SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jelfa w ciągu roku planuje wprowadzić 36 nowych leków

Jelfa wyda kilkadziesiąt mln zł na dostosowanie się do wymogów UE.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA spodziewa się, że harmonizacja dokumentacji leków do wymogów Unii Europejskiej do końca 2007 roku pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Powiedział w piątek dyrektor ds. zapewnienia jakości, Henryk Madej.

„Harmonizacja dotyczy wszystkich firm farmaceutycznych. My szacujemy, że to dostosowanie całej dokumentacji leków, na których nam najbardziej zależy będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych” – powiedział na konferencji Madej.

Jeżeli firmy farmaceutyczne w Polsce do końca 2008 roku nie dostosują dokumentacji do wymogów UE to w następnym roku nie będą mogły takich leków sprzedawać w kraju.

„Urząd regulacji poinformował już, że ostateczny termin złożenia dokumentacji to lipiec 2007 roku. Wynika to, ze spodziewanej ilości dokumentów jakie zostaną złożone przez firmy farmaceutyczne w kraju” – dodał Madej.

Oznacza to także, że spółka największe koszty z tym związane poniesie w tym roku i w przyszłym.

Jelfa zamierza wprowadzić na rynek Polski do początku przyszłego roku 36 nowych leków. Obecnie w portfelu spółki znajduja się 140 produktów.

„Część leków jest jeszcze w rejestracji w polskim urzędzie. Rozważyliśmy także rejestrację poprzez Finlandię gdzie proces ten jest szybszy” – powiedziała Lidia Rudnica, członek zarządu spółki.

Dodała, że w kręgu zainteresowania Jelfy pozostają lekki biotechnologiczne. „W perspektywie 5-10 lat chcielibyśmy mieć taki lek w swoim portfelu” – powiedziała Rudnicka.

Rudnicka powiedziała także, że przygotowywany jest budżet na ten rok, który w najbliższych dniach zostanie ukończony i przedstawiony radzie nadzorczej.

W wyniku negocjacji Sanitasu z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) swoje pakiety akcji sprzedać mają, Skarb Państwa (3,92% akcji Jelfy), ARP (26,11%) oraz grupa PZU SA (16,70%).

„Jeżeli chodzi o naszego inwestora branżowego, czyli spółkę Sanitas to czekamy na decyzję naszych właścicieli w kwestii sprzedaży akcji” – dodała Rudnicka.

Po trzech kwartałach 2005 roku Jelfa miała 10,51 mln zł zysku wobec 14,10 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 76,73 mln zł wobec 206,88 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jelfa w ciągu roku planuje wprowadzić 36 nowych leków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl