SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eksperci: wzrost PKB w 2023 r. wyniesie między 0,1 a 1,2 proc.

Wzrost gospodarczy w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów. Szacunki wzrostu PKB wahają się od 0,1 proc. według analityków PKO BP do 1,2 proc. według ocen Credit Agricole.

fot. Shutterstock.com Article

Wzrost PKB w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów. Najniższa prognozę ma PKO BP. Według ekonomistów tego banku, wzrost gospodarczy wyniesie 0,1 proc. Głównym powodem tak słabego wyniku ma być niski popyt konsumencki.

„Widzimy bardzo głęboką recesję konsumencką, będzie trwała 4 kwartały. Warto podkreślić, że już teraz jesteśmy pod kreską, a jeszcze nie wszystkie złe informacje zobaczyliśmy. Obecnie niższe wydatki konsumentów są maskowane przez wzrost populacji kraju, który wynika z napływu uchodźców. II kwartał pokaże jeszcze większe spadki, bo ten czynnik – wzrostu populacji – zacznie zanikać” – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

Dodała, że poprawy sytuacji konsumentów można się spodziewać pod koniec roku, kiedy się obniży inflacja. Zdaniem ekonomistów PKO BP, powodem spadku popytu nie jest wzrost bezrobocia – tego bowiem nie widać, tylko obniżenie się siły nabywczej ze względu na wzrost inflacji. Spadek inflacji poprawi sytuację konsumentów.

„Spore ryzyko dla wzrostu bierze się z zapasów. One rosły od długiego czasu, a po takim wzroście, jak pokazują dane historyczne, zawsze następowała korekta, która również odbije się na wzroście gospodarczym” – dodała Urszula Kryńska.

Wyższą prognozę wzrost PKB w 2023 r. ma Bank Pekao. Jego ekonomiści szacują, że gospodarka wzrośnie o 0,8 proc. Nieco wyższej dynamiki – bo na poziomie 1 proc. – spodziewają się ekonomiści ING BSK i Santander Bank Polska.

Największymi optymistami są analitycy banku Credit Agricole, którzy oczekują 1,2-proc. wzrostu PKB.

  • Więcej informacji:
  • PKB

Dołącz do dyskusji: Eksperci: wzrost PKB w 2023 r. wyniesie między 0,1 a 1,2 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl