SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jerzy Zięba domaga się od Allegro przywrócenia sprzedaży jego książek, zarzuca cenzurę

Promotor niekonwencjonalnych metod leczenia Jerzy Zięba domaga się od Allegro przywrócenia sprzedaży wszystkich książek jego autorstwa, zablokowanej w marcu br. Powrotu publikacji na domaga się także firma, dystrybuująca książki tego autora. Allegro odmawia komentarza.

Jerzy Zięba, fot. youtubeArticle

Jerzy Zięba to kontrowersyjny autor propagujący niekonwencjonalne metody leczenia. Od początku trwania pandemii poleca na koronawirusa duże dawki witaminy C w połączeniu z roztworem z perhydrolem w stężeniu 0,04 proc.-0,06 proc. W sprawie jego „terapii” na Covid-19 oświadczenie wydał Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas. - Informacje upowszechniane na stronach internetowych (Zięby) w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną - czytamy w opublikowanym w marcu stanowisku.

Po naciskach internautów i rozważeniu wszystkich „za i przeciw” Allegro zablokowało sprzedaż publikacji Zięby z serii „Ukryte terapie”. - Usunęliśmy oferty sprzedaży książek tego autora ze względu na naruszenie regulaminu Allegro – informował portal Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy serwisu.

Zięba chce powrotu jego książek na Allegro

Po sześciu miesiącach Jerzy Zięba złożył oficjalną reklamację i domaga się przywrócenia swoich publikacji na serwis sprzedażowy. Jego zdaniem, oferty zostały zablokowane, pomimo że spełniały zasady opisane w regulaminie platformy handlowe, a ich sprzedaż „odbywała się zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami”.

- Allegro podjęło decyzję pod wpływem mediów a także wbrew prawu. Najpierw uznało moje książki za zgodne z regulaminem i prawem. Na swoim Twitterze napisali: „Oferty tego autora nie łamią ani naszego regulaminu ani norm prawa. Z tego tytułu nie możemy podjąć żadnych działań przeciwko wystawionym produktom".  Trzy dni później zmienili zdanie. Nie wiem, co - poza publikacją Whatnext.pl - wydarzyło się pomiędzy 14 a 17 marca, a co mogło mieć wpływ na taką decyzję - wskazuje Zięba.

W swojej reklamacji autor podkreśla też, że - zgodnie z regulaminem Allegro - dopuszczona jest sprzedaż książek o dowolnej tematyce. Komunikaty i wyjaśnienia przedstawione przez przedstawicieli Allegro są sprzeczne – przekonuje autor. - Uważam, że decyzja jest niewłaściwa i należy przywrócić książki. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z cenzurą – podkreśla Zięba.

Allegro nie odniosło się oficjalnie do pisma Jerzego Zięby, podkreślając jednak, że przy podejmowaniu przez media tego tematu wskazana jest daleko idąca ostrożność, gdyż każde jego poruszenie - w świetle proponowanych przez autora metod - może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

Wiosną sieci Carrefour i Biedronka zablokowały sprzedaż pisma „Zdrowie bez leków” (Mediacom Press). W magazynie zamieszczano teksty Jerzego Zięby, propagującego kontrowersyjne metody leczenia. Po pewnym czasie taką sprzedaż zablokował także Empik. Pod koniec marca br. sprzedaż miesięcznika zawiesiła też Poczta polska, a wydawca zapowiedział, ze rozważa sprzedaż elektroniczną.

Dołącz do dyskusji: Jerzy Zięba domaga się od Allegro przywrócenia sprzedaży jego książek, zarzuca cenzurę

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek 1 23 45 7
Może tego nie usuną:

1. Polecam film instruktażowy pt. Zięba - Gozdyra, z komentarzem w osobnym filmie na jego kanale.

2. Pan inżynier pisze swoje książki w ten sposób (przynajmniej dawniej), że wyszukuje publikacje naukowe zagranicznych lekarzy, tłumaczy na polski fragmenty i tworzy z nich kompilację z własnymi wnioskami. Zaraz, czy tak się nie pracuje naukowo na wszystkich polskich uniwersytetach? Czy od razu trzeba z człowieka robić wariata?
odpowiedź
User
YKK
Mamy teraz czasy szarlatanów i idiotów.
odpowiedź
User
Wolwer
Prosiłbym, żeby nie promować i nie pisać o tym panu, bo to tylko go wzmacnia. YouTube już przyjęło nowe zasady walki z kanałami siejącymi fake-newsy. Na razie jest wirus, ale wierzę, że te reguły zostaną. Duże media już o Ziębie nie piszą. Jeśli nikt nie będzie o nim pisał, zostanie mu tylko jeden kanalik na YouTube. A wtedy wystarczy wyrok sądu (proces trwa, wytoczony przez lekarza), żeby go bezpowrotnie zdjąć.

I wtedy ten pan straci swoją ostatnią tubę propagandową.

Bądźmy odpowiedzialnymi mediami, bardzo proszę.
odpowiedź