SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaś Kapela chce 150 tys. zł od Sławomira Mentzena za bezprawne wykorzystanie wizerunku

Jaś Kapela wysłał politykowi i przedsiębiorcy Sławomirowi Mentzenowi, od niedawna prezesowi partii Nowa Nadzieja (wcześniej: KORWiN), wezwanie do zaprzestania naruszania jego praw do wizerunku. Domaga się też od niego 150 tys. zł. Mentzen bez wiedzy i zgody publicysty wykorzystał jego wizerunek do reklamowania usług swojej kancelarii. „Czerpanie z ugruntowanego wizerunku oponenta ideologicznego (...) ma charakter bezprawnego, cynicznego i zamierzonego pasożytnictwa zmierzającego do osiągnięcia rozgłosu dla usług Kancelarii Mentzen” - zaznaczono w wezwaniu.

W październiku ub.r. prawicowy polityk i przedsiębiorca Sławomir Mentzen zamieścił na Facebooku reklamę organizowanego przez jego kancelarię szkolenia dla przedsiębiorców. Towarzyszyło jej zdjęcie lewicowego publicysty, poety Jasia Kapeli. Ten znany jest ostatnio również z walk w formule MMA i to zdjęcie z promocji jego pojedynku w Prime Show MMA wykorzystał Mentzen (wraz z fotografiami przedstawiającymi Marcina Najmana i Mariusza Pudzianowskiego).

Kapela w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznawał, że nikt nie pytał go o zgodę na wykorzystanie zdjęcia. W październiku mówił nam, że jest na etapie konsultowania sprawy z prawnikami. - Skłaniam się ku pozwowi sądowego – dodawał.

Faktycznie, pod koniec stycznia br. Kapela skierował do Mentzena pismo wzywające do zaprzestania naruszania praw do jego wizerunku wraz z żądaniem zapłaty tytułem zadośćuczynienia. Jak mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, wezwanie ma być wysłane przez prawników we wtorek. Publicysta wzywa w nim Mentzena do usunięcia zdjęcia z profilu kancelarii na Facebooku w ciągu trzech dni od otrzymania pisma oraz opublikowania przeprosin. „Wizerunek Jasia Kapeli nie powinien być zestawiony z jakimikolwiek działaniami Kancelarii Mentzen  z uwagi na różnice ideologiczne” - czytamy w nich.

Kapela domaga się też 100 tys. zł zadośćuczynienia za bezprawne wykorzystanie wizerunku do działań promocyjnych, a także 50 tys. zł na rzecz Krytyki Politycznej/Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

„Nie sposób nie zauważyć, że poglądy Mojego Mocodawcy stoją w rażącej sprzeczności do koncepcji ferowanych przez Kancelarię Mentzen S.K.A. lub komplementariusza Spółki” - zaznacza pełnomocnik publicysty. I dalej: „uznać należy, że czerpanie z ugruntowanego wizerunku oponenta ideologicznego, z którym mamy do czynienia w sprawie niniejszej, ma charakter bezprawnego, cynicznego i zamierzonego pasożytnictwa zmierzającego do osiągnięcia rozgłosu dla usług Kancelarii Mentzen, w sposób godzący w dobra osobiste Mojego Mocodawcy”.

Jak dodaje, na profilu kancelarii pojawiły się obraźliwe wobec Kapeli komentarze użytkowników Facebooka. Ich widoczność, jak podnosi pełnomocnik publicysty, była utrzymana przez kancelarię. „Nie ulega wątpliwości, że stanowi to intencjonalne działanie Kancelarii w celu umniejszenia, zdeprecjonowania i ośmieszenia oponenta ideologicznego” - stwierdzono w piśmie.

W lipcu ub.r. członek zarządu Fundacji Patriotyzm i Wolność, Tomasz Bartosiak, zapowiedział złożenie w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Kapelę za tatuaż, który - jak rozszyfrowano - jest skrótem hasła „Jan Paweł II gwałcił małe dzieci”. We wrześniu Kapela mówił jednak, że żadnego wezwania do prokuratury nie dostał. Bartosiak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznaczał zaś wtedy, że sprawa została przekazana do prokuratury rejonowej.

Czy obecnie coś się zmieniło? - Nic mi o tym nie wiadomo, prokuratura nigdy się do mnie nie odezwała, zakładam że olali sprawę, bo chyba zawiadomienie naprawdę złożył - mówi nam teraz Kapela.

Jedna z reklam z Kapelą – też niewypałem

Jaś Kapela ma już niedobre doświadczenia z reklamą. W listopadzie 2021 roku wystąpić miał w spocie sklepu internetowego x-kom; reklama miała być przygotowana w formie krótkiego horroru pt. „Czarny piątek”. Kapela zajął się reżyserią, scenariuszem produkcji i wystąpił w roli głównej. Filmik miał opowiadać historię kilku influencerów, którzy postanawiają wybrać się na wspólny wyjazd za miasto. Na miejscu okazuje się, że muszą mierzyć się z nieoczekiwanymi skutkami globalnego ocieplenia. Sprzęty elektroniczne oszalały - czytamy w opisie.

Ostatecznie jednak sieć w ostatniej chwili wycofała się z tego projektu. „Powodem tej decyzji jest błędny wybór, przez nas, jednego z uczestników projektu. Decyzja o zaangażowaniu Jasia Kapeli była nieprzemyślana i niepoparta wystarczającą analizą. Działania i idee, które prezentuje Jaś Kapela, są sprzeczne z wartościami naszej firmy i stanowczo się od nich odcinamy. Obiecujemy, że wprowadzimy zmiany, które uniemożliwią wystąpienie podobnej sytuacji w przyszłości. Bierzemy odpowiedzialność za nasz błąd. Przepraszamy” - podano w komunikacie firmy X-kom. Powodem rezygnacji był wpis publicysty, atakujący Straż Graniczną, a nawiązujący do sprawy Barbary Kurdej-Szatan.

Jaś Kapela to poeta, lewicowy publicysta i aktywista od lat związany ze środowiskiem „Krytyki Politycznej”. Walczy w galach Prime Show MMA; w walce z Ziemowitem Kossakowskim wygrał, natomiast w starciu z Konradem „Skolimem” Skolimowskim został pokonany. Głośno o Kapeli zrobiło się wiosną 2021 roku, gdy jako gość „Hejt Parku” w Kanale Sportowym przyjął od prowadzącego Krzysztofa Stanowskiego 700 zł za udział w programie.

Sławomir Mentzen od października ub.r. jest prezesem konserwatywno-liberalnej i eurosceptycznej partii Nowa Nadzieja (wcześniej: KORWiN), założonej przez część działaczy Kongresu Nowej Prawicy skupionych wokół Janusza Korwin-Mikkego. Mentzen prowadzi specjalizującą się w doradztwie podatkowym Kancelarię Mentzen, produkuje też piwo.

Dołącz do dyskusji: Jaś Kapela chce 150 tys. zł od Sławomira Mentzena za bezprawne wykorzystanie wizerunku

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Translator
Kto to jest Sławomir Mentza?
To ten co śpiewa na etacie w TVP?
odpowiedź
User
Lolo
Jasiu, nie szalej. Wez sie za jakas uzyteczna robote.
odpowiedź
User
ol
Jasiu, podziel się swoim codziennym zestawem farmakologicznym.
Tylko podziel się za darmo.
Bądź Jasiu uczciwym lewicowcem,
odpowiedź