SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. "Bez możliwości pożegnania"

Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z Programu III Polskiego Radia, gdzie prowadził audycję "Bielszy odcień bluesa". - Bez możliwości pożegnania się i podziękowania słuchaczkom i słuchaczom - poinformował Chojnacki. To kolejne odejście ze stacji w ostatnich dniach.

Jan Chojnacki, fot. youtubeArticle

Informację o rozstaniu z rozgłośnią Jan Chojnacki podał na oficjalnej grupie słuchaczy audycji "Bielszy odcień bluesa". - Sygnału Bielszego odcienia bluesa nie usłyszycie już w Trójce. W poniedziałek 16 marca zawiadomiłem pismem dyrekcję Trójki o rozwiązaniu umowy współpracy. W piśmie zobowiązałem się do zrealizowania w dwutygodniowym terminie wypowiedzenia dwóch audycji Bielszy odcień bluesa 19 i 26 marca. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dziś podjąłem próbę telefonicznego kontaktu z dyrektorem Kowalczewskim, który oświadczył, że jeżeli mi bardzo zależy to mogę nadać audycję w nocy, „bo tam jest więcej miejsca”. Moje rozbuchane ego nie pozwoliło mi skorzystać z tej atrakcyjnej oferty. Po 45 latach Bielszy odcień bluesa znika więc z trójkowej ramówki, bez możliwości pożegnania się i podziękowania Słuchaczkom i Słuchaczom - podkreślił Chojnacki. Podziękował też za wsparcie od odbiorców.

Monika Kuś z biura zarządu Polskiego Radia odpowiedziała nam, że "drogą mailową Pan Jan Chojnacki wypowiedział umowę Polskiemu Radiu 16 marca br."

- W związku z sytuacją epidemiologiczną, ramówki wszystkich Programów PR zostały w trybie pilnym zmodyfikowane, dlatego Dyrekcja Programu 3 zaproponowała panu Chojnackiemu emisję audycji o innej porze nocnej - na co pan Chojnacki nie wyraził zgody - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl.

"Bielszy odcień bluesa" najpierw z Mannem

"Bielszy odcień bluesa" początkowo Chojnacki prowadził z Wojciechem Mannem (który kilka dni temu także zdecydował się na odejście z Trójki), po raz pierwszy w eterze można było usłyszeć ich wspólnie w 1975 roku.

W ramach programu realizowano koncerty w studiu im. Agnieszki Osieckiej, wydano też trzy płyty:  "Bielszy odcień bluesa" w 1989 roku, "A Whiter Shade Of Blues - Bielszy odcień bluesa" w 1998 roku i "Bielszy odcień bluesa" – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” w 2002 roku. Od 2009 roku - po czterech latach przerwy - zajmował stałą pozycję w ramówce Trójki, był nadawany w każdy czwartek o godzinie 22.05.

Wspólnie z Mannem prowadzili też „Non Non Stop Kolor”, a w Trójce „Tanie granie” w latach 2006-2009. Był też członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Od 2005 roku prowadzi internetowe Radio Baobab. „Bielszy odcień bluesa” pojawił się w ramówce tej rozgłośni od czwartku, 19 marca pojawiła się po 22 w Radiu Baobab.

Seria odejść z Trójki

W ostatnich dniach kilku dziennikarzy Programu III Polskiego Radia odeszło z gmachu przy Myśliwieckiej. Najpierw na ten krok zdecydowała się Anna Gacek po 19 latach współpracy. Rzeczniczka prasowa Polskiego Radia tłumaczyła, że otrzymała ona propozycję pozostania w spółce, jednak jej nie przyjęła. Kilka dni później Wojciech Mann – po 55 latach pracy – ogłosił, że żegna się ze słuchaczami Trójki. Jego syn i jednocześnie manager przekazał nam, że Mann ma w planach uruchomienie kanału na YouTube, pojawił się także w mediach społecznościowych.

Nasi rozmówcy podkreślali w rozmowach z nami, że to będzie oznaczać „koniec pewnej epoki” i odejście pewnej grupy odbiorców oraz może pociągnąć za sobą kolejne odejścia. Do Gacek i Manna krótko potem dołączyła Gaba Kulka, a pod koniec ubiegłego tygodnia - także Jan Młynarski.

Na czas koronawirusa Trójka zmieniła ramówkę

W radiowej Trójce - podobnie jak na pozostałych antenach na czas epidemii koronawirusa zmieniono ramówkę. Nadawane są specjalne wydania audycji: „Puls Trójki”, „Do południa”, „Za a nawet przeciw”, „Klub Trójki”, w których będą omawiane sprawy związane m.in. z prawem pracy, zasadami bezpiecznego zachowania, odżywiania się, porady psychologów oraz podawane będą ważne informacje z punktu widzenia konieczności ograniczenia epidemii.

Z badania Radio Track Millward Brown wynika, że od listopada ub.r. do stycznia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 5,8 proc.

Liderem RMF FM

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Liderem rynku było RMF FM.

Dołącz do dyskusji: Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. "Bez możliwości pożegnania"

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Ci którzy odeszli z Trójki powinni założyć jakieś radio internetowe i prowadzić tam te same audycje co wcześniej. Ciekawie byłoby zobaczyć jak Trójka nagle traci słuchaczy na rzecz jakiegoś radia w internecie.
odpowiedź
User
Paweł
I bardzo dobrze. W radiu potrzebni są ludzie, którzy będą w stanie rozkręcić audycję i przyciągnąć słuchaczy. Tu potrzebny jest Przemysław Skowron, Mariusz Rokos, Marzena Chełminiak. Warto postarać się o dobrych dziennikarzy nawet kosztem wyższej gaży. W przyszłości przełoży się to na lepsze wyniki stacji.
odpowiedź
User
abc
Koniec spółdzielni na Myśliwieckiej. Nareszcie! Faktycznie stara gwardia niech założy radio internetowe?🤔 Oby nikt z Trójki nie trafił do ulubionego radia, gdzie już brzdękają dwa trójkowe głosy. Na magente zawsze mam alergie :)))
odpowiedź