SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Gugała zaśpiewał słynny list sułtana do Kozaków i ich odpowiedź. Z dedykacją dla Ukraińców

Dziennikarz Polsat News, ale też członek Zespołu Reprezentacyjnego, Jarosław Gugała, wykonał muzyczną wersję "Listu Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków". Internauci są zachwyceni.

Article

Na co dzień występuje jako prezenter i dziennikarz w Polsat News. Po pracy śpiewa i gra na fortepianie w Zespole Reprezentacyjnym. Jarosław Gugała właśnie opublikował na Facebooku i kanale youtubowym nagranie, które ma dodać otuchy mieszkańcom Ukrainy, która miesiąc temu została zaatakowana przez Rosjan. Dziennikarz wykonał słynny - pewnie także ze względu na użyte w nim wulgarne słowa - "List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków", który miał być napisany w XVII w. Do dziś nie ma pewności, czy tak faktycznie się stało. Jeśli wierzyć jednak zapiskom historycznym, list miał podpisać ataman koszowy Iwan Sirka razem z "całą Siczą Zaporoską". Była to odpowiedź na ultimatum sułtana osmańskiego Mehmeda IV.

List mógł być napisany w roku 1675 albo 1680. Datę określili historycy, biorąc pod uwagę, kiedy toczyły się walki Mehmeda z Kozakami. Wskazali również, że Iwan Sirka zmarł w roku 1680. Oryginał tego dokumentu nie zachował się do naszych czasów. Podobno w latach 70. XIX w. odnaleziono kopię pisma. Ta została przekazana historykowi Dmytrowi Jawornickiemu. Gdy ten ów list odczytał swoim gościom, zainteresował się nim malarz Ilja Riepin. W ten sposób wpadł na pomysł namalowania obrazu, który miał przedstawiać scenę pisania listu przez Kozaków do sułtana.

Utwór z dedykacją "ku pokrzepieniu serc"

Teraz lirycznego przekładu tekstu do muzyki tureckiej i kozackiej dokonał Jarosław Gugała w ramach swojej działalności w Zespole  Reprezentacyjnym, który z przerwami działa od lat 80. W środę opublikował nagranie, na którym siada do fortepianu i śpiewa "List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków". W klipie można zobaczyć też zbliżenia na obraz "Kozacy piszą list do sułtana" Ilji Riepina przetykane zdjęciem ukraińskich żołnierzy.

Internauci są zachwyceni: "Panie Jarosławie, dziękuję", "Mocne przesłanie w pięknym wykonaniu", "Bardzo zaskakujące i bardzo dobre. Niech żyje wolna Ukraina!".

- Utwór ten dedykuję ku pokrzepieniu serc Ukraińcom, a zwłaszcza dzisiejszym mieszkańcom Zaporoża - mówi pod koniec nagrania Jarosław Gugała.

Jarosław Gugała w latach 1999-2003 sprawował urząd ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Urugwaju. Po zakończeniu kariery w dyplomacji rozpoczął pracę w Polsacie, gdzie prowadził "Informacje", a następnie "Wydarzenia". Od lutego 2011 r. do sierpnia 2012 r. zajmował w strukturach grupy Polsat stanowisko dyrektora pionu informacji i publicystyki. Przez wiele lat prowadził główne wydanie "Wydarzeń". Poza programem "Prezydenci i premierzy" od niedawna prowadzi także wieczorne wydania "Wydarzeń" w Polsat News.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Gugała zaśpiewał słynny list sułtana do Kozaków i ich odpowiedź. Z dedykacją dla Ukraińców

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MB
Chyba nieprzemyślane dzialanie
odpowiedź
User
Emeryt
Chylę czoła i gratuluję...
odpowiedź
User
Grad
Świetne i dosadne!
odpowiedź