SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” oburzone, że Kaczyński ma zapłacić 708 tys. zł na przeprosiny dla Sikorskiego. „Bezmiar niesprawiedliwości”

Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu 708,5 tys. zł od Jarosława Kaczyńskiego na pokrycie kosztów publikacji przeprosin w Onecie. W piątkowych „Wiadomościach” był to jeden z najważniejszych tematów, decyzję sądu oceniono jako „bezmiar niesprawiedliwości”.

Danuta Holecka w "Wiadomościach" TVPDanuta Holecka w

- Na prośbę Radosława Sikorskiego informuję, iż Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708.480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. Jarosław Kaczyński musi przeprosić na podstawie prawomocnego wyroku - poinformował w czwartek na Twitterze adwokat Jacek Dubois, reprezentujący w tej sprawie Sikorskiego.

Obecny europoseł PO pozwał Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedzi z wywiadu dla Onetu w październiku 2016 roku dotyczące jego działań jako ministra spraw zagranicznych związanych z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. - Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego, zdrada dyplomatyczna - stwierdził lider PiS.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo, natomiast lipcu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie orzekł, że Jarosław Kaczyński naruszył dobra osobiste Radosława Sikorskiego i nakazał przeprosiny w Onecie. Lider PiS nie wykonał wyroku, dlatego Sikorski złożył pozew o zapłatę mu przez Kaczyńskiego kosztów publikacji przeprosin.

„Wiadomości”: to wyrok polityczny

W piątkowych „Wiadomościach” TVP przedstawiono tę sprawę w relacji Macieja Sawickiego, wyemitowanej jako trzecia w kolejności. - Komentatorzy mówią o niesprawiedliwym, a wręcz politycznym wyroku - stwierdziła Danuta Holecka w zapowiedzi, a Sawicki przekonywał, że „to sytuacja bez precedensu w polskim sądownictwie”.

Reporter zaznaczył, że pełnomocnicy Jarosława Kaczyńskiego złożyli skargę kasacyjną na prawomocny wyrok nakazujący przeprosiny, a Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpatrzenia. - Pomimo tego, wbrew stosowanej od lat zasadzie niewydawania nowych postanowień do czasu rozpatrzenia kasacji sędzia Dominika Pastygier na niejawnym, jednoosobowym posiedzeniu właśnie zdecydowała, że Jarosław Kaczyński będzie musiał zapłacić ponad 700 tys. zł Radosławowi Sikorskiemu za opublikowanie przeprosin - opisał.

W relacji orzeczenie skrytykowali Michał Karnowski z „Sieci”, Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie” i Marek Król, a także nowy rzecznik PiS Rafał Bochenek. - To jest bezprawie, to niszczenie człowieka, zapiekłość polityczna - wyliczył ten pierwszy.

Zwrócono uwagę, że w kolejnych instancjach szacunkowy koszt publikacji przeprosin zwiększono z 48 tys. zł, przez 478 tys. zł do 708 tys. zł, a wydawca Onetu należy do koncernu częściowo kontrolowanego właścicielsko przez niemiecki koncern Axel Springer. - Stąd nie brak opinii, że decyzja sędzi ma podłoże polityczne i de facto została podjęta w interesie Niemców - stwierdził Sawicki.

- Zastanawiające zdaniem komentatorów jest fakt, że w procesach polityków opozycji, nawet tych dotyczących spraw korupcyjnych, zazwyczaj zapadają zaskakująco łagodne wyroki - stwierdził Sawicki. Przykładów nie podał, natomiast pokazano ujęcia z wulgarnymi sloganami wypowiadanymi przez Martę Lempart podczas protestów Strajku Kobiet - dodał reporter.

TVP o rodzinie Kaczyńskich

W TVP Info i „Wiadomościach” w ostatnich latach wiele razy szeroko informowano o mało znaczących sprawach dotyczących rodziny Jarosława Kaczyńskiego. W połowie listopada br. wyemitowano film Ewy Żmigrodzkiej o Lechu Kaczyńskim jako prezydencie stolicy „1130 dni, które zmieniły Warszawę”, w dwudziestą rocznicę objęcia tej funkcji przez Kaczyńskiego.

W styczniu 2018 roku w TVP Info pokazano spot poświęcony matce Jadwigi Kaczyńskiej, matki Lecha i Jarosława Kaczyńskich, w piątą rocznicę jej śmierci.

Dwa lata później stacja transmitowała część mszy świętej w siódmą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej oraz wystąpienie prezesa PiS zaraz po nabożeństwie.

Według danych Nielsen Audiencem Measurement w październiku br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,71 mln widzów (1 proc. więcej niż przed rokiem, z czego 1,99 mln w TVP1, a 716,2 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” oburzone, że Kaczyński ma zapłacić 708 tys. zł na przeprosiny dla Sikorskiego. „Bezmiar niesprawiedliwości”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
beka xD
odpowiedź
User
AS
A wystarczyło po prostu przeprosić🙂
odpowiedź
User
Romek
Beka z Kaczki
odpowiedź