SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak rozwiązać problem podatkowy. Cztery sposoby

Polskie przepisy prawa podatkowego bardzo często sprawiają wrażenie niejasnych i skomplikowanych. Nic dziwnego, że w wielu przypadkach właściwa ich interpretacja sprawia podatnikom mnóstwo problemów. Gdzie zatem można szukać pomocy w ich rozwiązaniu?

Jak rozwiązać problem podatkowy. Cztery sposoby

 Pomocna może się okazać księgowa, doradca podatkowa, czy też infolinia podatkowa.

Przepisy prawa podatkowego bardzo często sprawiają wiele problemów. Z uwagi na zawiłość niektórych zapisów ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Finansów, podatnicy często potrzebują pomocy w zakresie prawidłowego ich zastosowania. Do kogo, w takiej sytuacji, należy się zwrócić po potrzebne wskazówki?

Firmowa księgowa często okazuje się pomocna
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często zatrudniają wykwalifikowaną osobę w celu prowadzenia księgowości w firmie. To osoba odpowiedzialna zarówno za porządek w kwestiach rachunkowych przedsiębiorstwa, jak również powinna służyć pomocą w zakresie podatków.

Doradca podatkowy nie tylko pomoże zoptymalizować płacone podatki
Inną, nieco droższą opcją dla potrzebujących pomocy w kwestiach związanych z podatkami jest doradztwo podatkowe. Usługi biura doradztwa podatkowego polegają nie tylko na optymalizacji podatkowej, ale przede wszystkim  na wyjaśnianiu i interpretowani prawa podatkowego, tak więc specjaliści w nich pracujący w ramach swojej wiedzy i umiejętności rozwieją wątpliwości podatnika.

KIP – gorąca linia podatkowa
Ponadto, podatnicy mający wątpliwości odnośnie przepisów prawa podatkowego mogą skorzystać z konsultacji telefonicznej, zapewnianej przez Krajową Informację Podatkową (KIP). Dzwoniąc pod specjalny numer 801055055 można uzyskać odpowiedź wykwalifikowanego w zakresie podatkowym konsultanta na frapujące pytanie. Warto zauważyć, że to nie jedyny przejaw działalności pracowników KIP’u. Przygotowują oni również informacje publikowane m.in. w prasie codziennej oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a w okresie składania rozliczeń rocznych, w ramach akcji Szybki PIT, służą podatnikom pomocą w składaniu zeznań.

Interpretacje podatkowe – źródło pewnych rozwiązań konkretnych problemów
Ostatnią możliwością uzyskania wskazówek w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego jest złożenie wniosku o interpretację podatkową. Podatnik, aby uzyskać interpretację indywidulaną, musi złożyć pisemny wniosek zawierający wyczerpujący opis obecnej sytuacji oraz przedstawić swoje stanowisko w sprawie, która wzbudza wątpliwości. Zadaniem organu wydającego interpretację jest przeanalizowanie postawy podatnika w obliczu przedstawionego stanu faktycznego oraz wydanie opinii, czy przedstawiony sposób postępowania jest zgodny z zamysłem ustawodawcy.

Należy podkreślić fakt, że posiadanie takiej interpretacji stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi karami nałożonymi przez urząd skarbowy, pod warunkiem, że podatnik dokona czynności podatkowej zgodnie z opinią zaprezentowaną w otrzymanej interpretacji. Z drugiej jednak strony, należy pamiętać, że interpretacje indywidualne dotyczą tylko konkretnej sytuacji opisanej we wniosku, a nie stanowią ogólnej wykładni prawa.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak rozwiązać problem podatkowy. Cztery sposoby

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl