SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej? Komisja Europejska opublikowała wyniki badania

Za rok podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej może zapaść decyzja o uszczupleniu pasma naziemnej telewizji cyfrowej. Z badania opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że pasmo poniżej 700 MHz powinno dalej służyć nadawcom i organizacjom korzystającym z bezprzewodowego sprzętu audio.

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowejAnteny do naziemnej telewizji cyfrowej

Kilka miesięcy temu w Polsce zakończył się proces refarmingu. Przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC przekazano pasmo 700 MHz operatorom telekomunikacyjnych. Telekomy chciałyby pozyskać na potrzeby swoich usług także pasmo 600 MHz. W krajach typu Czechy czy Belgia pojawiają się głosy, żeby postawić na streaming zamiast tradycyjnej telewizji. Sprzeciwia się temu Europejska Unia Nadawców (EBU). Pod „Apelem do Europy” w obronie naziemnej telewizji podpisało się też ponad 50 firm i organizacji z całego kontynentu. Wśród nich m.in. Telewizja Polska, Emitel, niemieckie ARD i ZDF, hiszpańska RTVE czy włoskie Rai i Mediaset. Ostateczna decyzja zapadnie na konferencji WRC w Dubaju.

60 proc. multipleksów w Unii Europejskiej w standardzie DVB-T2

Badanie przeprowadzone przez LStelcom i VVA opisuje kondycję i znaczenie naziemnej telewizji cyfrowej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Raport pozwoli europejskim organom przyjąć stanowisko w tej sprawie. Pasmo UHF ze względu na walory propagacyjne jest szczególnie pożądane przez operatorów telekomunikacyjnych.

Autorzy badania zauważyli, że około 60 proc. multipleksów krajowych w UE korzysta ze standardu DVB-T2, a 40 proc. używa zaawansowanego kodeka HEVC. Co najmniej 12 państw członkowskich korzysta już w pewnym stopniu z sieci jednoczęstotliwościowych (SFN) w swoich sieciach naziemnej telewizji cyfrowej. Pozwala to oszczędzać pasmo. Z raportu wynika, że niektóre kraje nie zmodernizowały naziemnej telewizji z powodu jej niskiej popularności. Tak jest na przykład w Portugalii, która rozważa zaprzestanie takiej emisji.

Choć transmisja 5G (niektóre kraje chcą rozwijać sieci w standardzie 5G Broadcast) jest obiecująca, to nadal nie wiadomo czy na rynku znajdzie się odpowiednio dużo sprzętów do takich transmisji i czy okaże się ona opłacalna. Telewizja linearna oglądana drogą naziemną, satelitarną, kablową, IPTV pozostaje preferowanym sposobem odbioru starszych widzów. Popularność IPTV do 2030, kiedy mogłoby dojść do przekazania części pasma, wzrośnie. Spadnie jednak liczba widzów tradycyjnych kanałów. W różnych krajach preferowane są inne sposoby odbioru. Odbiorców naziemnych nie brakuje we Włoszech, Belgowie i Duńczycy wolą odbiór kablowy, a Francuzi i Słoweńcy przez IPTV. Poziom wykorzystania pasma poniżej 700 MHz przez urządzenia bezprzewodowe (na przykład podczas koncertów) różni się w poszczególnych krajach.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej? Komisja Europejska opublikowała wyniki badania

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
F
Poprawcie "przekazano pasmo 700 MHz operatorom telekomunikacyjnych" na "przekazano pasmo 700 MHz operatorom telekomunikacyjnym"

odpowiedź
User
Req
Polikwidować powtórkowe kanały (tu przoduje dziś Polsat i TVP) i wszystko się pomieści.
odpowiedź
User
Jestem
Czy nie jest tak by właśnie telekomy zjadły cały tort. By później swoje torty drogo sprzedawać w myśl zagarniętych częstotliwości. Państwo (władza) dzięki licencjom dostanie kasę ale nie zadba o pluralizm bo władza będzie w rękach jednostek ( właścicieli operatorów kom).
odpowiedź