SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP3 ma być na trzecim miejscu w sieciach kablowych i platformach satelitarnych

TVP zabiega o to, żeby sieci kablowe i platformy satelitarne umieściły kanał TVP3 na trzeciej pozycji list swoich dekoderów. - Telewizja Polska stara się w umowach z operatorami płatnej telewizji uzgodnić jak najlepsze pozycje dla swoich programów - tłumaczy w rozmowie Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Article

Niedawno prezes TVP Jacek Kurski narzekał na pozycjonowanie stacji nadawcy publicznego na listach operatorów płatnej telewizji.

- Trzeba zrobić ważny ruch legislacyjny. Trzeba przywrócić Polakom TVP3. Nie może być tak, że połowa Polski jest wykluczona i nie ma dostępu do swojego ośrodka telewizyjnego. Nie może być tak, że państwo wydaje 400 mln zł na profesjonalny sygnał 16 ośrodków telewizji publicznej, a Polacy posiadający Canal+ czy Polsat Box, nie mają dostępu do tych kanałów.W Białymstoku mają Warszawę, w Szczecinie mają Warszawę, w Rzeszowie mają Warszawę. To jest chore. To tak jakby państwo dawało 500 Plus albo leki darmowe dla seniorów i zawiesiło je na drzewie, niech sobie ktoś to odbierze. To jest niemożliwe. Jeżeli już wydajemy pieniądze, to nie róbmy zwężek dystrybucyjnych - stwierdził Kurski w czerwcu podczas rozmowy z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości”.

Prezes TVP chce zmian w przepisach

Platformy satelitarne oferują jedynie TVP3 Warszawa w jakości SD. Emisja wszystkich 16 stacji mogłaby ich kosztować kilka milionów złotych rocznie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podziela ich argumentację. Uznaje, że emisja jednej wersji TVP3 wystarczy, by uznać, że operator płatnej telewizji realizuje rozporządzenie „must carry, must offer”. Zasada ta wymaga od sieci kablowych i platform cyfrowych, aby oferowali najważniejsze stacje naziemne. To TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

Mimo stanowiska regulatora prezes Kurski zaapelował o zmiany w przepisach, które poprawią zasięg wszystkich wersji TVP3 i skłonią operatorów do oferowania ich w jakości HD, zawsze na trzeciej pozycji list dekoderów. - Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić - wierzę, że tak się stanie - że wszyscy Państwo będą mieli na pilocie na trzecim programie, trzeci program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3. Bardzo liczę, że tak się stanie. Łączenie z ośrodkami podczas koncertu było celowe, żeby pokazać jaki jest potencjał ośrodków i jak blisko możemy być wspólnot lokalnych. Szczególnie, że za rok mamy wybory samorządowe. Informacja lokalna jest bardzo ważna, żeby dotarła do Polaków - stwierdził prezes TVP.

TVP dąży do poprawy pozycji swoich stacji

Okazją do poprawy pozycji TVP3 może być przedłużenie umowy o reemisji kanałów z siecią kablową lub platformą satelitarną. Zwykle w takich dokumentach znajduje się zapis o pozycji danej stacji na liście kanałów. - Telewizja Polska stara się w umowach z operatorami płatnej telewizji uzgodnić jak najlepsze pozycje dla swoich programów.  Dzięki dobremu pozycjonowaniu widzowie mogą łatwo odnaleźć programy nadawcy publicznego. TVP oczywiście zabiega, aby jak najwięcej nadawanych programów była reemitowana przez operatorów telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV.  Są to cele dystrybucyjne w pełni zgodne z misją nadawcy publicznego - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

W sieci kablowej UPC TVP3 zajmuje 22 lub 320 pozycję w zależności od rodzaju dekodera. W konkurencyjnej Vectrze, gdzie kanały zaczynają od liczby 100, na 138 i 139 pozycji. W przypadku tego operatora pozycję 103 zajmuje TVP Info. Wprowadzenie na to miejsce TVP3 mogłoby oznaczać przeniesienie kanału informacyjnego nadawcy publicznego na znacznie mniej atrakcyjny kanał. Chyba, że TVP wynegocjowałaby, żeby TVP3 zajmował zawsze miejsce 4 na liście oferujących jej stacje operatorów. Jeszcze bardziej dla TVP mogą być niezadowalające pozycje jej stacji na listach platform satelitarnych. W Polsat Box pierwsze miejsce przypadło Polsatowi, drugie TV4, TVP1 i TVP2 to dopiero trzecia oraz czwarta pozycja, a TVP3 zajmuje dalekie 904 miejsce. Na liście Canal+ TVP1 ma 11 pozycję, TVP2 12, natomiast TVP3 Warszawa 65. Jedynka należy do Canal+ Family.

Dołącz do dyskusji: TVP3 ma być na trzecim miejscu w sieciach kablowych i platformach satelitarnych

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lichocka
Nie powinna być na trzecim. Powinna być na wszystkich miejscach. Po co jakąś inną telewizja? Tylko TVPis prawdę ci powie. O zamachu w Smoleńsku, o przekrętach Sasina i suskiego czy o tym że Tusk porywa i zjada dzieci.
odpowiedź
User
I tyle w temacie
Nigdy w życiu ta telewizja jest jak rzeka Odra
odpowiedź
User
lih
TVP jak wyłoży kasę to będą wszystkie 16 regionalnych w każdej ofercie a zwłaszcza na satelicie jak tego nie zrobi to nikt w koszta nie będzie wchodził, żeby wydzierżawić specjalnie transponder na ten cel krótka piłka. TVP najlepiej by chciało za darmo a inni niech ponoszą koszty. Co do pozycji na listach niech się zajmą poważniejszymi sprawami a nie tym na jakiej pozycji jest ich dany kanał bo ludzie jak będą chcieli oglądać to i tak przełączą bez względu na to gdzie się znajduje dany kanał.
odpowiedź