SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks DAB+ Polskiego Radia poszerzył zasięg

W ostatnich dniach rozpoczęto emisję multipleksu DAB+ Polskiego Radia w Kłodzku, Ostrołęce, Lęborku i Człuchowie. W najbliższych tygodniach rozpoczną pracę cyfrowe nadajniki m.in. w Brzegu, Słupsku, Choczewie i Strzeżowie.

Tuner DAB+ z logiem Polskiego RadiaArticle

Multipleks Polskiego Radia z RTON Kłodzko (Czarna Góra) nadaje na kanale 5B z mocą 3,4 kW. W Ostrołęce i okolicach można go słuchać dzięki emisji na kanale 11A (moc do 8,2 kW). W przypadku RTON Lębork emisja odbywa się na kanale 5B (do 5 kW). Multipleks jest dostępny na tym samym kanale w Człuchowie z mocą do 4 kW.

88 proc. Polaków będzie w zasięgu DAB+ w ciągu roku

W przyszłym roku ma dojść do rozszerzenia zasięgu o Elbląg, Giżycko, Konin, Łomżę, Ryki, Zamość, Dębicę, Nowy Tomyśl, Tarnobrzeg, Piłę, Kamieńsk, Rybnik, Jarocin, Dębicę, Ogrodzieniec i okolicę. Multipleks ma pojawić się także w rejonie Bieszczad, Pomorza Środkowego, w zachodniej części województwa łódzkiego i wschodniej wielkopolskiego.

Proces poszerzenia zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia zaczął się na początku października. Wówczas uruchomiono emisję z nowych obiektów: Jelenia Góra (Śnieżne Kotły), Rabka (Góra Luboń Wielki), Trzebnica (Góra Farna) i Zakopane (Gubałówka). Zwiększono także moce nadajników obejmujących zasięgiem m.in. Opole, Kielce, Radom, Płock, Tarnów, Częstochowę, Poznań i Olsztyn.

W przetargu dotyczącym rozszerzania zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia  wraz z 17 rozgłośniami regionalnymi Emitel wygrał 17 z 18 zadań. Operator poinformował, że po zakończeniu wdrożeń w zasięgu nadawanych cyfrowo emisji Polskiego Radia znajdzie się 75 proc. powierzchni naszego kraju i niemal 88 proc. mieszkańców. Przed miesiącem zasięg techniczny emisji DAB+ Polskiego Radia obejmował około 47 proc. powierzchni Polski. Tym samym sygnał mógł być odbierany przez ok. 67 proc. słuchaczy, którzy posiadają odpowiednie odbiorniki radiowe.

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ została uruchomiona w Polsce 1 października 2013 r. Na początku cyfrowy sygnał w technologii DAB+ dostępny był w Warszawie i Katowicach. Obecnie największy zasięg emisji posiada Polskie Radio. Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim), rozgłośnie regionalne oraz ich kanały tematyczne.

Oferty Emitel dotyczące multipleksacji ogólnopolskiej i regionalnej oraz emisji DAB+ zostały wybrane przez Polskie Radio w następujących miastach: Koszalinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Zielonej Górze, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Opolu oraz w części województw, w których znajdują się te miasta. Umowy, których łączna wartość wynosi prawie 59,5 mln zł brutto będą obowiązywały od 1 października 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. W Bydgoszczy i części województwa kujawsko-pomorskiego wybrano ofertę PSN Infrastruktura (1,25 mln zł).

Opóźniony przetarg DAB+

Zgodnie z projektem karty powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października 2021 roku w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Ogłoszony jesienią 2021 roku przetarg na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ został na początku 2022 roku unieważniony przez Polskie Radio z powodu zbyt wysokich kwot, jakie zaproponowali oferenci. W 13 zadaniach oferty złożył Emitel, w jednej – w regionie łódzkim - także PSN Infrastruktura. Emitel wyliczył koszt emisji na 40 mln zł. PSN Infrastruktura na prawie 2,8 mln zł za realizację tylko jednego zadania. Nadawca za najdroższe zadanie gotów był zapłacić mniej niż 1,6 mln zł.  Polskie Radio i rozgłośnie regionalne łącznie nie chciały wydać więcej niż 12 mln zł.

Zdaniem czołowych nadawców prywatnych, DAB+ jest przestarzały, nieefektywny i zbyt drogi. Grupa RMF, Eurozet/Agora czy ZPR Media sprzeciwiają się rezygnacji z emisji w FM na rzecz DAB+. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie. Czeka aż Urząd Komunikacji Elektronicznej wybierze operatora multipleksu. Procedura w tej sprawie ruszy nie wcześniej niż pod koniec roku. Chętnych do nadawania w MUX ogólnopolskim było mniej niż liczba dostępnych miejsc.

W zeszłym roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Do dyspozycji słuchaczy z Warszawy są trzy multipleksy z 27 stacjami. Poza MUX-em Polskiego Radia, można korzystać z multipleksu lokalnego DABCOM na kanale 10B (Radio Kolor, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Muzo.fm, Radio Bezpieczna Podróż) i multipleksu eksperymentalnego BCAST na kanale 11B (Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Niepokalanów, Radio Maryja, Konin FM i Radio Jasna Góra).

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Z badania Radio Track wynika, że w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

Dołącz do dyskusji: Multipleks DAB+ Polskiego Radia poszerzył zasięg

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zt
Dobrze, że DAB+ się rozwija. Ale 3,4kw? 4kw? To śmieszne moce, które nie zapewnią dobrego sygnału. Białystok jest dobrym przykładem z nadajnikiem 2kw. DAB+ ledwo można w mieście odebrać, nie mówiąc o prowincji.
odpowiedź
User
Marnotrawstwo pieniędzy
Marnowanie publicznych pieniędzy.
1.) Jakość nierzadko gorsza od FM (taka Trójka czy Czwórka z jakością ledwie 96 kbps czy PR24 nadające 64 kbps, w mono!!!)
2.) Zepsuta oferta... ostatnio Trójkę wyprzedził nawet Rydzyk pod względem słuchalności... informacja/publicystyka w stylu TVP Info
3.) Na początku roku Radio Track podawał, że w skali kraju jedynie 44 tys. Polaków korzysta z całego tego DAB+ (na 37,6 mln Polaków)
odpowiedź
User
K.
wałkowanie od 10 lat tego samego, Polskie Radio uruchomiło DAB+ dawno temu a mówi się o tym jakby to było lądowanie na Księżycu. informacja powinna datowana być na grudzień 2015-17....
odpowiedź