SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skarga na „kanały widmo” Polsatu i kodowanie MUX-4. Co na to KRRiT?

Widz poskarżył się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na tak zwane „kanały widmo” Polsatu i kodowanie stacji wchodzących w skład MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. W odpowiedzi, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl, KRRiT poinformowała, że nie zachodzą przesłanki do odebrania koncesji Polsat Film 2 Polsat X i Polsat Reality.

Anteny satelitarneArticle

W połowie marca KRRiT przedłużyła o 10 lat koncesję dla kanału Polsat Film 2. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że stacja satelitarna nie jest oferowana w żadnym z pakietów platformy cyfrowej Polsat Box, ani żadnego innego operatora. Podobna sytuacja ma miejsce z kanałami Polsat X i Polsat Reality. Ich testowa emisja ruszyła w kwietniu 2021 roku. Wcześniej przewodniczący KRRiT zwrócił uwagę nadawcy, że kanały nie nadają, choć mają koncesje. Regulator może ją w takich sytuacjach cofnąć.

Choć minęły dwa lata, to nie podjęto decyzji o poszerzeniu dystrybucji tych stacji. W styczniu 2022 roku prawdopodobnie omyłkowo zostały one odkodowane. Nadawały wówczas powtórki, takie jak „Nasz nowy dom”, „Świat według Kiepskich” i programy kabaretowe. Na zmiany - przynajmniej w bliskiej perspektywie - raczej się nie zanosi.

- Kanały są nadawane do wybranych grup naszych abonentów. Jak będziemy mieli coś więcej do powiedzenia w sprawie tych kanałów, to z Państwem się podzielimy, tak szybko, jak to możliwe – tłumaczył miesiąc temu na konferencji prasowej Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu. Nie zdradził którzy abonenci, mogą oglądać wspomniane kanały.

Skarga-protest do KRRiT

Przedłużenie koncesji dla Polsat Film 2 oburzyło jednego z telewidzów i abonentów platformy cyfrowej Polsat Box. Napisał do KRRiT pismo, w którym skrytykował tę decyzję. Zaapelował też o nieprzedłużanie koncesji pozostałym dwóm kanałom, które można oglądać prawdopodobnie jedynie w budynkach Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu.

W odpowiedzi Departament Prezydialny KRRiT zacytował ustawę o radiofonii i telewizji. -  Odmowa udzielenia koncesji możliwa jest wyłącznie, gdy w stosunku do nadawcy zachodzi którakolwiek z okoliczności wskazanych w art. 38 ust. 1 lub 2: - wydano prawomocne orzeczenie zakazujące nadawcy wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją; - nadawca rażąco narusza warunki określone w ustawie lub w koncesji; - działalność objęta koncesją jest wykonywana w sposób sprzeczny z ustawą lub warunkami określonymi w koncesji, a nadawca pomimo wezwania Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w wyznaczonym terminie nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w koncesji lub w ustawie; - nadawca, pomimo wezwania Przewodniczego KRRiT, nie rozpoczął rozpowszechniania programu w terminie ustalonym w koncesji lub zaprzestał wykonywania rozpowszechniania programu za pomocą wszystkich lub niektórych stacji nadawczych - chyba że nadawca wykaże, że opóźnienie rozpoczęcia rozpowszechniania programu lub zaprzestanie rozpowszechniania programu zostały spowodowane okolicznościami od niego niezależnymi. Za trwałe zaprzestanie rozpowszechniania programu uważa się fakt nierozpowszechniania programu przez okres trzech kolejno następujących po sobie miesięcy – można przeczytać w odpowiedzi.

Dalej regulator przytacza inne ustawowe przesłanki do odebrania koncesji. - Rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa lub narusza normy dobrego obyczaju; - rozpowszechnianie programu powoduje osiągnięcie przez nadawców pozycji dominującej w dziedzinie środków masowego przekazu na danym rynku właściwym w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów; - nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę. W swoim wystąpieniu nie wskazał Pan żadnej wymienionej powyżej okoliczności uzasadniającej odmowę udzielenia koncesji na kolejny okres na emisję ww. programów - stwierdziła KRRiT.

MUX-4 powinien być niekodowany?

Wspomniany wcześniej telewidz zaapelował też o działania w związku z kodowaniem MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. W jego ocenie dostępny tam płatny pakiet Polsat Box dociera do bardzo niewielkiej liczby użytkowników, a multipleks powinien zostać przekazany na potrzeby kanałów niekodowanych, które mogłyby zostać wyłonione w konkursie KRRiT. Zwraca uwagę na to, że częstotliwości naziemne są „dobrem rzadkim”.

- Odnosząc się natomiast do Pańskich propozycji dokonania zmian w MUX-4 informuję, że ewentualne uwagi w tym zakresie należy skierować do regulatora rynku usług telekomunikacyjnych, tj. Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie obecnie toczy się postępowanie w sprawie wydania nowej decyzji rezerwacyjnej (aktualnie obowiązująca decyzja rezerwacyjna UKE wygasa z końcem 2023 roku) - odpisał Departament Prezydialny KRRiT.

Widz skrytykował regulatorów za to, że nie reagują na emitowanie zbyt wielu kanałów związanych z Polsatem w ramach MUX-4. Zgodnie z wydaną przez UKE kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów. W skład MUX-4 wchodzą też: Eurosport 1, Eurosport 2, TVN Turbo, TVN Style, TVN24 i kilkadziesiąt rozgłośni radiowych. Polsat, ani Cyfrowy Polsat nie odpowiedział na krytykę kierowaną w tej sprawie wcześniej przez właściciela Grupy MWE Michała Winnickiego.

- Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej – tłumaczył niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Spółka Info-TV-FM już na początku grudnia ub.r. złożyła wniosek o przedłużenie rezerwacji multipleksu o kolejne 10 lat.

Dołącz do dyskusji: Skarga na „kanały widmo” Polsatu i kodowanie MUX-4. Co na to KRRiT?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TR
Te kanały widmo to zapewne jakiś podatkowy wałek. Co do MUX4 - decyzja rezerwacyjna wkrótce się skończy i moim zdaniem nie powinno nigdy więcej zostać przedłużona Polsatowi. To nigdy nie była żadna telewizja mobilna, tylko zwykły kodowany mux bezczelnie wprowadzony tylną furtką.
odpowiedź
User
Mikołaj
Utrzymanie mux4 w obecnej postaci na kolejna dekadę całkowicie rozmija się z interesem społecznym. Interes przedsiębiorcy w postaci ograniczenia rozwoju rynku celem wzmocnienia segmentu satelitarnego jest nazbyt jaskrawy. Przedłużenie koncesji wprost było by tu nadużyciem i oznaka korupcji urzędników
odpowiedź
User
Gie
A dlaczego widz nie zapytał o niekodowane Wydarzenia 24 z tego MUX-u? I czy podobnie mogłoby nadawać TVN24? Czy może wtedy zrobiłaby się afera?
odpowiedź