SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko TVP3 Warszawa w jakości HD. „Zasięg kablowy sukcesywnie rośnie”

Od połowy roku kanały TVP3 miały być dostępne w jakości HD. W wysokiej rozdzielczości nadaje tylko TVP3 Warszawa. Nadawca publiczny milczy na temat przyczyn takiego stanu rzeczy, ale zapewnia Wirtualnemedia.pl, że rośnie grono odbiorców, którzy mogą oglądać warszawską mutację TVP3 w HD.

Jacek Kurski, fot. TVPArticle

Od 15 lutego kanał TVP3 Warszawa jest nadawany w wysokiej rozdzielczości. Stację w tej jakości obrazu można oglądać za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej oraz wybranych operatorów płatnej telewizji. W kolejnych miesiącach na emisję w HD miały przejść pozostałe ośrodki regionalne telewizji publicznej. TVP3 Poznań ogłosiła nawet, że w jej przypadku nastąpi to 1 maja br. Tak się jednak nie stało.

Stary standard utrudnia TVP3 przejście na HD

Zapowiedź TVP3 Poznań pojawiła się na kilka dni przed informacją o wniosku ministra spraw wewnętrznych do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef MSWiA Mariusz Kamiński w związku z wojną na Ukrainie zwrócił się do kierującego UKE Jacka Oko o możliwość dalszej emisji MUX-3 w starym standardzie naziemnym. Regulator pozwolił na emisję trzeciego multipleksu w DVB-T do końca 2023 roku.

W skład trzeciego MUX-3 wchodzą: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia. Nowy standard DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów w lepszej jakości obrazu.  W MUX-3, nadawanym w starym standardzie, nie ma więc miejsca na TVP3 HD. W Wielkopolsce do zmiany standardu doszło pod koniec kwietnia. Nie objęła ona tylko MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane stacje komercyjne. 1 maja br. kanał TVP3 Poznań nie mógł zatem rozpocząć emisji w HD.

Operatorzy powoli włączają do oferty TVP3 Warszawa HD

Choć MUX-3 nie zmienił standardu, to multipleks eksperymentalny TVP dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Osoby mieszkające w innych województwach niż mazowieckie w jakości HD mogą oglądać jedynie TVP3 Warszawa. Technicznie możliwe byłoby zaoferowanie w tym MUX innych wersji TVP3, ale sieć nadajników testowego multipleksu nie pokrywa się z granicami województw.

TVP nie odpowiada na pytania dotyczące dat uruchomienia kolejnych wersji TVP3 w HD i możliwości wykorzystania multipleksu eksperymentalnego. Nadawca publiczny twierdzi, że emisja warszawskiego ośrodka w wysokiej rozdzielczości dociera do coraz większej liczby widzów.

- Program TVP3 Warszawa w HD jest dostępny w ramach odpowiedniego dla tego programu obszaru m.in. w UPC, JMDI, Toya, T-Mobile. Zasięg kablowy sukcesywnie rośnie. W obszarze emisji satelitarnej TVP3 szczególnie istotny jest brak pozostałych programów regionalnych, choć oczywiście zachęcamy operatorów platform satelitarnych do podniesienia jakości TVP3 Warszawa do HD - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Niedawno prezes TVP Jacek Kurski zasugerował, że trwają prace nad przepisami, które umożliwią zaoferowanie wszystkich wersji TVP3 w ofercie platform satelitarnych Polsat Box, Canal+ i Orange. Platformy cyfrowe oferują tylko TVP3 Warszawa w jakości SD. Emisja wszystkich wersji w HD kosztowałaby wiele milionów złotych rocznie. Na przykład niemieccy nadawcy publiczni samodzielnie finansują emisję satelitarną swoich stacji regionalnych, a nawet ich mutacji powiatowych.

Dołącz do dyskusji: Tylko TVP3 Warszawa w jakości HD. „Zasięg kablowy sukcesywnie rośnie”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wiktor
Wojna w Ukrainie wszystko zmieniła i stąd dalej stary standard. A dlaczego TVP nadal jest starym standardzie? Bo ma Regionalny System Ostrzegania i dlatego trzeba czekać na rok 2023 z wszystkimi mutacjami TVP 3 w HD.

A Totalitarna Opozycja twierdzi jak zwykle że to "ograniczenie wolności wyboru". Nie wiem czy to prawda, ale komercyjne stacje nie mają RSO (Regionalnego Systemu Ostrzegania). Jeśli się mylę poprawcie mnie.
odpowiedź
User
TxT
Piłeczka jest po stronie TVP i Kurskiego, który może przejść na DVB-T2/HEVC w każdym momencie (data do końca 2023 roku jest zapisana jako termin maksymalny).

@Wiktor: Widzę, że jesteś jak ten Ojciec ze skeczu Neonówki, który wierzy we wszystko, co usłyszy w Wiadomościach TVP. RSO to tylko wygodna wymówka. Znaczenie systemu wcale nie jest taki duże. Przede wszystkich, aby działał (komunikaty były widoczne), to widzowie muszą mieć cały czas włączone napisy DVB (zastanów się ile osób statystycznie w ten sposób używa odbiornika tv/dekodera mając przez cały czas włączone napisy).
odpowiedź
User
WRED
Wybory samorządowe PIS chce przenieść na 2024 rok, więc Kurski nie ma już takiego ciśnienia na regionalną TVP3 w HD jak wcześniej.
odpowiedź