SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większy zasięg multipleksu firmy Cyfrowego Polsatu. W ofercie m.in. TV Republika

Należąca do Cyfrowego Polsatu firma BCAST we wtorek wieczorem zakończyła emisję kanału 4fun Kids z multipleksu eksperymentalnego, dostępnego w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Zmieniły się parametry przekazu, co powinno skutkować zwiększeniem realnego zasięgu MUX-u.

Obecnie w skład multipleksu BCAST wchodzą: Polsat (dubel stacji dostępnej w ramach ogólnopolskiego MUX-2), Nowa TV (dubel HD kanału dostępnego w ogólnopolskim MUX-8 w jakości SD), TV Republika, Stars.TV, TV Okazje, EWTN Polska i TV Regionalna.pl (lokalna stacja z Lubina na Dolnym Śląsku).

Mr. Orbita, były administrator forum.satkurier.pl zauważył na jego łamach, że zmieniono modulację z 256QAM na 16QAM oraz FEC (korekcja błędów) z 1/2 na 3/4. Doprowadziło to do zmniejszenia dostępnego bitrate z 30 do 22,5 Mbit/s. Choć miejsca na kanały telewizyjne w dobrej jakości obrazu jest mniej, to multipleks poszerzył realny zasięg. Odbiór w dalszych lokalizacjach od nadajników jest możliwy.

Grupa Polsat Plus głównym udziałowcem kanałów 4fun

Kanał 4fun Kids pojawił się na multipleksie eksperymentalnym BCAST w listopadzie 2022 roku. W lipcu Grupa Polsat Plus poinformowała, że została większościowym udziałowcem spółek do których należą kanały telewizyjne 4fun.tv, 4fun Kids i 4fun Dance oraz serwis naekranie.pl.

- Cieszymy się, że naekranie.pl i kanały 4fun dołączają do naszej Grupy. Nabycie udziałów w 4fun i naekranie.pl traktujemy jako długoterminową inwestycję. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu aktywnemu wsparciu i zaangażowaniu pozycja i znaczenie obu marek będą dynamicznie rosły - stwierdził Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.

Kupione 60 proc. udziałów portalu naEkranie.pl i trzech stacji telewizyjnych pod marką 4fun kosztowało spółkę Polsat Investments, należącą do grupy Cyfrowy Polsat, 48 mln zł. - Po akwizycji kanałów 4fun i portalu naEkranie, nasz segment online wzmocni się o kilkaset tysięcy użytkowników. Będziemy to łączyć z Interią i dalej pracować nad produktem edytorialnym, jak i reklamowym. W przypadku naEkranie to będzie przede wszystkim reklama wideo online – zapowiedział Janowski.

Przytoczył też dane Nielsena dotyczące udziału grupy w rynku w przedziale wiekowym 16-59 w II kwartale ub.r. - Jako grupa uzyskaliśmy 22 proc. udziału w oglądalności. W układzie 7,8 proc. Polsat, 14,2 proc. portfolio kanałów tematycznych. W konsekwencji akwizycji kanałów 4fun, dochodzą nam trzy nowe kanały: 4fun.tv, 4fun Dance i 4fun Kids. Łącznie nasze portfolio to 42 kanały, które nadajemy. Wyniki oglądalności będziemy pokazywać łącznie (przyp. red. ze stacjami 4fun) od następnego kwartału. Dodam tylko, że nowe kanały dodadzą nam około 0,5 pkt proc. do udziału w oglądalności – prognozował prezes Polsatu.

TV Republika zwiększa zasięg naziemny

Jeszcze do niedawna TV Republika poza multipleksem BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) była dostępna tylko z multipleksu TVS (Katowice). W ostatnich dniach dołączyła także do MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Stację można też oglądać za pośrednictwem platform cyfrowych (Canal+, Polsat Box, Orange), sieci kablowych (m.in. UPC Polska/Play, Vectra, Toya), serwisu streamingowego Polsat Box Go i strony tvrepublika.pl (za darmo).

Po zmianach w Telewizji Polskiej dotychczasowy prezenter TVP Info Michał Rachoń został dyrektorem programowym w TV Republika. Prowadzi tam też swój program „Jedziemy”. Gospodarzem programu „Dzisiaj” została Danuta Holecka, dotychczas związana z „Wiadomościami” TVP1. W najbliższym czasie do TV Republika mają przejść kolejne twarze TVP.

Z danych Nielsena wynika, że Telewizję Republika po pierwszych dziewięciu dniach po wyłączeniu sygnału TVP Info (oraz TVP3 i TVP World) ogląda średnio 168 tys. widzów, co przekłada się na 2,70 proc. udziału.

Dołącz do dyskusji: Większy zasięg multipleksu firmy Cyfrowego Polsatu. W ofercie m.in. TV Republika

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iksiński
To teraz jeszcze niekodowava TV Republika w mux4 i będzie jasne jak dostało się blokadę multipleksy na kolejne 10 lat
18 6
odpowiedź
User
Zapol
Ja bym chciał, mux L3 w Łodzi, jak było kiedyś. TV Republika jest OK !
16 14
odpowiedź
User
Pytanie do UKE
W jakim celu istnieją te "eksperymentalne" MUXY? Jakie eksperymenty/testy są na nich przeprowadzane? Jakie to niby nowe technologie są sprawdzane?
13 1
odpowiedź