SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez kilkunastu stacji TVP na platformach cyfrowych. „Duża szkoda dla odbiorców”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zmusi platform satelitarnych Polsat Box, Canal+ i Orange do oferowania wszystkich 16 wersji kanału TVP3. Telewizja Polska w stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl informuje o „rażącym wypaczeniu” zasady „must carry, must offer”.

Article

W ofercie platform satelitarnych Polsat Box, Canal+ i Orange jest dostępny kanał TVP3 Warszawa. Klienci tych operatorów z Wielkopolski nie mogą więc oglądać drogą satelitarną TVP3 Poznań. Abonenci z Podkarpacia nie mają dostępu do TVP3 Rzeszów.

Programy regionalne TVP3 przypisane dla swojego województwa mogą oglądać tylko za pośrednictwem instalacji naziemnej lub drogą internetową. Nie wszyscy widzowie chcą ustawiać w domu lub mieszkaniu dodatkową antenę naziemną. Nie wszyscy mają też telewizor albo przystawkę z Android TV/Google TV, w którym za pośrednictwem aplikacji TVP VOD obejrzą dowolną wersję TVP3.

KRRiT nie posłucha Rady Programowej TVP

Platformy satelitarne nie oferują wszystkich 16 wersji TVP3, bo wymagałoby to wynajęcia dodatkowego transpondera. Znacznie podwyższyłoby to ich koszty działalności. W niektórych krajach są oferowane wszystkie wersje regionalne publicznych stacji, ale niekiedy to sami nadawcy płacą za pojemność satelitarną.

Władze Telewizji Polskiej na czele z prezesem Jackiem Kurskim uważają, że brak 16 wersji TVP3 to złamanie zasady „must carry, must offer”. Zgodnie z nią operator kablowy, platforma satelitarna i serwis streamingowy oferujący kanały telewizyjne, musi włączyć do oferty podstawowe stacje naziemne. To TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

W piątek informowaliśmy, że z pomocą zarządowi TVP pospieszyła Rada Programowa nadawcy publicznej. Przyjęła uchwałę, która zobowiązuje KRRiT do działań w sprawie przestrzegania „must carry, must offer”. Zgodnie z uchwałą regulator powinien wyegzekwować od Polsat Box i Canal+ dołączenia wszystkich wersji TVP3.

- Przywołany przepis ustawy nakazuje operatorom rozprowadzającym kanały do rozprowadzania „Telewizja Polska I”, „Telewizja Polska II” i jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. W przypadku programów regionalnych ustawa wskazuje, że przyjęte rozwiązanie dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru. Obecnie abonenci ww. platform satelitarnych mają udostępniany na terenie całego kraju wyłącznie program OTVP Warszawa, co stanowi naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji -  czytamy w uchwale, odwołującej się do 43 artykułu ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT nie zamierza jednak posłuchać Rady Programowej TVP. Regulator uważa, że platformy satelitarne muszą emitować tylko 1 stację TVP3, a nie 16.

- Z wyżej wymienionego  przepisu jasno wynika, że platformy satelitarne mają obowiązek rozprowadzania jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. KRRiT nie ma podstaw prawnych aby zobowiązać platformy satelitarne do rozprowadzania wszystkich programów regionalnych - zdradziła portalowi Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z Zespołu Rzecznika Prasowego KRRiT.

TVP: Sens zasady „must carry, must offer” rażąco wypaczony

Co na to TVP? - W wyniku obecnego brzmienia art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, dystrybucja programów regionalnych realizowana jest z dużą szkodą dla znacznej części odbiorców telewizji, a sens zasady ,,must carry i must offer" rażąco wypaczony. Telewizja Polska ogromnymi nakładami środków pochodzenia publicznego oferuje i produkuje bowiem różnorodne programy regionalne (offer), a platformy satelitarne dostarczają wszystkim widzom zaledwie jeden spośród nich (carry) - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nie zdradza czy nadawca publiczny zamierza samodzielnie wynająć transponder satelitarny.

Podobne stanowisko co KRRiT przedstawia Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowej Polsat, właściciela platformy Polsat Box. - Artykuł 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji jasno i wyraźnie mówi, że obowiązek must carry, must offer dla platform satelitarnych dotyczy jednego programu regionalnego TVP. Nie jest naszą rolą doradzanie TVP, jakie działania powinna podjąć - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zomer.

Choć KRRiT co jakiś czas apeluje o przestrzeganie zasady „must carry, must offer”, to w serwisach streamingowych typu Polsat Box Go, Player, Canal+ online wciąż nie ma głównych naziemnych stacji konkurencyjnych firm. Poszczególni nadawcy dążą do pozyskania własnych subskrybentów. Kilka lat temu sama TVP z prezesem Kurskim na czele mocno krytykowała serwis WP Pilot po dołączeniu TVP1, TVP2 dzięki zasadzie „must carry, must offer”.

Dołącz do dyskusji: Bez kilkunastu stacji TVP na platformach cyfrowych. „Duża szkoda dla odbiorców”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koczkodan
Panie Kurski, a co z Must Carry, Must Offer na WP Pilot? Tam już nie obowiązuje? Sens nie jest wypaczony? :)
odpowiedź
User
Tradycjonalista
To niech TVP sama wynajmie transponder na satelicie Hot Bird 13 E i będzie prowiderem.
odpowiedź
User
TVP trzymaj sie!
Prywaciarzom sie wydaje, ze jak (zwykle dzieki pnstwu), udalo im sie zagrabic czesc rynku to moga miec juz na wszystko wywalone i tylko łupić ludzi. Ale jeszcze sie przejadą.
odpowiedź