SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun: Ponad 11 mln Polaków nie płaci abonamentu (wideo)

Tegoroczne wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak według prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna są one i tak niewystarczające. Bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty wizualnej nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

– Na pewno będzie w tym roku więcej pieniędzy z abonamentu niż w zeszłym, czyli nie drastycznie mało, tylko bardzo mało – mówi Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.

Problemem wciąż jest niska ściągalność abonamentu – nie płaci go ponad 11 mln Polaków. W przyszłym roku ma on wzrosnąć o ok. 5 proc. Nowa stawka przy korzystaniu z radia i telewizora wyniesie 208,45 zł rocznie. Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika to do 579 zł.

To jednak nie spowoduje, że ludzie zaczną płacić abonament. Dlatego, jak mówi Braun, jedynym rozwiązaniem są zmiany systemowe, odejście od rejestracji odbiorników na rzecz innych sposobów, czyli na przykład wprowadzenie proponowanej powszechnej opłaty audiowizualnej.

 – Na rzecz powszechnej opłaty świadczy to, że w Niemczech to funkcjonuje od roku i bardzo dobrze się sprawdza. Ale do tego potrzebna jest ustawa, takiego projektu wciąż nie ma – mówi prezes TVP. – Nie ma takiego dokumentu, są liczne debaty, rozmowy, ale dokumentu nie ma.

Telewizja publiczna w Polsce, jako jedyna w Europie, opiera się głównie na przychodach z reklam. Jak podkreśla Braun – tak być nie powinno.

 – Ja jestem zwolennikiem, żeby telewizja publiczna nie rezygnowała całkowicie z reklamy. To jest rozwiązanie w Europie dość powszechne, że jakaś część przychodów jest oparta na reklamie – wyjaśnia. – Natomiast nie może to być podstawa utrzymania, bo wtedy realizacja różnych ekonomicznie nieefektywnych zadań jest bardzo utrudniona, a czasami uniemożliwiona. Więc jedyną racjonalną podstawą finansowania publicznych mediów musi być abonament.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun: Ponad 11 mln Polaków nie płaci abonamentu (wideo)

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ylya BRACK
Braun, byłem przez 12 lat etatowym dziennkarzem w programach informacyjnych TVP. Dostalkem kopa w D. od Wildsteina . Jak wielu innych... Obecnie w Twojej " telewizji publicznej " człowieczyno nie znajduje nic dla wsiebie ... za co mam płacić haracz ?????? Pogięło cię Jula ???????
odpowiedź
User
ble_ble
Powinni płacić ci co oglądają. Ja nie oglądam, nie mam TV. Tubę propagandową niech sobie opłaca partia miłości.
odpowiedź
User
Swiatlowid
Panie Juliuszu! Panskie wyliczenia opieraja sie na zlych danych! W Polsce mamy 13 milionow gospodarstw domowych, w gospodarstwie domowym jest wiecej niz 1 osoba. Dobrowolna danine zwana abonamentem, nalezy placic od gospodarstwa domowego (i ewentualnie firmy o ile ma radio). Przy Panskim zalozeniu, wynika, ze zaklada Pan budzet przy platnosci abonemntu od osoby, a nie od gospodarstwa domowego - to nie moze sie Panu spiac, dlatego deficyt w kasie.
odpowiedź