SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

580 tys. wniosków o dofinansowanie dekodera lub telewizora. Najwięcej w województwie śląskim

580 278 wniosków o dofinansowanie dekodera lub telewizora w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej złożono do połowy październik - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Najwięcej wniosków wpłynęło w woj. śląskim, najmniej - w lubuskim.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Article

Kancelaria informuje, że województwie śląskim złożono dotychczas 86 741 wniosków drogą internetową lub też w placówkach Poczty Polskiej. Na drugim miejscu w składanych wnioskach jest województwo mazowieckie – 70 173 wniosków. W województwie łódzkim z kolei złożono 51 806 wniosków.

Dalej pod względem składanych wniosków jest województwo małopolskie (50 405 złożonych wniosków), potem wielkopolskie (46 425 wniosków), lubelskie (41 008 wniosków), kujawsko-pomorskie (35 785), dolnośląskie (30 945 wniosków) i mazursko-warmińskie (28 179). W województwie podkarpackim wniosków złożono 24 376, zaś w świętokrzyskim – 21 724.

Niżej pod tym względem plasują się województwa: pomorskie (20 791), podlaskie (20 609), opolskie (20 086 wniosków) oraz zachodniopomorskie (19 725). Najmniej wniosków złożono w województwie lubuskim - 11 500.

Rządowy program dofinansowania do zakupu telewizora i dekodera to odpowiedź na zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby móc odbierać sygnał w nowym standardzie należy posiadać odbiornik przystosowany do standardu DVB-T2/HEVC. Telewidzowie posiadający starszy sprzęt, a chcący nadal odbierać telewizję naziemną muszą dokupić specjalny dekoder lub wymienić telewizor na nowszy. Wsparcie finansowe osób, które nie są w stanie samodzielnie ponieść tego wydatku (kwota 250 zł na zakup telewizora i 100 zł na zakup dekodera), to główny cel projektu, który będzie realizowany do końca tego roku.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że niespełna milion gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową wciąż posiada tunery lub telewizory nieobsługujące DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy stracili dostęp do większości stacji komercyjnych. Mogą oglądać kanały z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, TVP Kultura i TVP Kobieta), które na razie zmieniły standardu. Stacje prywatne twierdzą, że TVP, której w ostatniej chwili pozwolono na kontynuację emisji w starym standardzie jest faworyzowana i będą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Nowy standard nadawania telewizji

Od końca marca do końca czerwca trwał w Polsce proces przejścia na DVB-T2/HEVC. Objął: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). W starym standardzie są natomiast dalej nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia), MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP i kopia TVP ABC) oraz większość multipleksów lokalnych.

Na nowym standardzie jest od samego początku nadawany multipleks eksperymentalny TVP (TVP3 Warszawa HD, TVP Polonia HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD i od niedawna duble TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD). Po przejściu na DVB-T2/HEVC wszystkie kanały MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD).

Dołącz do dyskusji: 580 tys. wniosków o dofinansowanie dekodera lub telewizora. Najwięcej w województwie śląskim

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poczta
I cyk, 580 tys. nowych abonamentów się wypisze :)
odpowiedź
User
Seba
W śląskim na biednego górnika nie trafiło.
Czy warunkiem było, dostaniesz kasę jak nie zalegasz z ABO?
odpowiedź
User
Gie
Tradycyjnie zapytam - Co z dekoderem TVP? Ile TVP wydała kasy? Czy ktoś poniósł konsekwencje braku dekodera?
odpowiedź