do udostępniania haseł bliskim osobom. Choć walki z tym procederem nie rozpoczął żaden z jego znaczących konkurentów (Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Canal+ online, Viaplay, Player, Polsat Box Go), to najpopularniejsza platforma SVoD na świecie jest zdeterminowana, żeby uzyskać dodatkowe przychody. Pod koniec maja polscy użytkownicy otrzymali e-maila, w którym poinformowano, że dopłata za współdzielenie konta wynosi 9,99 zł miesięcznie.

Jednego użytkownika spoza domostwa mogą dodać posiadacze planu Standard (43 zł miesięcznie), a dwóch subskrybenci pakietu Premium (60 zł miesięcznie).

Usługi na razie nie można wykupić za pośrednictwem partnerów zewnętrznych serwisu, takich jak Canal+, Orange, Vectra, UPC Polska i Play. Dodatkowy użytkownik musi być dorosły i może oglądać treści jednocześnie tylko na jednym urządzeniu.

W kolejnych dniach Netflix poprosił o wskazanie telewizora w gospodarstwie domowym abonenta.  Kiedy to nastąpiło, zaczął blokować dostęp do platformy osobom łączącym się na konto z innych domostw. Co ciekawe, internauci na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych zauważyli, że blokada dotyczy wyłącznie telewizorów Smart TV. Dostęp do serwisu za pośrednictwem smartfonów i komputerów na koncie innej osoby, nadal jest możliwy. 

Można więc za pośrednictwem technologii Chromecast udostępnić stream z telefonu na duży ekran.

Jak odblokować Netfliksa?

Nie wszyscy użytkownicy chcą jednak „nadwyrężać” baterię telefonu. Niektórzy szukają sposobów na bezpośrednie oglądanie treści platformy na telewizorze. Niektórym przydatne okazały się usługi VPN. Potrafią one podawać mylną lokalizację i IP internauty.

Najczęściej służą do korzystania z serwisów streamingowych niedostępnych w Polsce albo do uzyskania niższych opłat subskrypcyjnych. Platformy z tym walczą i blokują popularne VPN. Na przykład w Turcji pakiet 4K Netfliksa kosztuje równowartość 23,16 zł. Usługi VPN mają też zastosowanie w krajach, które blokują popularne u nas media społecznościowe czy strony (m.in. Chiny, Rosja).

W przypadku blokady współdzielenia kont, część użytkowników przepisuje adres IP, związany z kontem głównym. To pozwala dzięki VPN „oszukać system”.

Inny sposób to przeglądarka internetowa na telewizorze lub przystawce z Android TV. Internauci piszą, że wystarczy ją pobrać ze sklepu Google Play, uruchomić Netfliksa, zalogować się na platformie i można odtwarzać ulubione treści. Pytanie czy „dziura” w zabezpieczeniach, nie zostanie „załatana” w najbliższym czasie. Z czasem obostrzenia mogą objąć nie tylko aplikację na telewizory, ale też przeglądarkę i aplikację mobilną.

Część osób twierdzi, że choć mieszkają w jednym gospodarstwie domowym, to wystąpiła u nich blokada. Powodem jest korzystanie z różnych routerów. Na przykład na innych piętrach. Netflix zapowiedział, że osoby, które posiadają dwa mieszkania lub są na przykład studentami, często podróżującymi między wynajętym mieszkaniem, akademikiem, a domem, nie utracą dostępu do platformy. Warunkiem jest zalogowanie się przynajmniej raz w miesiącu do serwisu z sieci Wi-Fi głównego domostwa. W przypadku problemów z dwoma routerami, można więc spróbować połączyć się z siecią na piętrze właściciela, a potem na naszym piętrze. Jeśli nie mieszkamy razem, to powinny wystarczyć comiesięczne odwiedziny posiadacza konta albo pojawienie się pod jego drzwiami (jeśli będziemy w zasięgu sieci), zalogowanie do Wi-Fi i połączenie z aplikacją mobilną.

Osoby, których telewizor znajduje się poza głównym gospodarstwem, mogą przez aplikację wysłać SMS-a na numer właściciela. Wówczas możliwa jest zmiana głównego gospodarstwa (problemy mogą teraz dotyczyć jego telewizora) lub zaznaczenia opcji „podróżuję”. W tym drugim przypadku użytkownik otrzymuje SMS-a lub e-maila. Znajduje się w nim link do 4-cyfrowego kodu, który odblokowuje aplikację. Po jego przepisaniu, dostęp do serwisu jest przywrócony. Nie wiadomo jednak na jak długo. Operacja wymaga zaangażowania właściciela konta, co dla wielu internautów może być uciążliwe. Łatwiejsze jest z pewnością dodanie dodatkowego użytkownika za dopłatą.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W IV kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Współzałożyciel platformy Reed Hastings z funkcji jednego z szefów platformy przeszedł do jej rady dyrektorów.

Dołącz do dyskusji: Polacy obchodzą blokadę współdzielenia kont Netfliksa. Mają kilka sposobów

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
dobry poradnik - dzięki.
odpowiedź
User
Kosa
Netflix dopiero się przekonana czym naprawdę jest kraina prawdziwego Janusza i Grażyny.
odpowiedź
User
2PaC
Nie bez powodu polacy na zachodzie maja łatkę kombinatorów i złodziei...
odpowiedź