SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MUX-3 w części Polski z nowych kanałów

W połowie grudnia zmiana standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Migracji głównych kanałów Telewizji Polskiej do DVB-T2/HEVC towarzyszyć będzie w części Polski zmiana kanału, na którym będzie dostępny multipleks. Dotyczy to m.in. Radomia, Konina, Elbląga, Iławy, Braniewa i okolic. 
 

Article

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował aktualny wykaz pozwoleń na nadawanie. W Radomiu z obiektu „Wacyn” MUX-3 do 18 grudnia można nadawać na 40 kanale. Od 19 grudnia obowiązuje nowe zezwolenie, ale już na kanale 27. Do identycznej zmiany dojdzie w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Rykach. Obecnie MUX-3 z TVP3 Poznań z obiektu Konin „Żółwieniec” jest nadawany na 27 kanale. Od 15 grudnia będzie to 31 kanał.  Do zmiany kanału od 19 grudnia z 23 na 29 dojdzie także w Braniewie („Biedkowo”) i Elblągu („Jagodnik”). Z kolei już od 15 grudnia w Iławie („Kisielice”) trzeci multipleks będzie dostępny nie na 29 kanale, tylko 22.

Po zmianie częstotliwości i przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC, które dotyczy całej Polski, nowsze telewizory i dekodery, powinny automatycznie zaktualizować listę kanałów do nowych parametrów. Niekiedy wymagane będzie jednak ręczne skanowanie kanałów. Aby tego dokonać, trzeba uruchomić menu urządzania i wybrać wyszukiwanie stacji z anteny naziemnej.

Opóźniona zmiana standardu MUX-3

MUX-3 miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku. Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o zgodę na dłuższą emisję w starym standardzie w związku z wojną na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się, żeby główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia), wchodzące w skład trzeciego multipleksu nadawały w starym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku.

Do przejścia na DVB-T2 z kodekiem HEVC dojdzie w dwóch etapach. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia, przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Niedawno ruszyła kampania informacyjna TVP w tej sprawie.

Szacuje się że od 200 do 500 tys. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Muszą wymienić odbiorniki, bo w przeciwnym wypadku spośród multipleksów ogólnopolskich, będą odbierać tylko MUX-8 (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro). W tym roku nie ma rządowego dofinansowania na zakup sprzętów, jakie obowiązywało do końca 2022 roku. 

Zmiany na multipleksach naziemnych

Można łatwo sprawdzić czy urządzenie jest przystosowane do nowego standardu. Tak jest, jeśli odbiera kanały z multipleksów w nim nadawanych. W DVB-T2/HEVC odbywa się emisja MUX-1 (TTV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-8 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat).

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 oraz MUX6-: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu TVP3 i TVP Historia będą nadawane naziemnie w jakości HD. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks, a TVP World powróci na szósty.

Nadawcy komercyjni krytykują sposób przeprowadzenia procesu zmian. Uważają, że MUX-3 powinien zmienić standard razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w pierwszej połowie 2022 roku. Zgodę na dłuższe nadawanie w starszym standardzie oceniają jako faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. Zamierzają się domagać rekompensat od Skarbu Państwa po zmianie standardu trzeciego multipleksu z powodu mniejszych zasięgów niż MUX-3. Migracja może się zbiec ze zmianami w TVP, które zapowiada dotychczasowa opozycja.

Dołącz do dyskusji: MUX-3 w części Polski z nowych kanałów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Który to już refarming od startu NTC w okolicach 2010 roku? Nie dziwię się, że naziemna telewizja cyfrowa nie jest popularna w instalacjach zbiorczych, skoro średnio raz na dwa lata są zmieniane częstotliwości. Technicy nic innego by nie robili, tylko jeździli po całym kraju i wymieniali wkładki kanałowe. Absurd do potęgi.
odpowiedź
User
miś społeczny
Jeżeli ktoś ma posegregowane kanały poprzez utworzenie listy Ulubionych, to nic mu się samo nie zaktualizuje. Jakakolwiek zmiana powoduje wyrzucenie kanału z Ulubionych. Na rynku jest wiele telewizorów, w których jedyną metodą ustawienia własnej kolejności kanałów, jest korzystanie z listy Ulubionych.
odpowiedź
User
miś społeczny
Mogę spytać, dlaczego zmiana standardu modulacji i kompresji sygnału, powoduje sto czterdziestą szóstą konieczność zmiany siatki częstotliwości? Czy ktoś nad tym panuje? UKE chyba sam tworzy problemy, z którymi później walczy.
odpowiedź