SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora? Poradnik wideo

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował film edukacyjny przybliżający zasady obowiązujące przy przenoszeniu numeru telefonicznego do nowego operatora.

Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora? Poradnik wideo

UKE przypomina, że prawo telekomunikacyjne umożliwia abonentom zmianę operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu.

Aby to zrobić, należy zacząć od złożenia wniosku. Możliwe jest to poprzez skorzystanie z formularzy dostępnych w punktach obsługi nowego operatora lub na jego stronie internetowej. Nowy operator wspiera abonenta w procesie przeniesienia numeru na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Drugi krok to rozpatrzenie wniosku przez nowego operatora. Prawo telekomunikacyjne określa w tym zakresie precyzyjne terminy. W przypadku telefonów komórkowych jest to 6 godzin roboczych jeżeli wniosek jest składany osobiście w punkcie obsługi klienta lub 3 dni robocze jeżeli wniosek jest przesyłany np. pocztą. w przypadku telefonów stacjonarnych jest to odpowiednio jednego i 14 dni roboczych.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku abonenta, nowy operator jest zobowiązany niezwłocznie zawrzeć umowę i przenieść bezpłatnie numer. Następuje to nie później niż w terminie 1 dnia roboczego od dnia wskazanego w umowie o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru jako dnia rozpoczęcia świadczenia usług przez nowego dostawcę usług.

Jednocześnie UKE przestrzega, aby przed podjęciem decyzji o przeniesieniu numeru sprawdzić jakiego rodzaju konsekwencje finansowe niesie ze sobą ta decyzja, zwłaszcza gdy z dotychczasowym operatorem abonenta wiąże jeszcze umowa lojalnościowa. Odstąpienie od tej umowy przed terminem, na który została zawarta, wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

UKE podaje, że z roku na rok z możliwości przeniesienia numeru do sieci innego operatora korzysta coraz więcej osób. W 2012 roku numer telefonu do nowego operatora przeniosło niemal 1,25 mln użytkowników.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora? Poradnik wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl