SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstaje mObywatel 2.0. Wszystkie urzędowe sprawy w jednym miejscu, prawo jazdy w 0,3 sekundy

Twórcy rządowej aplikacji mObywatel pracują nad jej nową odsłoną, która ma stać się jednym miejscem do załatwiania spraw ze wszystkich urzędów. mObywatel w wersji 2.0 ma też m.in. przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej.

Article

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Obecnie w aplikacji można przechowywać m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz legitymacji szkolnej i studenckiej. Dostępny jest też paszport covidowy, Karta Dużej Rodziny i e-recepty.

Podczas konferencji Impact'22 zapowiedziano stronę i aplikację mObywatel w nowej odsłonie. Jak czytamy na stronie projektu mObywatel 2.0, ma to być jedno miejsce, w którym będzie można załatwić sprawy ze wszystkich urzędów.

mObywatel ma przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej. Przykładowo aplikacja wyśle powiadomienie o otrzymanym zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje również o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Wszystkie wiadomości z urzędów mają być dostępne dla obywatela w jednej skrzynce. "mObywatel będzie jak twój asystent. Przypomni o ważnych sprawach urzędowych, uporządkuje je i umieści w jednym miejscu." - zapowiadają autorzy projektu.

Istotna zmiana dotyczy elektronicznego prawa jazdy. W nowej wersji mObywatela jego wystawienie od momentu wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie ma trwać zaledwie 0,3 sekundy. A więc zanim świeżo upieczony kierowca dostanie fizyczny dokument, będzie mógł korzystać z jego elektronicznej wersji.

 

 

mObywatel ma także ułatwić załatwianie spraw za pomocą pełnomocnictwa. W aplikacji i na stronie będzie można udzielić pełnomocnictwa innej osobie, załatwić sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie oraz zweryfikować e-pełnomocnictwa używając kodu QR.

mObywatel automatycznie rozpozna uprawnienia użytkownika dzięki integracji z takimi rejestrami jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy, rejestry Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestr Komorników i Notariuszy.

Ponadto, mObywatel w nowej wersji będzie korzystał ze zintegrowanego systemu e-Płatności. Oznacza to automatycznie wypełnione formularze, wybór metody płatności i monitorowanie jej statusu, brak prowizji, natychmiastową realizację wpłat oraz kalendarz i powiadomienia o zbliżających się płatnościach.

Oficjalna premiera nowej wersji aplikacji i strony mObywatel planowana jest na przyszły rok.

Dołącz do dyskusji: Powstaje mObywatel 2.0. Wszystkie urzędowe sprawy w jednym miejscu, prawo jazdy w 0,3 sekundy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl