SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT szybko uzupełni skład MUX-8? „Chętnych do zajęcia miejsc po TVP nie brakuje”

Po Nowym Roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta zostaną przeniesione z MUX-8 do MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że już w styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może zacząć przygotowania do konkursu, w którym zostaną rozdysponowane zwolnione miejsca na multipleksie.

Kanał TVP Kobieta po Nowym Roku zmieni multipleksKanał TVP Kobieta po Nowym Roku zmieni multipleks

W czwartek informowaliśmy, że od 3 stycznia 2023 roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta będą nadawane z MUX-6. Czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem wygasała 21 grudnia br., ale firmy postanowiły przedłużyć współpracę w tym zakresie o kilkanaście dni, aby w okresie świątecznym i noworocznym nie utrudniać widzom dostępu do kanałów.

Nadawca publiczny może więc bez przeszkód do 1 stycznia nadawać w ramach MUX-6 kanał TVP 4K z powtórkami meczów mundialu w Katarze. Od 3 stycznia w skład MUX-6 będą wchodzić: TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, TVP Nauka HD, TVP World HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka HD i TVP Dokument HD.

W styczniu ruszą przygotowania do konkursu?

W listopadzie operator multipleksów Emitel złożył w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-8. Zakłada on, że w przypadku zaprzestania nadawania kanałów TVP na tym multipleksie, miejsca przez nie zwolnione przypadną podmiotom, które dostaną koncesję.

- Procedura dotycząca MUX-8 już się toczy. Sprawa powinna na dniach trafić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w styczniu powinny ruszyć przygotowania do konkursu dla nadawców. Z tego co mi wiadomo, KRRiT bardzo zależy na tym, żeby na multipleks trafiły atrakcyjne dla widza kanały. Chętnych do zajęcia miejsc po TVP nie brakuje. Nadawcy sondują już ten temat od pewnego czasu. Przewodniczący Maciej Świrski powinien mieć bardzo konkurencyjny proces koncesyjny – mówi Wirtualnemedia.pl urzędnik zorientowany w pracy regulatorów, który pragnie zachować anonimowość.

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się niespełna dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka.. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

„MUX-8 bardzo zyskał na zamieszaniu związanym z refarmingiem”

Wpływ na zainteresowanie konkursem może mieć fakt, że po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, wzrósł zasięg MUX-8, jedynego ogólnopolskiego multipleksu, obok MUX-3, dostępnego w starym standardzie. Krajowy Instytut Mediów informował w październiku, że 0,99 mln gospodarstw domowych wciąż nie posiada telewizorów lub tunerów pracujących w nowym standardzie. Ich mieszkańcy mogą oglądać tylko MUX-3 i MUX-8.

- MUX-8 bardzo zyskał na zamieszaniu związanym z refarmingiem. Nadawanie w starym standardzie podbiło wyniki oglądalności kanałów na nim obecnych. O tym, że umowa z Emitelem może nie zostać przedłużona, mówiło się od wielu miesięcy. Była silna presja ze strony regulatorów, żeby TVP ograniczyła swoje aspiracje na MUX-ach. Otrzymała przecież rezerwację MUX-6 – przekonuje osoba zorientowana w temacie. Nadawcy komercyjni, tacy jak TVN, Polsat i TV Puls, wynajmują miejsca na multipleksach lokalnych, nadawanych w starym standardzie, aby zrekompensować sobie utratę widzów ze starszymi odbiornikami.

Zdaniem urzędnika, decyzja o zmianie standardu MUX-8 lub przeniesieniu go do MUX-5, co proponował były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, nie zapadnie prędko. - MUX-8 będzie jeszcze przez dłuższy czas nadawać w DVB-T, ale docelowo ten standard nadawania powinien się zmienić, podobnie jak w przypadku pozostałych MUX-ów, na DVB-T2/HEVC. Procedura migracji MUX-8 do MUX-5 jest brana pod uwagę, ale w dłuższej perspektywie, ponieważ jest trudna od strony regulacyjnej. Obecnie priorytetem rządu i regulatora jest aukcja 5G. W roku wyborczym i podczas toczącej się kampanii wyborczej nikt nie będzie chciał ryzykować zamieszania, bo zmiany technologiczne mogłoby spowodować problemy z odbiorem telewizji – prognozuje nasz rozmówca. We wrześniu 2023 roku MUX-1 prawdopodobnie opuści też kanał TVP ABC. Wtedy może zostać rozpisany kolejny konkurs dla nadawców zainteresowanych zajęciem tego slotu.

Dołącz do dyskusji: KRRiT szybko uzupełni skład MUX-8? „Chętnych do zajęcia miejsc po TVP nie brakuje”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Nie tak prędko. Jak już zostanie rozpisany konkurs to trwa 45 dni później wybór który trwa min. miesiąc, następnie czekanie na uprawomocnienie, decyzja rezerwacyjna a jak kanał widmo to wychodzi gdzieś wrzesień 2023. Do tego nie wiem czy będą chętni bo nadawanie i koncesja drogie, udziały kanałów w mux 8 poniżej progu rentowności. Już nawet Winnicki nie jest taki chętny
odpowiedź
User
Zapol
"KRRiT bardzo zależy na tym, żeby na multipleks trafiły atrakcyjne dla widza kanały".
Czy któraś propozycja na stację po ATM była ciekawa?
odpowiedź
User
Marcin
Osobiście nie mam żadnych problemów z odbiorem MUX 8, ale już widzę tą kolejkę chętnych która zabija się o miejsce w multipleksie nadającym w VHF. Osobiście trzymam kciuki. Ciekawe czy na MUX 6 będzie przekaz internetowy TVP ABC 2 bo moje dziecko już przyzwyczaiło się do oglądania tam bajek. Państwo z dykty bo widzę że TVP może wszystko a nadawcy prywatni nic.
odpowiedź