SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publicysta „Sieci” ułaskawiony przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił publicystę Jerzego Jachowicza, skazanego w styczniu br. za zniesławienie prokuratora Dariusza Korneluka w komentarzu na kanale youtube’owym wPolityce.pl. O zastosowanie prawa łaski apelowało do prezydenta Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Jerzy Jachowicz został skazany prawomocnie z art. 212 Kodeksu karnego za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. W komentarzu opublikowanym w czerwcu 2017 roku na kanale youtube’owym wPolityce.pl publicysta krytycznie ocenił to, że Korneluk, wówczas pracujący w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie, wnioskował o uchylenie immunitetów poselskich Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego. Stwierdził, że prokurator „preparował” wnioski w tej sprawie.

Jerzy Jachowicz skazany za stwierdzenie, że prokurator „preparował”

Dariusz Korneluk wniósł przeciw Jachowiczowi prywatny akt oskarżenia, a sądy dwóch instancji uznały publicystę za winnego, nakazując mu zapłatę 3 tys. zł nawiązki oraz prawie 10 tys. zł grzywny i kosztów sądowych. Dziennikarz już po wyroku pierwszej instancji z wiosny ub.r. zapłacił nawiązkę, na rzecz stowarzyszenia „Wspólny świat” z Białej Podlaskiej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

O ułaskawienie Jerzego Jachowicza zaraz po ogłoszeniu prawomocnego wyroku zaapelowała Jolanta Hajdasz w imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Podkreśliła, że Jachowicz w efekcie wyroku ma do zapłaty prawie 10 tys. zł, „co prawie dla każdego dziennikarza w Polsce, a dla emerytowanego dziennikarza przede wszystkim, jest sumą naprawdę ogromną”.

- Jerzy Jachowicz będzie osobą wpisaną do Krajowego Rejestru Skazanych, obok pospolitych przestępców, gangsterów, złodziei, czy nawet morderców. Będzie też osobą „karaną”, której banki odmawiają udzielania kredytów, a której nie wolno pełnić funkcji publicznych, bo nie spełnia się podstawowego w postępowaniach rekrutacyjnych warunku, jakim jest „niekaralność” - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że publicysta został skazany za słowo „preparował” użyte wobec prokuratora. - Czy naprawdę musimy się pogodzić z tym, że jest to kara adekwatna do popełnionego „przestępstwa”, czy naprawdę w wolnej i niepodległej Polsce dziennikarz o uznanym dorobku zawodowym i wieloletnim doświadczeniu pracy redakcyjnej nie ma prawa w ten sposób skomentować jakiegoś wydarzenia publicznego, by nie narazić się na dotkliwą karę finansową i moralną? - spytała.

Według Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP komentarz Jerzego Jachowicza spełnia kryteria felietonu, który „z definicji ma charakter subiektywny, wyraża zawsze punkt widzenia autora”. - Jest rzeczą zdumiewającą i wyjątkowo bulwersującą, gdy w państwie prawa dziennikarz zostaje karnie skazany za opinie, które głosi zgodnie z zasadami profesjonalizmu i etyki zawodowej. Skutkuje to niszczeniem wolnej debaty i godzi w jeden z fundamentów porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest wolność słowa - oceniła Hajdasz.

Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP podała, że Andrzej Duda na wniosek prokuratora generalnego „zastosował prawo łaski wobec jednej osoby”, którą skazano za przestępstwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ustaliło, że chodzi o Jerzego Jachowicza.

W komunikacie zaznaczono, że Andrzej Duda decydując się na skorzystanie z prawa łaski, wziął pod uwagę głównie „zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej”.

Jerzy Jachowicz od 11 lat współpracuje z „Sieci” i wPolityce.pl, od kilku lat prowadzi audycje w Polskim Radiu. Wcześniej był związany m.in. z TVP, „Gazetą Wyborczą” i „Dziennikiem”, przez lata zajmował się dziennikarstwem śledczym. W 2017 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę krzyżem Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Rok później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pod koniec listopada Jerzy Jachowicz doznał rozległego zawału serca i trafił do szpitala.

Dołącz do dyskusji: Publicysta „Sieci” ułaskawiony przez prezydenta

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olod57
Na Macierewicza też przyjdzie pora!
odpowiedź
User
wwa
Partia rządzi, partia radzi, partia nigdy cię nie zdradzi. A na koniec ułaskawi, kiedy cię skażą za oczywiste pomówienia. Smutny koniec produktu dziennikarzopodobnego.
odpowiedź
User
Iggy P
Adrian wykonał zadanie zlecone przez prezesa
odpowiedź