SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE nie wyłoni szybko operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu 2022 roku zawiesiła konkurs w sprawie miejsc na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie operatora MUX-u. Przedstawiciel UKE w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie zdradza kiedy dokładnie regulator zajmie się tym tematem.

Muzyczne Radio z Jeleniej Góry nadaje na różnych multipleksach eksperymentalnych DAB+ w całej PolsceArticle

W 2022 roku KRRiT prowadziła konkursy dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Złożono dwa wnioski związane z kieleckim Radiem Fama, dotyczące emisji stacji Radia Top i Fama Dance.

Na multipleksie chcą też nadawać RMF FM, Radio Maryja i Radio Eska. Pozostałe wnioski złożyły podmioty nieobecne na rynku radiowym lub niszowe.

Na przykład Grupa MWE Michała Winnickiego, znana m.in. z kanału telewizyjnego Antena HD chciała nadawać Mixradio. Nadawca Radia Imperium, znanego z multipleksów lokalnych DAB+ chciał dodatkowo uruchomić Radio Voyager. Fundacja Emanio Arcus z Legionowa, która była większościowym udziałowcem Radia Hobby (stacja utraciła koncesję za nadawanie kremlowskiej audycji Radia Sputnik), a obecnie jest nadawcą adresowanego dla niepełnosprawnych Radia Bezpieczna Podróż chciała uruchomić także Radio dla Dorosłych.

- Ze względu na fakt, że liczba złożonych wniosków jest mniejsza niż wskazana w ogłoszeniu liczba zmienianych (rozszerzanych) koncesji, postępowania będą prowadzone odrębnie dla każdego wniosku - poinformował ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Następnie postępowanie konkursowe zawieszono. - Na wniosek strony rynkowej, KRRiT zawiesiła postępowanie do czasu wyłonienia przez Prezesa UKE operatora MUX-R1 – tłumaczyła w rozmowie Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Decyzja w sprawie operatora multipleksu nieprędko

Na jakim etapie jest postępowanie w sprawie operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+?- W tym roku postępowanie powinno się odbyć. O szczegółach będziemy informować - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W sierpniu 2022 roku KRRiT rozpoczęła konsultacje w sprawie wyłączenia analogowej emisji FM. Regulator chciał, żeby doszło do tego między 2026 a 2030 rokiem. - Wyłączenie radia analogowego w Polsce mogłoby się odbyć nie wcześniej niż 31 grudnia 2032 roku - taką opinię zawarł w swoim stanowisku Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef UKE nie podjął też decyzji w sprawie przeniesienia MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej do MUX-5. Zwolnione pasmo miałoby ułatwić cyfryzację radia.

DAB+ uzupełnieniem oferty FM

Nadawcy komercyjni sprzeciwiają się technologii DAB+. Twierdzą, że jest przestarzała i nieefektywna, a cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie. Obecnie największym zasięgiem może pochwalić się multipleks eksperymentalny Polskiego Radia. Dociera do 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). Niedawno ruszył przetarg dotyczący dalszej emisji i zwiększenia zasięgu tego multipleksu. MUX obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Za pośrednictwem tych MUX-ów można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia.

Niewielka słuchalność cyfrowego radia

Muzycznego Radia z Jeleniej Góry można słuchać m.in. w Szczecinie, Szczawnicy, Opolu, Krakowie, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi, a także w okolicach tych miast. - Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 950 tys. tunerów obsługujących FM, DAB+ oraz do odbioru internetowego radia. Z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez GfK wynika, że to spadek o 2 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jedynie 6,3 proc. stanowiły odbiorniki do cyfrowego radia DAB+.

Dołącz do dyskusji: UKE nie wyłoni szybko operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qaz
dlaczego URE nie wprowadzi obowiązku sprzedaży odbiorników radiowych (tunerów) obsługujących DAB+?
odpowiedź
User
Fan Much
Droga Redakcji portalu Wirtualne Media, czy zaczniecie w końcu mniej oszczędnie gospodarować prawdą i podacie konkretne liczby zamiast sformułowania "niewielka słuchalność"? Przecież Radio Track mierzy słuchalność DAB+ i w wynikach badań są ujęte stacje dostępne wyłącznie tą drogą. Biorąc korektę na ilość dostępnych odbiorników, wcale nie są to słabe wyniki.
odpowiedź
User
Alina Koniczyna
Buahahahaha.
Grupka fanów technologii zawyła z żalu.
Cała reszta nie zauważyła istnienia DAB.
odpowiedź