SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowy kanał w ogólnopolskim MUX-6

Kanał TVP ABC trafił do MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Adresowana do dzieci stacja Telewizji Polskiej wchodzi też w skład ogólnopolskiego MUX-1, ale decyzja rezerwacyjna dotycząca tej emisji wygasa 3 września.

Article

Obecnie stacja jest dostępna zarówno na 29, jak i 800 kanale LCN (Logical Channel Number). Emisja TVP ABC z dwóch multipleksów ma przyzwyczaić widzów do nowych parametrów odbioru.

- Zgodnie z posiadanymi decyzjami rezerwacyjnymi, na MUX-6 trafi program TVP ABC, który zostanie przeniesiony z multipleksu pierwszego (decyzja rezerwacyjna kończy się 3 września 2023). Termin zmiany zostanie zakomunikowany widzom z odpowiednim wyprzedzeniem - informowało Wirtualnemedia.pl w lipcu Centrum Informacji TVP.

Konkurs dotyczący miejsca w MUX-1

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący miejsca, które zwolni TVP ABC. W postępowaniu zamierza wyłonić kanał tematyczny, który zasili ten multipleks. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl udział w postępowaniu potwierdzili przedstawiciele Grupy MWE i Red Carpet Media Group. - Tak weźmiemy udział w tym konkursie i zaproponujemy kanał z obszaru filmowo serialowego (fabuła i dokument). Na tym etapie na tyle można dookreślić – mówił Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

- Myślę, że w konkursie na MUX-1 udział weźmiemy raczej na pewno, ale pomysłu nie będziemy publicznie zdradzać przed zakończeniem terminu zgłoszeń z bardzo prostego powodu. Nie chcemy aby nasze plany poznali nasi konkurenci - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Jego zdaniem, miejsce w pierwszym multipleksie jest atrakcyjniejsze niż w ósmym. - MUX-1 zapewnia realnie dużo większy zasięg niż MUX-8, bo nie potrzeba do jego odbioru specjalnej anteny. Nadaje w jakości HD, co ma niebagatelne znaczenie w porównaniu do MUX-8 i 10-letniego okresu koncesji. Poznaliśmy już preferencje widzów naziemnych z MUX-1 tworząc kanał Antena HD, więc możemy myśleć o rozszerzeniu naszej ogólnopolskiej oferty naziemnej o kolejny wyspecjalizowany kanał telewizyjny – zapewnił Winnicki.

TVP może nadawać w MUX-6 więcej kanałów

W skład multipleksu szóstego poza TVP ABC wchodzą także: TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat. Na początku roku w ofercie był jeszcze anglojęzyczny TVP World. Ówcześnie obowiązująca decyzja rezerwacyjna odnośnie MUX-6 pozwalała nadawcy publicznemu na emisję ośmiu, a nie dziewięciu stacji. Kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że „analizuje sprawę”, z multipleksu usunięto TVP World. Pojawił się jako „kanał wirtualny”, nadawany przy pomocy HbbTV.

Nadawca publiczny wystąpił o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby mu na emisję większej liczby stacji. - Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – wyjaśniało wówczas Centrum Informacji TVP.

Pod koniec maja prezes UKE Jacek Oko po konsultacjach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciejem Świrskim zgodził się na zmiany. - Zmieniam w części Rezerwację poprzez nadanie: 1) pkt. 7 sentencji Rezerwacji następującego brzmienia: „7. W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 9 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej, nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX6” - czytamy w decyzji Urzędu.

Do końca 2023 roku MUX-3 z głównymi kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) musi zmienić standard na DVB-T2/HEVC. Wówczas możliwa będzie emisja TVP3 i TVP Historia w wysokiej rozdzielczości (HD), przywrócenie zwykłego przekazu naziemnego TVP World albo uruchomienie regularnej emisji TVP 4K.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy kanał w ogólnopolskim MUX-6

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
belsat stop
To teraz wywalić BELSAT z MUX-6 . To jest skandal, żeby w ogólnopolskim MUX nadawała stacja niepolskojęzyczna, a TVP nawet napisów po polsku nie emituje! Nie mamy obowiązku znać białoruskiego/rosyjskiego/ukraińskiego. Marnowanie częstotliwości dla promila widzów.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
To teraz wywalić BELSAT z MUX-6 . To jest skandal, żeby w ogólnopolskim MUX nadawała stacja niepolskojęzyczna, a TVP nawet napisów po polsku nie emituje! Nie mamy obowiązku znać białoruskiego/rosyjskiego/ukraińskiego. Marnowanie częstotliwości dla promila widzów.

Nadawanie BELSAT ma sens wzdłuż granicy z Białorusią i Rosją, czyli w woj. Podlaskim, Warmińsko-Mazurskim i części woj. Pomorskiego. Lepszym rozwiązaniem byłoby nadawanie EuroNews w wielu językach m.i. w Rosyjskim.
odpowiedź
User
Telewizjer
A kiedy wiadomo o MUX 8?
odpowiedź