SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Bolanowski po czterech latach pracy odchodzi z „Faktu”. Z gazetą żegnają się także Dariusz Grzędziński i Barbara Burdzy

Redaktor działu konsumenckiego w „Fakcie” (Ringier Axel Sprigner Polska) Jan Bolanowski odchodzi z dziennika - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. To kolejny dziennikarz żegnający się z „Faktem” w ostatnim czasie z którego odchodzą także m.in. Dariusz Grzędziński, Barbara Burdzy i Radosław Gruca.

Jan Bolanowski Article

Według naszych ustaleń Jan Bolanowski pod koniec zeszłego tygodnia złożył wypowiedzenie. Z dziennikarzem nie udało nam się skontaktować, a redaktor naczelna „Faktu” Katarzyna Kozłowska na razie nie odpowiedziała na nasze pytania.

Jan Bolanowski - dziennikarz serwisów ekonomicznych - trafił do „Faktu” z Wirtualnej Polski w 2015 roku. Miał za zadanie stworzyć i rozwinąć nowo powstający wówczas w dzienniku dział konsumencki. Tydzień temu Katarzyna Kozłowska poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że Bolanowski razem z Justyną Węcek w ramach reorganizacji redakcji trafili do nowo powstałego działu Pieniądze - Prawo  -Porady. - Wprowadzamy zmiany organizacyjne, które mają na celu lepsze przygotowanie naszego zespołu do wyzwań związanych z tym, co dzieje się na rynku prasy tradycyjnej (papierowej) i online. Integrujemy newsroom. „Fakt" i Fakt24.pl to dziś jedna redakcja - tłumaczyła Kozłowska.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Bolanowski to jeden z kilkorga dziennikarz, którzy w zeszłym tygodniu odeszli z „Faktu”. Z tabloidem rozstali się także dziennikarze działu politycznego Dariusz Grzędziński, Barbara Burdzy i Radosław Gruca. - W ostatnich miesiącach z „Faktu” zniknęło ok. 20 dziennikarzy, którzy przez lata stanowili trzon gazety. Trudno jest się odnaleźć w takiej sytuacji i coraz trudniej dostrzec kierunek, w którym zmierza tytuł - powiedział nam Grzędziński. - Praca w dziale politycznym „Faktu” (wówczas najlepszym w Polsce wg. mnie) była moim marzeniem. To ulga, że nie muszę dłużej patrzeć na gangrenę, która od kilku miesięcy toczy ten tytuł - skomentowała Burdzy na Twitterze.

Przed pracą w „Fakcie” Jan Bolanowski przez 2,5 roku był związany z Grupą Wirtualna Polska jako redaktor i wydawca serwisów ekonomicznych. Wcześniej pracował jako redaktor serwisu Forsal.pl oraz krótko współpracował z Wprost.pl.

Duże roszady w „Fakcie”, odejścia z działu politycznego

Po tym jak w styczniu br. redaktor naczelną „Faktu” została Katarzyna Kozłowska, w redakcji nastąpiły spore zmiany personalne. Na początku marca wicenaczelnymi „Faktu” zostali Aldona Toczek i - po przejściu z „Super Expressu” - Marcin Kowalczyk. Jednocześnie Justyna Węcek-Łukawska zaczęła kierować nowym działem „Pieniądze, Prawo, Porady”, a Andrzej Kaniewski - sekcją „Opinie i Świat”.

W kwietniu z dziennikiem po trzech latach pracy rozstał się wicenaczelny Marcin Walter. Odszedł również inny wicenaczelny, a także szef portalu Fakt.pl, Maciej Karboński, który zdecydował się skupić na prowadzeniu własnej firmy Polska Grupa Infograficzna.

W maju z dziennikiem pożegnali się szef działu show-biznesowego Fakt.pl Łukasz Zając (pełnił tę funkcję od czerwca ub.r.), Wiesław Chełminiak i Łukasz Klekowski, którzy odpowiadali za dodatek „Fakt Historia”, oraz redaktorki Sylwia Bartosek-Środa i Iga Burniewicz.

Z „Faktem” pożegnali się również Tomasz Jarosz i Robert Szulc, którzy byli redaktorami w dziale Wydarzenia. Przeszli do Polskiej Agencji Prasowej, Jarosz został tam szefem redakcji zagranicznej, a Szulc jego zastępcą. Do zespołu PAP dołączyli też Bartłomiej Figaj (poprzednio dziennikarz działu miejskiego w „Fakcie”) i Jan Nielipiński (był redaktorem działu Wydarzenia „Faktu”).

Najwięcej roszad nastąpiło w dziale „Polityka”. Jego szef Mikołaj Wójcik po odejściu pod koniec sierpnia, został szefem klubowych mediów i komunikacji w Legii Warszawa. Z końcem września Agnieszka Burzyńska została przeniesiona do działu „Opinie”. Od dłuższego czasu tekstów nie piszą Łukasz Maziewski i Magdalena Rubaj, według naszych ustaleń oboje są na zwolnieniach lekarskich.

W tym tygodniu wypowiedzenie złożył reporter Radosław Gruca. - Po 5 latach odchodzę z „Faktu”. Koniec to początek. Zostaję z Wami tu i zrobię wszystko, żeby dokończyć sprawy, które zacząłem - stwierdził na Facebooku.

Gruca pisał głównie o polskiej polityce. Przed „Faktem” pracował m.in. w „Super Expressie” i „Dzienniku”. Niedawno ukazała się jego książka „Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”.

Z początkiem września funkcję szefa działu „Polityka” objął Tomasz Kozłowski, a szefa działu wydarzeń i zespołu reporterów - Dariusz Burliński. Natomiast pod koniec miesiąca wiceszefem działu politycznego został Donat Szyller, utworzono też nową sekcję „Pieniądze - Prawo - Porady”, do której z działu „Polityka” przeszła Justyna Węcek.

- Od kilku miesięcy wprowadzamy zmiany organizacyjne, które mają na celu lepsze przygotowanie naszego zespołu do wyzwań związanych z tym, co dzieje się na rynku prasy tradycyjnej (papierowej) i online. Integrujemy newsroom. „Fakt” i Fakt24.pl to dziś jedna redakcja. Wspólne kolegium redakcyjne dyskutuje o tym, które treści są najbardziej atrakcyjne dla czytelnika gazety papierowej, dla użytkownika internetowego „Faktu”, a które dla użytkownika social mediów - tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl te zmiany Katarzyna Kozłowska.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 214 677 egz., po spadku w skali roku o 8,02 proc. Natomiast portal Fakt.pl zanotował w lipcu 6,71 mln realnych użytkowników i 91,36 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Bolanowski po czterech latach pracy odchodzi z „Faktu”. Z gazetą żegnają się także Dariusz Grzędziński i Barbara Burdzy

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do Jana Bolanowskiego
Cześć Janek, cieszymy się że do nas przychodzisz. Zrobimy razem najlepsze rzeczy. Kolega z nowej firmy
8 1
odpowiedź
User
Konduktorka
Nie zapomnę, jak Janek wsiadł w pierwszy kurs Pendolino w Polsce, zeby robic reportaz, bez waznego biletu. Piękne czasy
16 0
odpowiedź
User
Olo
Grubo! Nie ma dnia, by z Faktu nie odszedł kolejny dziennikarz. Czy ktoś się w końcu tym zainteresuje?
11 1
odpowiedź
User
też tam byłam
świetny, kreatywny, otwarty człowiek – długo nie będzie szukał pracy.
10 2
odpowiedź
User
gosc
Jeszcze odeszła kilka dni temu Agnieszka z Ludzi i Maciek.
8 0
odpowiedź