SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Fama może uruchomić multipleks eksperymentalny DAB+

Radio Fama, które po 27 latach zniknęło z kieleckiego eteru z powodu utraty koncesji może do niego powrócić. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał bowiem stacji zgodę na uruchomienie multipleksu eksperymentalnego w DAB+.

Article

Pozwolenie ma obowiązywać do 12 maja 2023 roku. Wnioskodawcą jest: Agencja Radiowo-Telewizyjna Fama. Emisja może w DAB+ może być prowadzona na kanale 6A (181,936 MHz) w Kielcach z obiektu Komin EC z mocą 0,1 kW. Multipleksy eksperymentalne działają m.in. w Warszawie i Wrocławiu (DABCAST), Andrychowie i Wrocławiu. Na razie nie wiadomo jakie stacje wejdą w skład kieleckiego MUX-u.

Fama wróci do analogu czy postawi na DAB+?

W styczniu br. Radio Fama po 27 latach straciło koncesję po tym jak spóźniło się z wnioskiem o jej przedłużenie (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wymaga, aby nastąpiło to rok przed wygaśnięciem). Władze stacji poślizg tłumaczyły pandemią koronawirusa. KRRiT zdecydowała, że Famę na częstotliwości 100,8 FM w Kielcach zastąpi Radio Rekord FM, znane m.in. z Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego i Ciechanowa.

Radio Fama z Kielc posiada jeszcze filie w Tomaszowie Mazowieckim (92,9 FM), Wołominie (94,7 FM), Żyrardowie (104,1 FM) oraz Słupsku (90,6 FM). Po wygaśnięciu kieleckiej koncesji prowadzi emisję bez reklam w internecie.  

W kwietniu informowaliśmy, że stacja może też pojawić się na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Dwa wnioski do KRRiT zostały złożone przez kieleckie spółki Radio Top (Radio Top) i Agencję Radiowo-Telewizyjną „Fama” (Fama Dance). Ta druga firma jest jednym z udziałowców pierwszej.

KRRiT prowadzi też konkurs na analogową częstotliwość 90,9 FM w Kielcach. Walczy o nią sześć podmiotów: spółka Agencja Radiowo-Telewizyjna Fama dla radia pod nazwą Fama, spółka Radio Wnet - Radio Wnet, spółka Eurozet - Antyradio Kielce/Antyradio, spółka Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 90,9 fm, spółka Nadawca - Eska Rock Kielce, spółka Radio Parada - Radio Parada. Właściciel Radia Fama ubiega się również o nadawanie akademickiego radia w Krakowie na częstotliwości 100,5 FM.

Radio Fama może uruchomić emisję w eksperymentalnym multipleksie szybciej niż w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Chętnych na nadawanie w cyfrowym eterze jest mniej niż liczba miejsc, ale procedury związane z rozpoczęciem regularnej emisji mogą potrwać wiele miesięcy.

Dołącz do dyskusji: Radio Fama może uruchomić multipleks eksperymentalny DAB+

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wow
Pan Jagielski ma rozmach że ho ho. Niedługo okaże się, że to nie żadna Agora a Fama wykupi Eurozet xD
odpowiedź
User
Rumburak
Gość liczy, że znajdzie chętnych na ten multipleks i dzięki temu zarobi na nim. Oby się nie przeliczył.
odpowiedź
User
Szkoda Zachodu
Od 15 lat, wszyscy eksperymentują, jak hipisi w okresie dzieci kwiatów i co z tego wyszło, po szumnych zapowiedziach, wielkie nic czyli 0, na początku mocy nadajnika, a czasem 0,002 kW, a tyle daje mocniejsze Wi-FI.
odpowiedź