SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd przygotował projekt ustawy z rozwiązaniami umożliwiającymi Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera szereg rozwiązań, które umożliwią przebywającym w Polsce Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług - poinformowała w środę Cyfryzacja KPRM. Uchodźcy otrzymają m.in. możliwość założenia Profilu Zaufanego.

Article

W komunikacie podano, że Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Według projektu, każda osoba objęta wsparciem przewidzianym w ustawie uzyska PESEL oraz możliwość założenia Profilu Zaufanego niezbędnego do skorzystania z e-usług, które oferuje polska administracja.

Wyjaśniono, że PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. W przypadku dzieci dopuszcza się również akt urodzenia.

"Procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji umożliwia się nadanie PESEL na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy" - dodano.

Nadanie PESEL i udostępnienie Profilu Zaufanego

Jak informuje Cyfryzacja KPRM, procedura przewiduje nadanie PESEL i udostępnienie Profilu Zaufanego w jednym okienku w urzędzie gminy.

"W celu sprawnego wdrożenia nowych rozwiązań oraz przygotowania urzędów do sprawnej realizacji nowych zadań 6 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Cyfryzacji KPRM z reprezentantami strony samorządowej. Wnioski samorządów zostaną uwzględnione w pracach legislacyjnych, a koszty realizacji nowych zadań zostaną sfinansowane przez rząd. Wnioski składane w urzędach będą dwujęzyczne – w wersji polskiej i ukraińskiej" - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że cały proces będzie zabezpieczony tak, jak wydawanie obywatelom polskim dowodów osobistych.

Ponadto, każdy pełnoletni obywatel Ukrainy objęty wprowadzaną procedurą będzie mógł skorzystać z dokumentu Diia.pl udostępnionego w ramach aplikacji mObywatel. Nazwa nowego rozwiązania, które udostępni i potwierdzi tożsamość użytkownika w relacjach z urzędami, nawiązuje do rządowej aplikacji mobilnej Diia udostępnianej obywatelom przez rząd Ukrainy.

Nowy mobilny dokument będzie dostępny w ramach aktualizacji mObywatela, którą w połowie marca Cyfryzacja KPRM udostępni w sklepach App Store i Google Play.

Dołącz do dyskusji: Rząd przygotował projekt ustawy z rozwiązaniami umożliwiającymi Ukraińcom korzystanie z cyfrowych usług

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Czy Ukraińców będą dotyczyć obostrzenia limity maseczki i certyfikaty 🤔
odpowiedź
User
Podatnik
Kto będzie płacił za ich pobyt tutaj mam nadzieję że politycy będą z własnej kieszeni płacić
odpowiedź
User
koniaczek
Kto będzie płacił za ich pobyt tutaj mam nadzieję że politycy będą z własnej kieszeni płacić
rząd nabierze kredytów na nasze wnuki...
odpowiedź