SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy iPadOS 16, WatchOS 9 i MacBooki z procesorem M2

Podczas tegorocznej konferencji WWDC Apple zaprezentował nowe systemy do iPada i Apple Watcha, a także laptopy MacBook z nową jednostką M2. Według koncernu wszystkie nowości powstały z myślą o sprawniejszej pracy i rozrywce.

W poniedziałek koncern Apple rozpoczął konferencję WWDC22, przeznaczoną dla deweloperów aplikacji i partnerów firmy. Wśród nowości znalazły się nowe systemy do tabletów i inteligentnych zegarków, a także kolejne modele MacBooków.

iPadOS 16

Apple zaprezentował system iPadOS 16. Firma twierdzi, że wykorzystując możliwości układu M1, platforma Stage Manager wprowadza nowy sposób wielozadaniowości z nakładającymi się na siebie oknami i pełną obsługą monitorów zewnętrznych.

Nowa aplikacja Freeform to platforma, na której można wspólnie tworzyć projekty. Nowe narzędzia w aplikacji Mail pomagają z kolei użytkownikom być bardziej produktywnymi, Safari dodaje współdzielone grupy kart, aby przeglądać strony internetowe z innymi, a przeglądanie staje się bezpieczniejsze dzięki kluczom dostępu.

Apple zaznacza, że nowa aplikacja Pogoda w pełni wykorzystuje zalety wyświetlacza iPada, a Live Text umożliwia interakcję z tekstem w wideo. Ponadto, nowe funkcje dla profesjonalistów - takie jak Tryb Referencyjny i Powiększenie Ekranu - czynią z iPada mobilne studio.

Apple zaznacza, że nowe funkcje w Wiadomościach ułatwiają rozpoczęcie współpracy i zarządzanie udostępnionymi treściami w aplikacjach Pliki, Keynote, Numbers, Pages, Notatki, Przypomnienia i Safari, a także w aplikacjach innych firm.

Gdy użytkownicy wysyłają zaproszenie do współpracy za pośrednictwem Wiadomości, wszystkie osoby znajdujące się w wątku są automatycznie dodawane do dokumentu, arkusza kalkulacyjnego lub projektu. Gdy ktoś dokona zmiany we współdzielonym pliku, wszyscy mogą zobaczyć aktualizacje w górnej części wątku Wiadomości. A gdy użytkownik pracuje nad wspólnym projektem, może łatwo przejść do powiązanej z nim rozmowy w Wiadomościach lub po prostu rozpocząć rozmowę FaceTime ze swoimi współpracownikami.

Stage Manager to nowa funkcja wielozadaniowości, która automatycznie organizuje aplikacje i okna, ułatwiając i przyspieszając przełączanie się między zadaniami. Po raz pierwszy na iPadzie użytkownicy mogą tworzyć nakładające się na siebie okna o różnych rozmiarach w jednym widoku, przeciągać i upuszczać okna z boku lub otwierać aplikacje z Docka, aby tworzyć grupy aplikacji w celu szybszej i bardziej elastycznej pracy wielozadaniowej. Okno aplikacji, nad którą użytkownik właśnie pracuje, jest wyświetlane na środku, a inne otwarte aplikacje i okna są uporządkowane po lewej stronie w kolejności odpowiadającej ich aktualności.

WatchOS 9

Apple zaprezentował też system WatchOS 9, który wprowadza nowe funkcje i ulepszenia do platformy dla urządzeń noszonych na ręce. Użytkownicy Apple Watch mają do wyboru więcej tarcz zegarka, z bogatszymi efektami, które mają dostarczać więcej informacji i możliwości personalizacji.

W zaktualizowanej aplikacji Trening zaawansowane wskaźniki, widoki i doświadczenia treningowe inspirowane wyczynowymi sportowcami pomagają użytkownikom przenieść treningi na wyższy poziom.

WatchOS 9 wprowadza także etapy snu do aplikacji Sen, a nowa funkcja Historia migotania przedsionków, zatwierdzona przez FDA, zapewnia głębszy wgląd w stan użytkownika. Nowa aplikacja Leki ułatwia z kolei użytkownikom wygodne i dyskretne zarządzanie lekami.

WatchOS 9 wprowadza też ulepszone i zmodernizowane kompilacje na niektórych najbardziej klasycznych tarczach zegarka, takich jak Utility, Simple i Activity Analog, a także edycję kolorów tła dla tarcz Modular, Modular Compact i X-Large w celu dodatkowej personalizacji.

Nowa tarcza Portrety prezentuje efekt głębi na większej liczbie zdjęć, w tym kotów, psów i krajobrazów. Funkcja Focus umożliwia teraz użytkownikom wybór tarczy Apple Watcha, która będzie się automatycznie pojawiać po uruchomieniu określonej funkcji Focus na telefonie iPhone.

Konfiguracja rodzinna obsługuje teraz aplikację Dom, dzięki czemu dziecko może zostać zaproszone do sterowania głośnikami HomePod i akcesoriami inteligentnego domu. Może także korzystać z kluczy domowych i hotelowych w Apple Wallet.

Wedlug producenta Apple Watch staje się bardziej dostępny niż kiedykolwiek dla osób z niepełnosprawnością fizyczną i ruchową dzięki funkcji Apple Watch Mirroring, która pozwala użytkownikom zdalnie sterować Apple Watchem za pomocą sparowanego z nim iPhone'a.

Aplikacje, które są aktywnie używane, są promowane nad pozostałymi aplikacjami w przeprojektowanym Docku, co ułatwia użytkownikom szybki powrót do nich.

Z kolei aplikacja Przypomnienia pozwala teraz użytkownikom na dodawanie i edytowanie kluczowych szczegółów, takich jak data i godzina, lokalizacja, tagi i notatki.

Czytaj także: iPhone 14 Pro na pierwszych renderach. Rewolucji nie będzie (wideo)

Nowe MacBooki

Apple zapowiedział także przeprojektowanego MacBooka Air oraz unowocześnionego 13-calowego MacBooka Pro, oba napędzane nowym układem M2.

MacBook Air, o nowej konstrukcji i większej wydajności, jest wyposażony w 13,6-calowy ekran Liquid Retina, kamerę FaceTime HD 1080p, czterogłośnikowy system dźwiękowy, baterię wystarczającą na 18 godzin pracy oraz funkcję ładowania MagSafe. Jest teraz dostępny w czterech wersjach wykończenia - srebrnej, space gray, midnight i starlight.

Układ M2 trafił także do 13-calowego MacBooka Pro, oferując do 24 GB zunifikowanej pamięci, akcelerację ProRes i do 20 godzin pracy na baterii.

Nowy MacBook Air jest wyposażony w 13,6-calowy ekran Liquid Retina, który został powiększony bliżej boków i w górę wokół kamery, aby zrobić miejsce na pasek menu. Według Apple w efekcie powstał większy wyświetlacz o znacznie cieńszych krawędziach, na którym użytkownicy mają więcej miejsca, by oglądać swoje materiały. Przy jasności 500 nitów ekran jest o 25 procent wyraźny niż poprzednio. Ponadto, nowy wyświetlacz obsługuje teraz miliard kolorów, dzięki czemu zdjęcia i filmy wyglądają żywo.

MacBook Air posiada też nową kamerę FaceTime HD 1080p z większym przetwornikiem obrazu i wydajniejszymi pikselami, które mają zapewniać dwukrotnie wyższą rozdzielczość i skuteczność działania w słabym świetle, niż poprzednia generacja.

Polskie ceny MacBook Air 2022 zaczynają się od 6999 zł - za wariant z 8 GB pamięci i 256 GB miejsca na dane. W najdroższej konfiguracji zapłacimy 14799 zł.

Sprzedaż ma ruszyć w przyszłym miesiącu.

Czytaj także: Jest praca w Apple. Firma szuka w Polsce PR managera

Dołącz do dyskusji: Nowy iPadOS 16, WatchOS 9 i MacBooki z procesorem M2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl