SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanał z MUX-1 nie może zrezygnować z kodeka HEVC. „Działanie na szkodę nadawców”

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zgodził się na to, żeby kanał Antena HD, dostępny w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej zrezygnował z nadawania w kodeku HEVC. Właściciel stacji Michał Winnicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że forsowanie nowego kodeka jest działaniem na szkodę nadawców.

Kanał Antena HD jest dostępny w naziemnym MUX-1 Article

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie.

W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Emisja w starym kodeku poprawiłaby widownię stacji komercyjnych?

Właściciele stacji komercyjnych głośno krytykowali decyzję rządu i UKE. Zapowiedzieli, że będą domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa. Z raportu Krajowego Instytutu Mediów wynika, że blisko milion odbiorców naziemnych posiada stare telewizory i tunery, które uniemożliwiają im odbiór większości multipleksów. To powoduje spadek widowni i przychodów reklamowych wielu stacji komercyjnych.

Właściciel Grupy MWE w czerwcu złożył wniosek o możliwość emisji kanału Antena HD w starym kodeku. UKE nie spieszył się z podjęciem decyzji, tylko rozpoczął konsultacje. Nadawcy pozostałych kanałów obecnych w MUX-1 krytycznie odnieśli się do pomysłu rezygnacji z emisji w kodeku HEVC. Konsultacje prowadzono już po zmianie standardu i przejściu na nowy kodek. Powrót do starego mógłby potęgować chaos.

 - Argumentem były i są wyniki badań KIM. Jest sporo osób mających dostęp do DVB-T2, ale bez kodeka HEVC. Moglibyśmy nadawać w DVB-T2 z wykorzystaniem kodeka H264. Pchanie się na siłę w HEVC, gdy sporo ludzi odbiera w H264 MUX3 i MUX8 jest tak naprawdę działaniem na szkodę nadawców z MUX-2 i MUX-1. Jakie są tego cele - każdy może się tylko domyślać - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki, właściciel Grupy MWE, do której należy kanał Antena HD. Nie wiadomo jednak na ile uczestnicy badań KIM potrafili właściwie ocenić czy posiadają sprzęty z DVB-T2, ale bez kodeka HEVC.

UKE kończy formalności związane z negatywną decyzją w tej sprawie. - Decyzja jest jeszcze w uzgodnieniu w KRRiT - informuje Wirtualnemedia.pl p.o. rzecznik UKE Witold Tomaszewski. Winnicki zapewnia, że wnioskując o emisję w starym kodeku chciał poprawić sytuację nadawców prywatnych po zmianie standardu. - Nie zależało nam na odszkodowaniu od skarbu państwa, tak jak innym nadawcom z MUX1 i MUX2. Nam tylko zależało, aby docierać z sygnałem do jak największej liczby gospodarstw domowych w Polsce, bo za to płacimy rocznie grube miliony złotych – wyjaśnia założyciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Kanał z MUX-1 nie może zrezygnować z kodeka HEVC. „Działanie na szkodę nadawców”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jowita
Panie Winnicki a może powalczyłby Pan o powrót do secam w mono i najlepiej w czarno - bieli?
22 11
odpowiedź
User
Gie
"Jest sporo osób mających dostęp do DVB-T2, ale bez kodeka HEVC."

Sporo czyli ile? Niech wymieni modele telewizorów i tunerów które mają DVB-T2 i nie mają HEVC. To prawdopodobnie jakiś sprzęt sprzed 10 lat. Chyba Czesi testowali DVB-T2 w MPEG4.
20 7
odpowiedź
User
Ppp
Kto jeszcze dziś telewizję ogląda?
16 10
odpowiedź