SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowy kanał „tylnymi drzwiami” w Vectrze. „My z tego żyjemy”

Dzięki reemisji za pośrednictwem stacji Zebrra.TV, prawicowa TVMN dociera do abonentów Vectry z całej Polski. Prezes spółki, która jest właścicielem radomskiego kanału tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że udostępnianie pasma różnym podmiotom pomaga w utrzymaniu się lokalnej telewizji.

TVMN rozpoczęła nadawanie wiosną 2023 roku. Żaden z dużych operatorów nie zdecydował się na włączenie stacji do oferty. Pomysłodawcą i pierwszym prezesem kanału był Robert Bąkiewicz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W ostatnich latach skonfliktował on się ze środowiskiem Konfederacji. Bezskutecznie startował do Sejmu z radomskich list Prawa i Sprawiedliwości, po tym jak zapisał się do Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry.

Organizacje związane z Bąkiewiczem otrzymywały fundusze od rządu PiS.  Jak informował w styczniu TVN24, tylko TVMN od resortu Ziobry pozyskała 200 tys. zł na promocję Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do pomocy ofiarom przestępstw. W listopadzie ub.r. Bąkiewicz został prawomocnie skazany na rok prac społecznych i 10 tys. nawiązki dla poszkodowanej kobiety, aktywistki poturbowanej podczas protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

„To typowa biznesowa transakcja”

Od ponad tygodnia TVMN mogą oglądać abonenci Vectry. Choć nadawca posiada koncesję wydaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, to nie porozumiał się bezpośrednio z operatorem. Sygnał stacji zaczęła udostępniać radomska Zebrra.TV, którą można znaleźć na 828 pozycji dekoderów jednej z największych sieci kablowych. Kilka dni wcześniej doszło do zmiany na stanowisku prezesa spółki Telewizja Media Narodowe. Bąkiewicza zastąpił Piotr Barełkowski, wcześniej członek zarządu TVMN, który w przeszłości zbudował duże zasięgi techniczne stacji TV Biznes, TV Republika czy wPolsce.pl. Bąkiewicz sprzedał swoje udziały w spółce.

Vectra poinformowała nas w zeszłym tygodniu, że nie została poinformowana o obecności TVMN na antenie Zebrra.TV. Zapowiedziała, że będzie wyjaśniała sprawę z nadawcą, z którym współpracuje od lat. Czy operator doszedł już do jakiś wniosków? - Nie mamy obecnie nic do dodania, analizujemy sytuację - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry.

Skąd decyzja o współpracy z TVMN? - To typowa biznesowa transakcja. My z tego żyjemy, czyli udostępniania naszego pasma podmiotom, które tego potrzebują. Z tego możemy się utrzymywać jako telewizja. Spodobał mi się Kanał Zero i argumentacja pana Stanowiskiego, że telewizje tracą rację bytu. Będziemy szli w stronę podobnego kanału – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Przemysław Balmowski, prezes spółki CBJB, która jest właścicielem koncesji Zebrra.TV.

Nadawca wcześniej miał udostępniać pasmo podmiotom m.in. z Olsztyna czy Ostrowca Świętokrzyskiego. Stacjom lokalnym, jak Zebrra.TV ciężko bowiem sfinansować działalność. Niemal każdego miesiąca KRRiT uchyli koncesje kolejnych, które rezygnują z nadawania z powodu ciężkiej sytuacji finansowej.  - Telewizje lokalne i regionalne trochę tracą rację bytu. Domy mediowe nas nie widzą. Czasu reklamowego praktycznie już się nie udaje sprzedawać. Nawet nie próbujemy, bo danych o oglądalności nie ma. W internecie i mediach społecznościowych są dostępne konkretne dane. Zmieniliśmy zakres działalności. Staliśmy się głównie producentem telewizyjnym. Współpracujemy z korporacjami, firmami. Tworzymy dla różnych podmiotów produkcje telewizyjne, dlatego nie mamy aż tyle czasu dla własnego kanału, jak dawniej. Z reklam telewizyjnych nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Abonamentu też nam nikt nie płaci – mówi Balmowski.

Treści poświęcone Mazowszu dalej dostępne

Zgodnie z wydaną w 2016 roku koncesją, Zebrra.TV musi nadawać przynajmniej 1,5 godziny programu dziennie. Balmowski zapewnia, że każdego dnia emitowanych jest około 40 minut premierowych treści, które są następnie powtarzane. Łącznie w ciągu doby 4-5 godzin mają stanowić treści lokalne i regionalne od Zebrra.TV. We wtorek produkcje radomskiej stacji miały się ukazać na antenie m.in. o 15.30, 17, 19.30, 20.30 i 22.30. Sprawdziliśmy. O 20.30 rzeczywiście abonenci Vectry mogli oglądać program poświęcony działalności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL). Zdaniem szefa kanału, produkcje Zebbra.tv są priorytetem. Pozostałe pasma wypełniają treści TVMN i innych partnerów.

Czy reemisja TVMN m.in. w Vectrze zostanie utrzymana? - Nie mogę udzielać informacji w tej kwestii. Czas pokaże, co się wydarzy. Na chwilę obecną to dla mnie standardowe działanie biznesowe. Znalazł się klient, wynajmuje. Ja nie jestem kompetentną osobą od oceniania treści, ale pan Barełkowski w rozmowie wydawał mi się bardzo rozsądnym człowiekiem. Nie widziałem w nim jakiegoś szaleńca, jak to czasem próbują media przedstawić. Jak chwilę pooglądałem tę telewizję, to też nie widzę tam jakiś skrajnych treści. Postrzegam to jako typowy szum medialny. To co widziałem było neutralne. Widziałem tam przedstawicieli PSL-u, PO, Konfederacji i PiS-u. Zapraszają wszystkich, więc ta histeria w moim odczuciu jest napompowana – mówi prezes CBJB. Kilka dni temu Barełkowski w specjalnym apelu wezwał operatorów do dołączenia jego stacji.

KRRiT nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące emisji TVMN za pośrednictwem Zebrra.TV. Jak dotąd regulator nie zgłaszał takich zastrzeżeń do radomskich stacji. Przed rokiem regulator prowadził postępowanie w sprawie handlu koncesjami w odniesieniu do HGTV. Kanał o domach i ogrodach TVN Warner Bros. Discovery wcześniej działał jako TVN Meteo, a następnie TVN Meteo Active. KRRiT nie podzieliła się wynikami tego postępowania, ale przedłużyła koncesję HGTV.

W listopadzie informowaliśmy, że niemiecki kanał Schwarz Rot Gold TV (SRGT) na pozycji orbitalnej Astra 19,2°E prowadził reemisję austriackiej stacji internetowej AUF-1. Głosiła ona teorie spiskowe na temat spisku światowych elit, szczepionek, LGBT, tajnego planu zniszczenia ludności i chwaliła politykę Władimira Putina. Urząd ds. mediów w Badenii-Wirtembergii - LfK - na podstawie oceny Komisji ds. Licencjonowania i Nadzoru (ZAK) zakazał dalszej emisji satelitarnej kanału.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy kanał „tylnymi drzwiami” w Vectrze. „My z tego żyjemy”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
"Tylnymi drzwiami" poprzez słup w Amsterdamie jest w Polsce również TVN Warner Bros Discovery.
odpowiedź
User
Krzysztof p
Nie ma Cię już o czym pisać, poziom portalu coraz bardziej odbiega od jakiś standardów
odpowiedź
User
Tele Żyraffa
Zależy co ta Zebra ma wpisane w koncesji. Jeśli zadeklarowała, że całość programu wytwarza samodzielnie (powtórki i premiery) to może być problem, gdyż to co nadają teraz pochodzi od podmiotu zewnętrznego, nie kontrolowanego przez redakcję Zebry (drastyczny, ale był casus Sputnika na R.Hobby). Własnego programu 2h dziennie, no śmiech.
odpowiedź