SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MUX-8 pozostanie w paśmie VHF. Do 7 kanałów w jakości HD

Trwają konsultacje UKE w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Chodzi o możliwość nadawania w standardzie DVB-T2/HEVC - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka z Emitela. Nadmienia, że nie jest możliwe przeniesienie ósmego multipleksu z pasma VHF do UHF.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

Pod koniec grudnia operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Miałaby ona dotyczyć „zmiany warunków programowych oraz standardu emisji”. Pod koniec stycznia regulator poinformował o wszczęciu stosownego postępowania.  - Wniosek jest na etapie konsultacji trwających 30 dni. Po tym czasie analizowane będą stanowiska i będzie wydana decyzja - przekazał nam Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

„Oczekiwania widzów, aby oglądać telewizje w HD są czymś oczywistym”

W skład MUX-8 wchodzą: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska TV), Telewizja WP (Wirtualna Polska), a już niebawem także CTV9 (Red Carpet Media Group). Emitel weźmie pod uwagę oczekiwania tych firm przy okazji zmian na multipleksie. Mogą też one przedstawić swoje stanowiska w konsultacjach.

Większość nadawców nie chce komentować swoich oczekiwań odnośnie MUX-8 albo nie odpowiedziało w wyznaczonym terminie na nasze pytania. - Nie będziemy tu zabierać głosu w publicznej dyskusji - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Obecnie wszystkie stacje wchodzące w skład ósmego multipleksu są nadawane w przestarzałej standardowej rozdzielczości. W interesie nadawców jest poprawa jakości do wysokiej rozdzielczości (HD). Poza tym MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF, jak w przypadku pozostałych multipleksów. Przeważnie zastosowana jest inna polaryzacja niż w MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX-6. Wiąże się to często z koniecznością zastosowania bardziej rozbudowanej instalacji antenowej do MUX-8.

Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group (CTV9) liczy przede wszystkim na możliwość nadawania w HD. - Po refarmingu i przejściu pozostałych MUX-ów na DVB-T2 oczekiwania widzów telewizji naziemnej, aby oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości są czymś zupełnie oczywistym. Nadawcy powinni mieć możliwość dostosowania się do tych oczekiwań. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dla nadawców z MUX-8 byłaby migracja do zakresu UHF, co wyeliminowałoby problem polaryzacji anten do odbioru telewizji naziemnej. Co prawda ten problem jest zdecydowanie mniejszy niż było to tuż po starcie nadawania za pośrednictwem MUX-8, ale może jeszcze szczątkowo występować - zauważa Kułak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Bez zmiany limitu kanałów

Wcześniej pojawiały się informacje, że Emitel będzie chciał zainwestować w multipleks i zmienić standard MUX-8 na DVB-T2 bez zastosowania kodeka HEVC. Dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy firmy Agnieszka Sobucka twierdzi, że chodzi o nadawanie w DVB-T2/HEVC. Postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej wszczęto dokładnie 22 stycznia br. 

Postępowanie nie dotyczy przeniesienia MUX-8 do MUX-5, które przewidziano w paśmie UHF. Ponad dwa lata temu proponował to ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Częstotliwości ósmego multipleksu trafiłyby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. UKE zwlekał z taką decyzją do grudniowej konferencji WRC-24. Choć zapadła na niej decyzja o nieuszczuplaniu pasma naziemnej telewizji cyfrowej, to regulator nie zdecydował się na roszady między multipleksami.

Możliwe jest zwiększenie liczby oferowanych kanałów? - Nie. Pozostaje siedem z możliwością nadawania w standardzie HD - odpowiada Sobucka. Po dołączeniu do MUX-8 kanału CTV9 dwa miejsca pozostaną nieobsadzone. Jak informowaliśmy wcześniej, KRRiT czeka na zakończenie okresu, w którym Red Carpet Media Group może się odwołać o nieprzyznaniu jej drugiego slotu. Kiedy ten termin upłynie, możliwe będzie rozpisanie konkursów na dwa pozostałe miejsca. Chęć nadawania na ogólnopolskim multipleksie zgłaszała TV Republika.

W ubiegłorocznych konkursach mimo pierwotnych deklaracji, inni niż RCMG nadawcy nie zabiegali o miejsca w MUX-8. Swój wniosek wycofała Telewizja Polsat, która pozyskała miejsce dla kanału W24 (obecnie Wydarzenia 24) na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawcy obawiali się o rentowność emisji w ramach ósmego multipleksu z powodu zastosowania rozdzielczości SD i pasma VHF.  Red Carpet Media Group zapłaci za koncesję 17,85 mln zł w 10 rocznych ratach. Do tego dochodzi ponad 6 mln zł dla Emitela za nadawanie. 

Dołącz do dyskusji: MUX-8 pozostanie w paśmie VHF. Do 7 kanałów w jakości HD

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Może czas mux-8 nazywać zgodnie z numeracją mux-7. Kiedyś rzeczywiście Polska miała do dyspozycji 7 multipleksów w UHF ale jednego się pozbyła/straciła.
22 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Nich wreszcie uporządkują pasmo VHF III. Zwolnienie pasma dla DAB+ jest konieczne. Rozstrzygnięcie konkursu DAB+ MUX-1 wisi nadal w powietrzu. Świrski nie potrafi przeprowadzić konkursy na DAB+, te miejskie i ten rozpoczęty ogólnokrajowy. Czesi sprzedali częstotliwości pod DAB+, w Polsce spraw utknęła.
11 4
odpowiedź
User
@to ja nikt inny
Nic nie jest konieczne, pasmo VHF jest pełnoprawnym pasmem telewizyjnym i dla DAB wystarcza miejsca aż za dużo, powiem więcej technicznie nie ma przeszkód aby uruchomić jeszcze jeden mux telewizyjny w tym paśmie. Swoje pretensje kieruj do regulatorów, którzy postanowili pozostawić fikcję mux4 na następne 10 lat i przez to wypadł jeden uzgodniony raster na UHFie, a w dodatku monopolista TVP posiadajacy 16 kanałów w dvbt pokazuje, że jednak nie zamierza oszczędzać i nie opuszcza muxa 6. Gdyby polski rynek był regulowany - nie mylić partyjnie uzgadniany to żaden nadawca nie miałby więcej niż 5 kanałów i nie byłoby że tvp +polsat mają 3/4 miejsc.
20 3
odpowiedź