SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał z MUX-1 nie może zrezygnować z kodeka HEVC. „Działanie na szkodę nadawców”

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zgodził się na to, żeby kanał Antena HD, dostępny w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej zrezygnował z nadawania w kodeku HEVC. Właściciel stacji Michał Winnicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że forsowanie nowego kodeka jest działaniem na szkodę nadawców.

Kanał Antena HD jest dostępny w naziemnym MUX-1Article

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie.

W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Emisja w starym kodeku poprawiłaby widownię stacji komercyjnych?

Właściciele stacji komercyjnych głośno krytykowali decyzję rządu i UKE. Zapowiedzieli, że będą domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa. Z raportu Krajowego Instytutu Mediów wynika, że blisko milion odbiorców naziemnych posiada stare telewizory i tunery, które uniemożliwiają im odbiór większości multipleksów. To powoduje spadek widowni i przychodów reklamowych wielu stacji komercyjnych.

Właściciel Grupy MWE w czerwcu złożył wniosek o możliwość emisji kanału Antena HD w starym kodeku. UKE nie spieszył się z podjęciem decyzji, tylko rozpoczął konsultacje. Nadawcy pozostałych kanałów obecnych w MUX-1 krytycznie odnieśli się do pomysłu rezygnacji z emisji w kodeku HEVC. Konsultacje prowadzono już po zmianie standardu i przejściu na nowy kodek. Powrót do starego mógłby potęgować chaos.

 - Argumentem były i są wyniki badań KIM. Jest sporo osób mających dostęp do DVB-T2, ale bez kodeka HEVC. Moglibyśmy nadawać w DVB-T2 z wykorzystaniem kodeka H264. Pchanie się na siłę w HEVC, gdy sporo ludzi odbiera w H264 MUX3 i MUX8 jest tak naprawdę działaniem na szkodę nadawców z MUX-2 i MUX-1. Jakie są tego cele - każdy może się tylko domyślać - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki, właściciel Grupy MWE, do której należy kanał Antena HD. Nie wiadomo jednak na ile uczestnicy badań KIM potrafili właściwie ocenić czy posiadają sprzęty z DVB-T2, ale bez kodeka HEVC.

UKE kończy formalności związane z negatywną decyzją w tej sprawie. - Decyzja jest jeszcze w uzgodnieniu w KRRiT - informuje Wirtualnemedia.pl p.o. rzecznik UKE Witold Tomaszewski. Winnicki zapewnia, że wnioskując o emisję w starym kodeku chciał poprawić sytuację nadawców prywatnych po zmianie standardu. - Nie zależało nam na odszkodowaniu od skarbu państwa, tak jak innym nadawcom z MUX1 i MUX2. Nam tylko zależało, aby docierać z sygnałem do jak największej liczby gospodarstw domowych w Polsce, bo za to płacimy rocznie grube miliony złotych – wyjaśnia założyciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Kanał z MUX-1 nie może zrezygnować z kodeka HEVC. „Działanie na szkodę nadawców”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jowita
Panie Winnicki a może powalczyłby Pan o powrót do secam w mono i najlepiej w czarno - bieli?
odpowiedź
User
Gie
"Jest sporo osób mających dostęp do DVB-T2, ale bez kodeka HEVC."

Sporo czyli ile? Niech wymieni modele telewizorów i tunerów które mają DVB-T2 i nie mają HEVC. To prawdopodobnie jakiś sprzęt sprzed 10 lat. Chyba Czesi testowali DVB-T2 w MPEG4.
odpowiedź
User
Ppp
Kto jeszcze dziś telewizję ogląda?
odpowiedź