SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanał Sportowy zarobił na czysto 5,6 mln zł. Właściciele dostaną po milionie

W 2022 roku Kanał Sportowy zwiększył przychody ponad dwukrotnie do 24,07 mln zł, a jego zysk netto poszedł w górę z 1,6 do 5,57 mln zł. Właściciele spółki i główni twórcy Kanału, Tomasz Smokowski, Mateusz Borek, Michał Pol i Krzysztof Stanowski, zdecydowali, że dostaną łącznie 4 mln zł dywidendy.

Główni twórcy Kanału Sportowego i jego prezes Maciej Sawicki Główni twórcy Kanału Sportowego i jego prezes Maciej Sawicki

Kanał Sportowy zarabia przede wszystkim na usługach reklamowych: spotach emitowanych przez YouTube, grafikach reklamowych w materiałach oraz lokowaniach produktów w programach. Od dawna w Kanale promowane są m.in. Tyskie (jest partnerem „Hejt Parku”, Pyszne.pl (w niektórych programach prowadzący zamawiają dania), Canal+ online (polecane są pakiety z transmisjami sportowymi) i Superbet (jego ambasadorzy marketingowi Tomasz Smokowski, Sławomir Peszko i Jerzy Dudek od półtora roku występują w osobnym cyklu).

Wiosną ub.r., zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, Kanał Sportowy zawiesił współpracę reklamową z Leroy Merlin, wznowił ją w listopadzie.

Na koniec grudnia z 1,63 mln zł rozliczeń międzyokresowych przychodów 1,43 mln zł dotyczyło usług marketingowych.

Na początku marca Kanał Sportowy świętował trzecią rocznicę startu. Na YouTubie ma obecnie 965 tys. subskrybentów, a opublikowane materiały zanotowały łącznie ponad 525 mln odtworzeń. Drugi kanał, z najciekawszymi fragmentami programów i relacjami zza kulis, ma 210 tys. subskrybentów i 48 mln odtworzeń treści.

 

W 2022 r. Kanał Sportowy zaczął też zarabiać poza YouTube’em. Latem Biedronce wprowadziła do sprzedaży kubki z oprawą Kanału i wizerunkami jego głównych twórców, a w Carrefourze pojawiły się artykuły szkolne z takimi oznaczeniami. Od roku Kanał wydaje też drukowany „Kwartalnik Sportowy”: dotychczas ukazały się trzy numery (dwa pierwsze sprzedano łącznie w ponad 60 tys. egz.), a także „Przewodnik Sportowy” dotyczący piłkarskich mistrzostw świata. Kanał opublikował też kilka książek.

- Z dużym sukcesem weszliśmy na nowy rynek. Nasz model biznesowy wydaje się kompletnie sprzeczny z wszelkimi trendami na rynku (wydawnictwa i książki w formie papierowej), ale dzięki najwyższej jakości merytorycznej naszych publikacji jak i wyjątkowym możliwościom Kanału Sportowego w bezpośrednim dotarciu do docelowej grupy czytelników jesteśmy w stanie odnieść sukces rynkowy - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Sawicki, od jesieni 2021 roku prezes Kanału Sportowego.

Koszty o jedną trzecią niższe od sprzedaży

Wydatki operacyjne Kanału Sportowego wzrosły dużo słabiej niż przychody - z 8,87 do 16,53 mln zł, czyli o 85 proc. Zdecydowaną większość stanowią koszty usług obcych (także współpracowników Kanału prowadzących działalność gospodarczą, które poszły w górę z 5,31 do 11,74 mln zł.

Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się z 1,8 do 2,5 mln zł, spółka dwa razy więcej niż przed rokiem wydała na materiały i energię (wzrost ze 129,2 do 252,8 tys. zł), a koszty amortyzacji podskoczyły z 3,2 do 195,9 tys. zł.

Na początku ub.r. majątek trwały Kanału Sportowego wynosił 1,77 mln zł, rok później było to 1,57 mln zł, głównie wskutek zmniejszenia wartości posiadanego sprzętu technicznego z 423,4 do 262,2 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Latem Kanał Sportowy przeniósł się do nowej, większej siedziby, a jesienią uruchomił swoj platformę streamingową (pojawiają się tam dodatkowe części niektórych programów i cykl z grą w pokera) oraz aplikację na urządzenia mobilne i smart tv.

Większość zysku na dywidendę

Zyskowność Kanału Sportowego wzrosła ponad trzykrotnie: na poziomie sprzedażowym z 2,25 do 7,63 mln zł, a na poziomie netto z 1,6 do 5,57 mln zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 1,75 mln zł podatku dochodowego, wobec 315,5 tys. zł rok wcześniej.

Udziałowcami firmy są Tomasz Smokowski, Mateusz Borek, Michał Pol i spółka WeszloTV, której prezesem i większościowym wspólnikiem jest Krzysztof Stanowski. Każdy ma po 25 proc. kapitału.

W połowie marca zdecydowali, że z zeszłorocznego zysku dostaną 4 mln zł dywidendy, a 1,57 mln zł pozostanie w spółce jako kapitał zapasowy. W tym kapitale na koniec ub.r. było już zgromadzone 920,2 tys. zł.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022 r., a poprzedni - 2021 r.

Dołącz do dyskusji: Kanał Sportowy zarobił na czysto 5,6 mln zł. Właściciele dostaną po milionie

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brawo :)
Tak trzeba żyć :), robić sos na czterech palnikach, robiąc to co się lubi :)
60 8
odpowiedź
User
Marek
To ładnie Wam nakłamali, bo dokładnie 21.01.2023 w rozmowie dla WM prezes kanału sportowego obwieszczał, że zrobili 7 mln zł zysku :D Zdaje się, że w zeszłym roku było podobnie - najpierw nakłamali, a potem w sprawozdaniu było co innego. Może warto na przyszłość nie brać od nich liczb, skoro Maciej S. to zwykły pinokio?
0 0
odpowiedź
User
walter
bardzo dobrze
0 0
odpowiedź