SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeśli lokata, to tylko antypodatkowa

W ciągu miesiąca 11 banków obniżyło oprocentowanie depozytów. Mimo to na lokatach wciąż możną zarobić, ponieważ kolejne instytucje wprowadzają kapitalizację dzienną.

Jeśli lokata, to tylko antypodatkowa

Wśród 34 monitorowanych przez Open Finance banków, oprocentowanie lokat obniżały: Bank Pocztowy, BZ WBK, Citi Handlowy, DnB Nord, Euro Bank, Lukas Bank,  Polbank i VW Bank direct. To nie wszystko, ponieważ tym razem ścinano stawki również na polisach lokacyjnych, uczyniły tak chociażby: Allianz Bank, Getin Bank i Lukas Bank. Znacząca liczba obniżek wcale nie oznacza, że brakuje korzystnych ofert na rynku, ponieważ m.in. w AIG Banku, Allianz Banku i Deutsche Banku zaobserwowano niewielkie podwyżki. Jednak co ważniejsze, kolejne dwie instytucje zdecydowały się na wprowadzenie lokat z dzienną kapitalizacją, mowa o Allianz Banku i należącym do PKO BP Inteligo, który w ostatnim czasie znacząco odświeża ofertę.

Podobnie jak na początku każdego miesiąca sprawdzono, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki depozytów. W tym celu porównno ofertę ulokowania 5 tys. zł na miesiąc, kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Ocenie zostały poddane lokaty tradycyjne i internetowe, a także polisy lokacyjne. Czołówka każdej z kategorii niemal w całości została zdominowana przez banki, które oferują depozyty antypodatkowe. Najlepszą miesięczną lokatę można znaleźć w Allianz Banku, który daje 3,65 proc. netto odsetek na nowej „Lokacie z codziennym zyskiem”, odpowiada to tradycyjnej lokacie z oprocentowaniem 4,51. Pierwsze miejsce wśród lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych zajmuje Noble Bank, który za pośrednictwem serwisu internetowego oferuje stawki odpowiednio 4,85 proc., 5 proc. i 5,25 proc. netto, również na lokacie z kapitalizacją dzienną. W porównaniu do tradycyjnych depozytów, od których pobierany jest 19- proc. podatek Belki, oprocentowanie tych lokat wynosi odpowiednio: 5,99, 6,17 i 6,48 proc. Jeśli ktoś chciałby ulokować wolne środki na okres dwóch lat, warto rozważyć propozycję Banku Pocztowego, który daje 7 proc. na tradycyjnej lokacie, ale z oprocentowaniem zmiennym. Drugi w kolejności jest FM Bank, który na lokacie antybelkowej oferuje tyle co 6,42 proc. na tradycyjnej i, co ważne, jest to oprocentowanie stałe.

W razie wątpliwości czy warto zawracać sobie głowę szukaniem odpowiedniej lokaty, wystarczy sprawdzić jak dużo odsetek bank wypłaci nam po jej zakończeniu. O ile przy miesięcznym depozycie na 5 tys. zł różnica między najlepszą i najgorszą ofertą nieznacznie przekracza 10 zł, to już przy rocznej lokacie sięga ona niemal 199 zł i powinna motywować do chwili wysiłku na znalezienie atrakcyjniejszej oferty.

W odpowiedzi na pytanie czy należy czekać z założeniem lokaty, nie warto liczyć na powrót wyższego oprocentowania depozytów co najmniej do końca roku lub nawet dłużej. Pierwsza podwyżka stóp procentowych prawdopodobnie pozostanie bez wpływu na wysokość zysków z lokat. Większość podwyżek to wyłącznie czasowe promocje i za ich sprawą klienci zawsze mogą liczyć na korzystne warunki w którymś z banków. Choć i tutaj należy zachować daleko idącą ostrożność, ponieważ część promocji może wiązać się z koniecznością założenia konta, a wtedy duża część zysków z lokaty może zostać pochłonięta przez opłatę za prowadzenie rachunku.

Najlepsze depozyty w ofercie banków

nazwa Banku

rodzaj depozytu

oprocentowanie

brutto

netto

5 tys. PLN na 1 miesiąc

Allianz Bank

LOKATA

4,51 dz *

3,65

Inteligo

LOKATA INTERNETOWA

4,44 dz

3,6

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

4,2

3,4

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

5,99 dz

4,85

GETIN Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,51 dz

4,46

Allianz

LOKATA

5 dz *

4,05

Deutsche Bank

LOKATA

5 dz *

4,05

Kredyt Bank

LOKATA INTERNETOWA

5 dz

4,05

Millennium

LOKATA

5 dz

4,05

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,17 dz

5

GETIN Bank

LOKATA INTERNETOWA

6 dz

4,86

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,68 dz

4,6

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA **

6,48 dz

5,25

Meritum Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3 dz

5,1

GETIN Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,2 dz

5,02

5 tys. PLN na 24 miesiące

Bank Pocztowy

LOKATA

7 z

5,67

FM Bank

LOKATA

6,42 dz

5,2

Alior Bank

LOKATA

6,17 dz *

5

* obowiązkowe konto; ** lokaty zakładane za pośrednictwem openonline.pl; dz - lokata z dzienną kapitalizacją (oprocentowanie brutto; z - oproc. zmienne. Stan na 3 sierpnia 2010 r. Źródło: Open Finance.

 

Michał Sadrak, Open Finance

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jeśli lokata, to tylko antypodatkowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl