SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie i Poznaniu ruszają nowe multipleksy DAB+

Operator DABCOM rozpoczął nadawanie 10 stacji radiowych w ramach lokalnego multipleksu DAB+ w Częstochowie. To czwarte miasto, w którym ruszyła regularna emisja takiego MUX po Tarnowie, Toruniu i Rzeszowie. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl we wtorek ruszają emisje w Warszawie i Poznaniu.

Article

Emisja jest prowadzona z anten umieszczonych na wieży jasnogórskiej bazyliki na wysokości 106 metrów.

W ramach MUX są dostępne katolickie rozgłośnie Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Profeto oraz Muzo FM, Radio Express, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Twoja Polska Stacja i Radio Bezpieczna Podróż. To w sumie dziesięć stacji, jedenasta - Open FM - jeszcze nie rozpoczęła nadawania.

W analogowym eterze w Częstochowie bez problemu można było do tej pory słuchać jedynie trzech stacji dostępnych w ramach MUX (Twojej Polskiej Stacji, Radia Jasna Góra i Radia Fiat).

W Częstochowie emisja o mocy  1 kW jest prowadzona na kanale 12D.

Kiedy start pozostałych emisji?

Latem ub.r. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura. Firma DABCOM uruchomiła już emisję w Tarnowie i ostatnio w Częstochowie. Z kolei PSN Infrastruktura w Rzeszowie i Toruniu. W tej drugiej lokalizacji miejscowy operator telewizji kablowej TVK Toruń poinformował, że DAB+ zakłóca jego kanały telewizyjne. Przesunął je do innego pasma.

Dorota Ostrowska, kierowniczka ds. sprzedaży usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradziła, że nikt z TVK Toruń nie kontaktował się z operatorem.

- Urządzenia PSN w Toruniu pracują w rezerwowanym paśmie 184,592-186,128 MHz, zgodnie z parametrami decyzji rezerwacyjnej nr DC.WAP.514.11.2021.19 z dnia 17.09.2021 oraz pozwolenia radiowego nr DC.WRT.5101.573.2021.2 z dnia 24.12.2021 Prezesa UKE. PSN dba o poprawność prowadzonych emisji DAB+, w tym również w Toruniu, wyposażając stacje nadawcze w filtry maski eliminujące pracę urządzeń poza przyznanym pasmem - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Ostrowska.

DABCOM w najbliższym czasie powinien uruchomić multipleksy w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. - To jest kwestia lutego, a częściowo nawet jego samego początku. Rozruch multipleksu w Częstochowie miał miejsce w minioną sobotę, we wtorek najcięższy dzień, bo planujemy uruchomić dwa MUX-y - w Warszawie i Poznaniu. Na razie będą to jednak emisje uruchomieniowe, a więc z minimalną mocą. Staramy się, aby jak najszybciej od tego momentu multipleksy otrzymały docelowy kształt, czyli wyznaczona rezerwacją moc i zawartość - informuje portal Wirtualnemedia.pl operator DABCOM.

Jakie stacje w DAB+?

Ze stołecznego MUX w Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta Radio, Open FM i Radio Profeto. W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto. W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM. W Toruniu nadają: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Profeto, Radio Toruń i w przyszłości pojawi się tam Radio Open FM. W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego weszły: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, i Radio Profeto. W Tarnowie można słuchać: Bezpiecznej Podróżu, Radio Profeto i Trendy Radia. W obu lokalizacjach pojawi się też Open FM.

W41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Rozszerzenie zasięgu Polskiego Radia w DAB+ opóźnia się. W Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach w DAB+ nadawane są testowo przez BCAST rozgłośnie lokalne i nie tylko. Na przykład w Warszawie to: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Radio Muzo.fm. Testy w DAB+ prowadzą także Radio Bielsko i Radio Andrychów. Z kolei w Szczecinie emisje próbne rozpoczął w grudniu ub.r. DABCOM.

Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła pod koniec grudnia uchwałę o przeznaczeniu zasobów ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się na nim 12 stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła o przeprowadzeniu postępowania w sprawie: rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Te miejsca prawdopodobnie trafiłyby do RMF FM, Radia Zet i Radia Maryja, jeśli ci nadawcy będą zainteresowani emisją w DAB+.

Rada chce też udzielenia lub rozszerzenia 6 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Tutaj o koncesję będą mogli zabiegać prawdopodobnie dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub inni chętni. Te miejsca mogą zająć na przykład Radio Eska, Eska Rock, RMF Maxxx, RMF Classic, Antyradio, Meloradio, Radio Muzo.FM, Radio SuperNova, Radio Vox FM, Radio Złote Przeboje, Tok FM, Radio Wnet.  KRRiT może też wybrać tutaj zupełnie nowych graczy.

Ponadto KRRiT chce przyznać w obrębie ogólnopolskiego MUX 3 miejsca na krajowe programy Polskiego Radia. Programy radiofonii publicznej będą nadawane na podstawie Karty Powinności, dlatego Polskie Radio nie musi występować o koncesję, tylko wskazać stacje do tego multipleksu.

Z badania TePanel wynika, że cyfrowy odbiornik radiowy posiada mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Wynika to m.in. z mało zachęcającej do zakupu oferty programowej. Poza stacjami Polskiego Radia w wybranych lokalizacjach działają multipleksy testowe ze stacjami lokalnymi, niszowymi lub katolickimi.

Nadawcy komercyjni od lat krytykują cyfryzację radia w standardzie DAB+. Postulują, aby oprzeć ją na internecie. - Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W  DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

Zobacz także: Członek KRRiT optymistycznie o DAB+. „Będzie więcej chętnych niż miejsc”

Dołącz do dyskusji: W Warszawie i Poznaniu ruszają nowe multipleksy DAB+

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
12 stacji per multiplex ogólnokrajowy (96 kbps) nie zapewni jakości porównywalnej nawet z FM (z wcześniejszych analiz KRRiT - patrz tzw. Zielona Księga) wynika wprost, iż absolutne minimum to 112-128 kbps, natomiast kanały np. z muzyką klasyczną potrzebują co najmniej 160 kbps.
odpowiedź
User
EREMIX
A ci nadal brną w tę technologię zabawną w czasach gdy internet był na wagę złota. Widzę że same "tuzy" radiofonii na tych multipleksach.
odpowiedź
User
słuchacz
Czym się właściwie różnią multipleksy lokalne od ogólnopolskich? Wszędzie te same stacje radiowe, zero w tym lokalności. Może redakcja napisze coś o podmiotach, które stoją za poszczególnymi stacjami. Wygląda to na ciche zdobywanie zasięgu w całej Polsce przez tych samych ludzi.
odpowiedź