SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jaka wartość transakcji M&A w Polsce

Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 17,5 mld euro w 2011 r. wobec 20,9 mld euro rok wcześniej. W tym czasie liczba transakcji M&A wyniosła 516, wynika z raportu serwisu DealWatch (należącego - podobnie jak agencja ISB - do grupy Euromoney) oraz kancelarii CMS.

Jaka wartość transakcji M&A w Polsce

"Był to wyjątkowy rok na polskim rynku M&A: transakcje jak Polkomtel, polskie aktywa szwedzkiego Vattenfall, TVN, Kamis, Polbank EFG, Emitel, czy Żabka to największe umowy, które elektryzowały rynek. Aktywność na rynku M&A sugeruje, że znaczące w skali międzynarodowej fundusze zaczęły wykazywać zainteresowanie polskim rynkiem. Również fundusze private equity tradycyjnie działające na polskim rynku nie pozostawały bierne. Obserwowaliśmy wyraźną konkurencję wśród potencjalnych nabywców, przez co nie mogli oni liczyć na okazyjne warunki transakcji. Możemy śmiało powiedzieć, że był to 'rok sprzedających'" - czytamy w raporcie.

W ocenie autorów raportu, jest niemal pewne, że w 2012 roku będziemy świadkami kontynuacji zarysowanych rok wcześniej tendencji.

"Jednak na rynek M&A w Polsce negatywny wpływ będzie miał kryzys w strefie euro w efekcie zaostrzenia warunków finansowania transakcji przez europejski sektor bankowy. Z kolei polskie instytucje wciąż będą chętnie finansować akwizycje, ale będą znacznie uważniej przyglądać się ich potencjałowi" - czytamy dalej.

Dane ujęte w raporcie wskazują, że liczba fuzji i przejęć odnotowanych w krajach tzw. Wschodzącej Europy w 2011 roku osiągnęła pułap niemal 3.800, co stanowi wzrost o 12% w stosunku do 2010 roku. Tym samym odnotowano przekroczenie rekordowej liczby 3.723 transakcji zarejestrowanych w 2008 roku. Łączna wartość fuzji i przejęć w 2011 roku pozostała na stałym poziomie, osiągając wartość 150 mld euro.

  • Więcej informacji:
  • M&A
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jaka wartość transakcji M&A w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl