SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

76 proc. gospodarstw domowych w zasięgu DVB-T2/HEVC. Co oznacza to dla widzów?

W nocy z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły prawie całej południowej Polski - objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.

fot. Emitelfot. Emitel

Refarming pasma 700 Mhz zbliża się do końca. Za nami już trzy z czterech etapów projektu. Po jego zakończeniu odbiorcy naziemni będą mogli oglądać niemal wszystkie kanały w jakości HD (wysokiej rozdzielczości), a zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej 5. generacji. Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br. Wówczas zmianami zostaną objęte województwa mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps, przygotowanej przez Emitela.

Co zyskają widzowie?

W nocy z niedzieli na poniedziałek refarming pasma 700Mhz i zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej objęły swoim zasięgiem prawie całą południową Polskę. Oznacza to, że naziemna telewizja w standardzie DVB-T2 jest już dostępna na 68 proc. powierzchni Polski i 76 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to: Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD (w tej jakości jest dostępna nawet TV Trwam), możliwość nadawania programów UHD / 4k (jesienią ma zostać reaktywowany kanał TVP 4K), lepsza jakość dźwięku, Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku, usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV (darmowe serwisy z wideo na żądanie TVP i Polsatu w przypadku telewizorów podłączonych do internetu, lepsza oferta – możliwe będzie zmieszczenie większej liczby kanałów na multipleksach (TVP planuje do końca roku uruchomić stacje TVP Nauka i TVP Muzyka).

Nie działa TVN, Polsat czy TV Trwam? Trzeba wymienić sprzęt

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania.

Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor. Strona rządowa wspiera gospodarstwa domowe w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przyznając bon na dofinansowanie. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł. Dofinansowanie można uzyskać za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej lub rządowej strony internetowej. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln domostw posiada starsze sprzęty, niegotowe na DVB-T2/HEVC. To ta grupa jest zagrożona utratą dostępu do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam.

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Zgodnie z decyzją UKE zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX3, który będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Na tym multipleksie są nadawane główne kanały Telewizji Polskiej (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport).

Dołącz do dyskusji: 76 proc. gospodarstw domowych w zasięgu DVB-T2/HEVC. Co oznacza to dla widzów?

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Syn Sondażu
Znaczy to ni mniej ni więcej, tylko że 24% jest teraz całkowicie w orbicie pisssowskiej propagandy.
odpowiedź
User
cała prawda - całą dobę
Znaczy to ni mniej ni więcej, tylko że 24% jest teraz całkowicie w orbicie pisssowskiej propagandy.

Szczęśliwi czasu i zasięgu nie liczą :)
odpowiedź
User
nic44
a kiedy radio w dab plus na tv
odpowiedź