SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Publicysta „Sieci” ułaskawiony przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił publicystę Jerzego Jachowicza, skazanego w styczniu br. za zniesławienie prokuratora Dariusza Korneluka w komentarzu na kanale youtube’owym wPolityce.pl. O zastosowanie prawa łaski apelowało do prezydenta Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Jerzy Jachowicz został skazany prawomocnie z art. 212 Kodeksu karnego za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. W komentarzu opublikowanym w czerwcu 2017 roku na kanale youtube’owym wPolityce.pl publicysta krytycznie ocenił to, że Korneluk, wówczas pracujący w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie, wnioskował o uchylenie immunitetów poselskich Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego. Stwierdził, że prokurator „preparował” wnioski w tej sprawie.

Jerzy Jachowicz skazany za stwierdzenie, że prokurator „preparował”

Dariusz Korneluk wniósł przeciw Jachowiczowi prywatny akt oskarżenia, a sądy dwóch instancji uznały publicystę za winnego, nakazując mu zapłatę 3 tys. zł nawiązki oraz prawie 10 tys. zł grzywny i kosztów sądowych. Dziennikarz już po wyroku pierwszej instancji z wiosny ub.r. zapłacił nawiązkę, na rzecz stowarzyszenia „Wspólny świat” z Białej Podlaskiej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

O ułaskawienie Jerzego Jachowicza zaraz po ogłoszeniu prawomocnego wyroku zaapelowała Jolanta Hajdasz w imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Podkreśliła, że Jachowicz w efekcie wyroku ma do zapłaty prawie 10 tys. zł, „co prawie dla każdego dziennikarza w Polsce, a dla emerytowanego dziennikarza przede wszystkim, jest sumą naprawdę ogromną”.

- Jerzy Jachowicz będzie osobą wpisaną do Krajowego Rejestru Skazanych, obok pospolitych przestępców, gangsterów, złodziei, czy nawet morderców. Będzie też osobą „karaną”, której banki odmawiają udzielania kredytów, a której nie wolno pełnić funkcji publicznych, bo nie spełnia się podstawowego w postępowaniach rekrutacyjnych warunku, jakim jest „niekaralność” - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że publicysta został skazany za słowo „preparował” użyte wobec prokuratora. - Czy naprawdę musimy się pogodzić z tym, że jest to kara adekwatna do popełnionego „przestępstwa”, czy naprawdę w wolnej i niepodległej Polsce dziennikarz o uznanym dorobku zawodowym i wieloletnim doświadczeniu pracy redakcyjnej nie ma prawa w ten sposób skomentować jakiegoś wydarzenia publicznego, by nie narazić się na dotkliwą karę finansową i moralną? - spytała.

Według Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP komentarz Jerzego Jachowicza spełnia kryteria felietonu, który „z definicji ma charakter subiektywny, wyraża zawsze punkt widzenia autora”. - Jest rzeczą zdumiewającą i wyjątkowo bulwersującą, gdy w państwie prawa dziennikarz zostaje karnie skazany za opinie, które głosi zgodnie z zasadami profesjonalizmu i etyki zawodowej. Skutkuje to niszczeniem wolnej debaty i godzi w jeden z fundamentów porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest wolność słowa - oceniła Hajdasz.

Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP podała, że Andrzej Duda na wniosek prokuratora generalnego „zastosował prawo łaski wobec jednej osoby”, którą skazano za przestępstwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ustaliło, że chodzi o Jerzego Jachowicza.

W komunikacie zaznaczono, że Andrzej Duda decydując się na skorzystanie z prawa łaski, wziął pod uwagę głównie „zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej”.

Jerzy Jachowicz od 11 lat współpracuje z „Sieci” i wPolityce.pl, od kilku lat prowadzi audycje w Polskim Radiu. Wcześniej był związany m.in. z TVP, „Gazetą Wyborczą” i „Dziennikiem”, przez lata zajmował się dziennikarstwem śledczym. W 2017 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę krzyżem Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Rok później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pod koniec listopada Jerzy Jachowicz doznał rozległego zawału serca i trafił do szpitala.

Dołącz do dyskusji: Publicysta „Sieci” ułaskawiony przez prezydenta

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olod57
Na Macierewicza też przyjdzie pora!
30 8
odpowiedź
User
wwa
Partia rządzi, partia radzi, partia nigdy cię nie zdradzi. A na koniec ułaskawi, kiedy cię skażą za oczywiste pomówienia. Smutny koniec produktu dziennikarzopodobnego.
40 9
odpowiedź
User
Iggy P
Adrian wykonał zadanie zlecone przez prezesa
35 13
odpowiedź