SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal 550 tys. wniosków o dofinansowanie sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

Ponad 460 tys. wniosków o dofinansowanie kupna cyfrowego odbiornika bądź dekodera przyjęła do 30 sierpnia Poczta Polska – informuje nas rzecznik placówki, Daniel Witowski. Internetową drogą złożono kolejnych 89 tys. wniosków. Operację zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej zakończono w czerwcu.

Ostatni etap przełączeń częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej został przeprowadzony przez Emitel w nocy z 26 na 27 czerwca. Tym samym w całości uwolniono pasmo 700 MHz, które ma być przeznaczone na potrzeby budowy sieci mobilnej piątej generacji. Zmiany objęły województwo mazowieckie i wschodnią część kraju: od Suwalszczyzny przez Warmię i Mazury, Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę. Nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC w przypadku multipleksów MUX-1, MUX-2 oraz MUX-4 jest dostępny dla widzów w całej Polsce. Multipleks MUX3 zostanie przełączony na nowy standard w późniejszym terminie.

Jak informuje Wirtualnemedia.pl Poczta Polska, do 30 sierpnia w jej placówkach przyjęto blisko 462 tys. wniosków o przyznanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, gwarantowanego. Kolejnych 89 tys. złożono drogą internetową. W lipcu kancelaria premiera informowała, że przyznano już 500 tys. świadczeń na zakup dekodera lub telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania. 

W ramach rządowego programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości do 100 zł na tuner lub 250 zł na telewizor do odbioru programów w nowym standardzie. Większość dekoderów kosztuje około 100 zł, ale telewizory są dużo droższe niż kwota dofinansowania. Z informacji wcześniej podawanych przez rząd wynika, że tylko blisko 15 proc. wniosków dotyczy zakupu telewizora.

Z ostatnich badań Krajowego Instytut Mediów wynika, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma odbiornika dającego dostęp do telewizji naziemnej w nowym standardzie. Mają zatem możliwość oglądania tylko kanałów z MUX-3 i MUX-8.

 

Dołącz do dyskusji: Niemal 550 tys. wniosków o dofinansowanie sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Ciekawe kiedy zaczną się kontrole płacenia abonamentu rtv?
odpowiedź
User
kiki
Ciekawe kiedy zaczną się kontrole płacenia abonamentu rtv?


Robi sie tak jak ja. Idzie sie do rodzicow zwolnionych z abonamentu 75 + i sie na nich ten bon na 250 zl.bierze.
odpowiedź
User
kambalarz
Po wyborach zacznie się koszenie
odpowiedź