SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak o reformie medialnej PiS: bardzo źle jest pisać ustawy kierując się względami personalnymi

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak pochwalił pomysł Prawa i Sprawiedliwości na zmianę finansowania mediów publicznych. Jego niepokój budzi jednak planowane przekształcenie spółek handlowych w instytucje kultury oraz zmiana kierownictwa. - Bardzo źle jest pisać ustawy kierując się względami personalnymi - ocenił Dworak.

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiArticle

Jan Dworak w Programie I Polskiego Radia ocenił, że media publiczne zasługują na dobrą zmianę, a jako najważniejsze kwestie wymagające naprawy wskazał sposób finansowania. Według przedstawionego w ubiegłym tygodniu zarysu planowanej reformy, zmienić się ma sposób ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednym z rozważanych przez PiS sposobów jest dopisanie opłaty do rachunku za energię elektryczną.

- Jest lepszy sposób, mamy go opracowany, to jest ściąganie przy rozliczaniu PIT. Generalnie korzystanie z bazy PIT, CIT i KRUS. To jest dobra zmiana - pochwalił pomysł PiS przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dworak podkreślał, że pozostaje zwolennikiem jednoosobowych zarządów w mediach publicznych, jednak istotniejsze dla niego jest aby w kierownictwach spółek nie dochodziło do zmian wywołanych wynikami wyborów. W ubiegłym tygodniu poseł Krzysztof Czabański potwierdził, że PiS chce zamienić spółki prawa handlowego w wolne instytucje, a przy okazji dokonać wymiany kierownictwa TVP i Polskiego Radia.

- Te media powinny żyć zupełnie innym rytmem i ich władze powinny wyrażać pluralizm sceny politycznej - podkreślał Dworak. - Nowe władze mediów publicznych obecnie wybierane są w konkursie. Powoływanie kierownictwa przez ministra kultury to jest wielki znak zapytania, bo to oznacza, że partia albo koalicja rządząca będzie wyznaczała kogoś, kogo uważa za godnego zaufania politycznego. Jest to niedobre rozwiązanie - ocenił przewodniczący KRRiT.

Wątpliwości Jana Dworaka budzi również planowane przekształcenie mediów publicznych w instytucje kultury. Przypomniał, że status spółek handlowych nie obliguje mediów publicznych do zarabiania pieniędzy. Spółki nie mogą się zadłużać. - W przeciwieństwie do szpitali, które mogą się zadłużać, media publiczne zachowywały płynność finansową, ze szkodą dla programu. Prawo gospodaruje sposób zarządzania publicznymi pieniędzmi - przekonywał.

Dworak zgodził się jednak, że na antenach TVP i PR powinno być emitowanych zdecydowanie mniej reklam, a media publiczne powinny być finansowane przynajmniej w 85 proc. z abonamentu rtv.

Przewodniczący KRRiT nie zgodził się z twierdzeniem, że po wprowadzeniu reformy PiS organ, któremu przewodzi zostanie zlikwidowany. - Krajowa Rada zajmuje się nie tylko mediami publicznymi. Zajmujemy się wydawaniem koncesji, ochroną małoletnich w mediach, przestrzeganiem prawa w zakresie stosowania reklamy przez media, skargami od telewidzów i radiosłuchaczy. Zajmujemy się także tym, żeby osoby niepełnosprawne też mogły korzystać z usług nadawania programów radiowych i telewizyjnych. Prowadzimy bardzo szeroka współprace międzynarodową - wymieniał Jan Dworak.

- Pytanie, jakie kryją się za tym wartości, bo jeśli chodzi o to, żeby przeprowadzić zmianę personalną dla samej zmiany personalnej, żeby te media obsadzić niejako swoimi ludźmi, no to nie wydaje mi się to dobrym pomysłem. Istnieje pewna logika funkcjonowania urzędów czy też systemów prawa, w które wpisane są Krajowa Rada i media publiczne. Kadencje rad nadzorczych kończą się wiosną 2017 roku, kadencja KRRiT kończy się w sierpniu przyszłego roku, to nie jest jakiś przerażający okres czasu. Chyba że prezydent i parlament nie przyjmą sprawozdania rocznego. Bardzo źle jest pisać ustawy żeby kierować się względami personalnymi - ocenia Jan Dworak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak o reformie medialnej PiS: bardzo źle jest pisać ustawy kierując się względami personalnymi

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Libero
8 lat czarowali, ,że przeprowadza reformy.
odpowiedź
User
Ner Gall Anonim
Dobra zmiana, to jest taka, w ktorej pan Dworak i jego koleżkowie maja cieple posadki w Krajowej RAdzie Parzenia Kawy i Herbaty a w telewizj ipublicznej są produowane seriale przez firme, zakładaną kiedyś przez Pana Przewodniczącego. To jest dobra zmiana a la Dworak....
odpowiedź
User
Anty
Panie Dworak, skoro naród pana wybrał, to i naród panu może powiedzieć do widzenia. A może się w czymś pomyliłem?
odpowiedź